Tyhmännäköinen naama ja vartalo kulkee käsi kädessä. Miksi? Niin ja tyhjä tili kans:)
Uusi, hieno auto ja
Hoksannut
62679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Mistä moinen katkeruus?
E se mitään katkeruutta ole jos ihmettelee. Mitä lapsi autolla?
Oliko karkeruus/ kateus/ muiden apinointi tai joku kilpailuvietti naapuriin tai vaikkapa työkaveriin syy auton ostoon? Onko kiva elää Visalla velaksi, syödä kynsiä ja painaa ylitöitä? Entäs jos naisesi ja lapsesi tarvitsee sinua, " isää", kun olet nuolemassa työnantajaa jotta saat ylitöitä maksaaksesi auton? Onko kiva asua ahtaasti? Noooh, kai se pientä kukkeliä ha tyhmän näköistä naamaa kompensoi se auto, mutta lapsilla ei ole isää joka henkisesti läsnä eikä edes saunamakkaraa, kun isillä on peni pili, isot velat ja varmaan lapsetkin hankittu munanjatkeeksi?
Eri asia jos on rahaa, mutta perseaukeisten velkoja en ymmärrä. Munanpidennusleikkaus olisi halvempi vaihtoehto ja joku kauneusleikkaus! Em. toimet auttaa suihenkin, että vaimo ei jätä.
Tuollainen kuviteltujen vihollisten nujertamaksi joutuminen ei varmasti tunnu kivalta. Mutta olet kyllä väärillä keinoilla yrittämässä siitä solmusta pois.
Mitä vihollisia? Naurunaihe nämä pykmit ja aivopykmit ovat:)
Kiitos kysymästä, mutta itselläni menee hyvin. Pituutta minulla 195cm, painoa 115kg ja kullikin on 17cm, vaikka ei isolle kropassani näytäkkään. Eipä ole tarvista autolle, mutta jos lotosta napsahtaa, jos muistan veikata, niin sitten ajan kyllä hienoilla kulkupeleillä työmatkat:) Pitää elää sen kikkelin kanssa mikä on annettu, ja pitää elää varojensa mukaisesti -eikö vain egopepllet?
Sanon vain teille kaikella ystävyydellä, että ei se epäkaunis eukkosi ja sinun naama kaunistu, ja munasi tai hauiksesi kasva yhtään, vaikka ajatkin bemarilla velaksi ja hankit kymmenen tatskaa kun naaurin Jormakin hankki:)
Äly hoi ja aivot päälle! Teille nauretaan!
Niitä vihollisia, joita ei ole muualla kuin pienessä mielessäsi. Niitä, jotka kuvittelet tuollaisiksi, mitä kirjoitat, jotta voisit edes kuvitelmissasi kokea olevasi edes joidenkin yläpuolella. Niitä, joita et voi voittaa, koska oikeasti niitä ei ole olemassa. Silti jatkat epätoivoista rimpuilua niitä vastaan.
Ryhdistäydy, hyvä ihminen! Keskity siihen, mitä sinulla on, ja lopeta sen kuvitteleminen, mitä muilla ehkä on. Sillä tavoin sinäkin saatat tulla onnelliseksi, eikä ole syytä tuntea katkeruutta ketään, edes kuviteltuja tahoja, kohtaan.
Mikä psykologi luulet olevasi? Pitäisikö tässä niin kuin turruttaa ajatukset ja antaa kaikenmaailman idioottien jyllätä ja laittaa itsensä kuseen luullen, että he ovat jotakin kun vaikka kävelevät apinaolemuksellaan autokauppaan ja ottavat GE-moneyltä rahoitusta? Sehän on joo markkinataloutta, että idiootteja kustaan silmään ja käytetään hyväksi, mutta kun ei se auta. Tyhmä naama on aina tyhmä, vaikka ajaisi saatna Hummerilla. Ja ikävbintä tässä se, että sotketaan lapsia mukaan siihen egotusleikkiin.
Ihminen on paljon pahempi ja valtaahakevampi eläin kuin luuletkaan.
MInä tiedän olevani parempi kuin monet muut, koska kykenen elämään omaa elämääni, mutta silti huomaan helpolla mitä joidenkin päässä liikkuu. Onnesi kaltaisiani ajattelijoita on eneenevä määr kuin kaltaisiasi aivottomia jeesustelijoita, jotka puhuvat toisten mielipiteillä ja tekevät samaten.
Teistä aivottomista ei ole uuta hyötyä kuin maanpuolustuksellinen arvo; teidät kun voi joukolla laittaa miinoja polkemaan, koska aivoton menee miinaan kun toinenkin:)!
En ole psykologi, en edes luule olevani. Kuka tahansa huomaa tuon katkeruutesi sellaista ihmisryhmää kohtaan, jota ei ole edes olemassa. Siis sitä, jota vastaan kuvittelet taistelevasi. Kukaan tosin ei voi ymmärtää, miksi teet niin. Ei se ainakaan näytä oloasi saavan hyväksi.
Ikävää, että alennut menemään henkilökohtaisuuksiin ja vielä noin kömpelöllä tavalla. Ehkä se on ainoa keino sinulle kokea olevasi edes hetken jossain muualla kuin niiden mielikuvitusvihollistesi alistamana.
Siinä vasta varsinainen sotaherra. Mitä tekemistä maanpuolustuksella ja miinojenpolkemisella on? Hyökkääjäkö käy miinoittamassa eturintamassa jonkun paikan ja sitten puolustautujan sotilaat lähtevät hyökkäämään niihin miinoihin?
Vittu miten tyhmä apina olet.
201cm ja paino onneksi olen kuosissa, eli painoa vain 105kg.
Visalla ei eletä ja nettotulot rapian yli 5000e/kk. Siihen toki kauniin vaimo tulot päälle, niin rahasta ei ole pulaa :-)
Nuorempana tuli pari tatuointiakin hommattua.
Alapäähäni en mittaa ole laittanut, mutta normaalilta vaikuttaa ja hyvin tuntuu kelpaavan.
En tiedä kuka minulle nauraa, vamrasti joku. Sinulle nauraa kyllä kaikki :-)
ps. Nyt niitä hormoninappeja vähemmän ja lääkitys kohdalleen. Kyllä se siitä katsos, päivä kerrallaan kun vaan jaksat pahaa maailmaa.
Äläs netissä elvistele tuppimulkku!
Ei ole tili tyhjänä ja Visa-laskun maksan joka kuukausi kerralla, eli en varsinaisesti elä velaksi. En tee ylitöitä pakkoa enempää (olen lääkäri) ja vietän mahdollisimman paljon aikaa kahden lapseni ja vaimoni kanssa.
Mutta uusi Audi A5 komeilee pihalla ja kyllä rehellisesti sanottuna se on unelma-auto. Olen aina pitänyt autoista ja tulen varmasti pitämään.
Haters gonna hate...
No niin, no lääkärillä onkin hilloa millä ostaa, ettei tarvitse velaksi hankkia:) Senverran olen erimieltä, että lääkärit tekee perkeleesti ylsää jo ihan perustunneissa vrt. normaali kansalainen. Ja vapaa-ajallehan pitää laskea hinta;) Se on suurta rikkautta!
Totta kait sen sun tapauksessas ymmärtää, olet sentään lääkäri ja ajelet jossakin satojen kilometrien päässä yksityisvastaanotoilla, eli auto on sinun työkalu. Ja vaika vaikka pskat sinä mikään lääkäri ole, koska Visalla makselet - in your dreams men! Minäkin olen aina täällä netissä kun tulen ammatiltani astronautti, vaikka oikeasti ajan töikseni roska-autoa. Olen ylentynyt apumiehestä kuljetajaksi. Siis tärkeä työ - tärkeämpää kuin lääkärintyö, ihan ok palkka, vaikka työ on sitä alakastia kun ei pitkiä kouluja tarvita yhteiskuntaa köyhdyttämään. No me otetaan urakalla roskat pois; menee sellainen 6 tuntia ja palkka tulee kymmenestä tunnista. Nelipäiväinen työviikko ja hyvät vapaat. Sitten ei kun suihkun kautta kotiin pöryyttelen omalla vm.2001 farkulla jossa lapsetkin matkustavat. Ikinä en vain jätä lapsia autoon kun en itse siellä ole ja varsinkaan jos auto käynnissä, koska uusissa ja vanhoissakin autoissa on aina se paloriski! Ihan sama jos auto palaa -niitä saa uusia- kunhan lapset eivät siellä.
Hyvin tässä elää ja joka vuosi käydään ulkoailla jossakin, ihan siis ilman velkaantumista. Kesällä tietty reissataan ja mökkeillään. On aikaa olla lasten kanssa jne. - Se on jännä tämä netti, kun mullakin kullikin kasvaa aika 20 sentieksi kun tulen tänne, vaikka oikeasti se on 13.52cm perusjortti.
En kyllä ymmärrä tätä autonostovimmaa joillakin. Kallistahan se on ja aiheuttaa varmasti paljon ongemia perheissä. Ylivelkaantuminen muutenkin rehoittaa suomalaisten nuorien parissa. Se on varmaan se heikko itsetunto miehillä, että just niin, että mitä tyhmemmän näköinen pienimunainen ja pieni jätkä -ja tyhmempi, sen hienompi auto. Hyvinhän se menee niin kauan kuin tulot pysyy niissä ylityo tuloina, mutta siihen joku ylityöt lopettava seikka, niin ollaan jo kusessa puhumattakaan jos ja kun työt loppuvat.
Kiva olla esimerkkinä lapsille...
Viet keskustelua ihan väärälle polulle. Ei tässä ollut kyse siitä kuka tienaa mitäkin. Auto ei ole minulle työväline ja vaikka olisikin niin ei sen tarvisi olla se mikä nyt on.
Visa toimii maksuaikakorttina, jos tiedät mitä se tarkoittaa. En siis osta luotolla, vaan kokoan ostokset tietyn kortin alle, jonka maksan kerralla. Toki käytän myös Debit-puolta kortissani.
Ja kyllä - lääkärinä ylitöitä on pakko tehdä. Se ei silti tarkoita minun olevani huonompi isä. Teen niitä mahdollisimman vähän, rajojeni puitteissa.
"Autonostovimma" kuten sen sanot, tai autoista pitäminen ei tee mielestäni kenestäkään huonoa isää, aviomiestä tai ihmistä. Joku tykkää autoista, toinen golffista ja joku puutarhanhoidosta, mutta mitä sitten? Tekeekö sinun oma mielenkiinnonkohteesi sinusta "pienimunaisen miehen"?
Ja faktatietoon: nuoret eivät ylivelkaannu yhtään vanhempia sen enempää. Päinvastoin tutkimukset ovat osoittaneet esimerkiksi eläkeläisten ottavan pikavippejä nuoria huomattavasti enemmän.
Mutta lopuksi vielä se, että tekeekö oman harrastuksensa rahoittaminen velalla ihmisestä huonomman? Onko velalla ostettu asunto sinusta huonompi, kuin se että säästät 25 vuotta ja ostat vanhoilla päivilläsi vasta oman? Eiköhän tärkeintä ole se, että otetun velan pystyy lyhentämään ja lopulta maksamaan.
Kateellisuudellesi en voi mitään...
Liikkuvan poliisin tilastojen mukaan kaikkein kalleimmilla ja hienoimmilla autoilla ajelevilla ihmisillä on kaikkein pienimmät ansiotulot. :D
Pienet tulot ja pienet munat;) Pieni ego:) Hahhahhaa...Onneksi itselläni on hyvä lortti ja ulkonäköä niin hyvin, että mua hävettäis ajella liian hienolla autolla. Se olis jo vittuilua. Vääntää puukkoa haavassa vielä, kun ne kateellisia mun ulkonäöstökin:)
Olishan hienolla autolla kiva ajaa, vaan kun ei ilkeä. Tyhmännäköiset taas on sama milä ne ajaa, kun aina ovat yhtä naurettavia..
Juu, suomen kalleimpia autoja ovat Ferrarit, Maseratit, Lamborghinit, Porschet jne jne Ja näitä ajavat sitten kaikkein pienimpiä ansiotuloja saavat, kuten siivoojat, opiskelevat keikkatyöntekijät, kaupan kassat jne
Kuulostaako realistiselta? Jep, olen samaa mieltä.
Heh... Niillä autoilla ajelevilla on pienet ansiotulot ja suuret pääomatulot. Mutta aluksi tuo minun juttuni oli tarkoitettu vitsiksi, kun poliisi kysyy tuloja kirjoittaessaan sakkolappua, niin kaikkein pienimmät tuloyt on kaikkein hienoimmilla jakalleimmilla autoilla ajavilla.
Tuo on kyllä totta. Uusi hieno auto ja varsinkin jos on jokin status-auto, sportti,coupe tms niin yleensä ihan urpon näköinen mies. Lihava, ruma, vanha kurppa, tyylitajuton, juntti...
Hyvännäköiset miehet ei tarvii "peniksenjatkeita", saavat naisen muutenkin.
Ihan logistahan se on, että tyhmä olemus tarvitsee kohotusta, joka ei onneistu ilman kauneusleikkausta ja punttisalitreeniä pitkäkestoisena ja hormoneiden kanssa -eikä edes sitten.
ei ole etsimässä naista. Jos ajaa urheiluautolla niin ei se automaattisesti tarkoita, että on sinkku.9
Naama ja vartalo kulkee käsi kädessä :D :D :D :D
Aika homolta vaikuttaa toisen miehen ulkonäön pohtiminen. Heteromies ei pohdi toisen miehen ulkonäköä, eikä tuumi kuinka pitkä hänen peniksensä on, jos toisella on hieno auto. Ihmisillä on tietysti erilaisia intressejä ja tietyt ihmiset pohtivat tietynlaisia asioita. :DDD
Ei kai se homoksi tee jos huomaa että joku säälittävä piiperö koittaa olla jotain? Homohan katselisi vaan muna kovana ihaillen, kuten sinä teet! Saattaisi imetää pikkumiehelle kulkuset ja sanoa "ok, ime ime, niin ten susta miehen"...
Säälittävät piiperöt pyörii ihan eri ympyröissä ja sarjoissa, kuin te menestyjät jotka ette ole onnistuneet hankkimaan upeaa ulkonäköänne vastaavaa ajoneuvoa. :DDD
Jos on komea ulkonäkö ja olemus, niin ei tarvitse autoa epätoivoiseksi kompensaatioksi. Onhan se nähty.
On ihan eri asia ajella tehokkaalla urheiluautolla kuin ihailla itseään paikallisen kuppilan miesten vessan peilistä ja hokea itsekseen, kuinka komea on.
Tämä on isien palsta, joten olisi kiva tietää että mitä sillä komeudella oikein saa?
Suomessa ei ole yhtään miespuolista supermallia, jolle maksettaisi sellaista korvausta että saisivat ostettua sen upean urheiluauton.
Sitäpaitsi jokainen vanhenee ja jossakin vaiheessa sillä joka on elämänsä uhrannut peilistä itsensä ihailemiseen ei ole yhtään mitään.
Hienon urheiluauton ostaa todella pienimunainen mies, ei pienimunainen ja tyhmännäköinen ruipelovartaloinen
perheenisä jota vaimo pettää. Hyvähän se on jos on fyffeä ostaa auto, mutta velkarahalla en tajua miksi ostetaan.
Vasta taas txt-tv kertoi, että nuoret jonottavat velkaneuvontaan enenevissä määrin. – se on se pieni kilkeli!
kertoiko txt-tv myös että kyse oli hienoa urheiluautoa varten autolainan ottaneista nuorista?
Ei kertonut. Ei tässä urheiluautosta ole kyse , vtun idiootti!
Velkaantuuhan porukka autojen ja muiden lelujen takia, kun ihan arkielämässäkin uusavuttomuuttaan Kauneus- ja mulkunpitenntsleikkaus olisi pitkäaikaisempi järkisijoitus ego-o gelmiin.
Tiesitkö että ulosantisi on todella surkealla tasolla?
Sillä on vaan kiire...
Sun kannattais mennä töihin josta maksetaan. Ei tartteis olla sitten enää kateellinen.
Mutta hei; jos se ei ole kateellinen, eli siksi se ei tarvitse hienoa autoa ja työssä asumista, vaan arvostaa henkisiä arvoja? Eiköhän kateus pyöritä tätä yhteiskuntaa ja markkinataloutta? Jos suomalsisten perussairaus kateus parannettaisiin, niin Ge-money ja pankit kaatuisivat, kun kaikki tyytyisivät peruselämään ja öainalla ei elettäisi;) Ja jos se on luonnonsuojelija, eli ajattelee asiaa pidemmälle ja lastensakin kannalta, eli millainen maailma me lapsillemme jätetään, niin siksi ajaa ennemmin luontoystävällisemmillä kulkuneuvoilla kuten polkupyörällä!?
talvella 30 asteen pakkasella työmatka 55km polkupyörällä edestakaisin ja kerro miten sujui. Jotkut kun ihan oikeasti tarvitsee sen auton. Ja jotkut ihan oikeasti tarvitsee ne kaksi autoa. Ja kyllä, pankin lainarahaa on tarvittu ostohetkellä mutta ne lainat on maksettu.
Auto ja auto velaksi on kaksi eri asiaa. Itse ymmärrän hienon auton, jos sillä ajaa sen 100 000 km vuodessa. Kyllä neljällä tonnilla saa jo kaksi toimivaa ja hyvää, turvallista autoa, ja sopii siihen tyhmään olemukseenkin paremmin;)
hienoa autoa vaikka sillä ajaisi vain 10 000km vuodessa?
Ei kaikilla ole velkaa vaikka olisikin hieno auto.
Itse en ajaisi neljän tonnin autolla, jollei olisi pakko. Pakko tulee siinä tilanteessa, että autoon pitäisi ottaa velkaa. Nuoruusvuosien jälkeen olen ajellut hyvillä autoilla, mutten ökyillä. Kallein auto, jonka olen ostanut muutama vuosi sitten maksoi muutaman satasen alle 40 000€.
Rahat autoihin on itse hankittu rehellisellä työllä. Perintöjä ei ole saatu ja tuskin saadaankaan.
Tyhmyydestä minua ei ole koskaan syytetty ja elimeni koko jääköön arvailujen varaan.
Voi se olla niinkin, että on velaton 40 000 euron auto ja ajaa 10000 kilsaa vuodessa, mutta onko siinä mutään vtun järkeä?
On kai sitä parempaakin rahareikää kuin munanjatke?
Ennemmin sillä rahalla ostaa vaikka harrastusvälineitä, vaikka ne nyt ei olekkaan sellausta statusta ;)
Itse yritän välttää autoilua. Pakko se on ajaa jonkun verran, mutta ei kyllä ole järkeä hienoa autoa laittaa. 1500 farkku on meillä. Maksoi se joskun 15 000€. Siinä AINA hyvät renkaat ja terävä kuski, joka ei egonjatketta kaipaa, ja hyvin pärjätään. Ei ole velkaa ja isoja hulto- ja valuutusmaksuja - eikä ole pakkoautoilua ja turhaa bensanpolttoa. Saa ajaa mettäteillä riistan ja muiden metsänantimien jahdissa eikä tarvitse autosta skitsota.
Auto on tyhmin sijoitus mitä tiedän. Heti viinasta seuraava.
Itseäni naurattaa nämä egoilijat:) selitys heidän automanialleen löytyy naamasta :)
Tuota...mitäs järkeä siinä auton ostossa pitäisi olla? Jos siihen siis on rahaa?Eihän se tarkoita, ettei esim ne harrastusvälineetkin olisi tiptop.
Kukaan järkevä ihminen ei edes sijoita sanoja "auto" ja "sijoitus" samaan lauseeseen.
Hieno auto on aina pois perheeltä eri muodoissa.
Kyllä meillä ainakin pojat tykkää samoista leluista kuin isänsäkin.
Etten nyt yhtäkkiä keksi, että mitä jäämme vaille kun vaimokin on innokas kyydissä istuja & ajaja.
Eikä niitä autorahoja ole hampaat irvessä kokoon raavittu. Ei tulisi mieleenkään laittaa puoliakaan säästöistä autoon.
"Kukaan järkevä ihminen ei edes sijoita sanoja "auto" ja "sijoitus" samaan lauseeseen."
Järkipuhetta!
Hyvä kun on rumalla perheellä varaa autoon. Kerro vielä kuin iso pärse on akallas?
että pelin menettää se,joka alkaa haukkumaan..
Nikkiäsi lainaten;"Muahahhaaaa"
Terve taas!
No eipä ole vielä kukaan haukkunut perhettäni rumaksi. En edes tiennyt sen olevan kriteeri keskustellakseni kanssasi.
Itse asiassa minulla ei ole "akkaa", vaan vaimo. Oikein olen tyytyväinen valintaani, ei ole tarvinnut päivääkään katua vaikka yhdessä ollaan oltu parikymmentä vuotta.
Koska keskustelumme ei näytä johtavan mihinkään niin kiitän ja kuittaan, eiköhän tämä ollut tässä.
Btw mukavaa joulun odotusta kuitenkin!
Joo laitahan Visa laulamaan Jouluna, niin kulissit säilyy :)
Miksi ihmeessä tarvii aina solvata jos jollakin on asiat reilassa??
Jotkut perheet nyt vain sattuu olemaan paremmin toimeentulevia kuin toiset.
Joissakin perheissä on enemmän rakkautta kuin toisissa.
Eikä se tarkoita että olisi kulissit vaan joissain perheissä voidaan oikein hyvin.
Terkuin: ero takana
Ootteko kuullut sanonnan: Suomessa kateus voittaa kiimankin?
Suomessakaan kaikki ei ole kateellisia, ja siksi ne ei elä velaksi :)
Just pöi radiossa, että helevetin moni esittää jouluna teatteria Visalla ja vain 1% tämän myöntää :)
Ite just mm. maksoin 2500€ visa-laskun, ostin eukolle 300€ kännyn ja laitoin pojalle tonnin tilille. Silti ajan 2000€ kotterolla paikasta a- paikkaan -b. Eikä ota luonnolle :)
Vaan pitäähän jonkun ostaa ne uudet jotta köyhemmille on niitä käytettyjä autoja tarjolla 2000eurolla, eihän käytettyjä halpoja autoja muuten olisi kohta laisinkaan
Totta. Rikkaan wolkkari, kauppakassi, menee muutaman vuoden vanhana persaukeisen kotileikkiin GE-rahoituksella.
Sillä ajaa sitten pieni kaljupää, rillipöllö, jonka sulmät nippanappa näkyy ratin takaa.
Luettuani tämänkin ketjun, totesin ettei maailmassa ole kuin naisia ja lapsia. Kumpaan ryhmään sinä kuulut?
No se johtuu siitä, että miehillä on usein sellainen käsitys, että omia puutteita voi korjata ostamalla itselleen liian kalliin auton. Todellisuudessa siitä seuraa yleensä tinkimistä siitä, mikä on oikeasti tärkeää ja luonnollisesti liian tiukka taloustilanne joka kiristää hermoa.
Kyllähän sitä voi vaikka 100000€ auton ostaa, mutta sillä valitettavasti tekee edelleen vain ne samat jutut kun sillä 20000€ autolla, eli siis ajaa paikasta A paikkaan B. Kaikenlisäksi auto on aivan hirvittävän huono sijoitus, sen arvo ei nouse koskaan, mitä kalliimpi, sitä enemmän häviät, ja sitä todennäköisemmin varallisuus ei pääse koskaan kasvamaan.
Olen samaa mieltä. Jotenkin suomalainen jolppi on niin stnan tyhmä yksilö, että se luulee, jos saa lapsen, niin pitää ostaa se farmariautokin ja siihen laittaa ne Mikki Hiiri -aurinkosuojat taakse tai sävyttää lasit. Kyllä se niin on, että auto, lapsi eikä lihakset eivät luuserista tee sen kummempaa.
Jos auto saisi valita kuljettajansa, se ei niitä äljäkkeitä rattiinsa päästäisi velkaantumaan.
Mul on hieno ja kallis auto, ihan sen vuoksi että on hyvä ajaa , turvallinen sekä varmatoiminen. Käyn salilla 2-3 kertaa viikossa, koska on parempi olo,mieli ja ei kuntoilu yleensä huonoa tee. Kateelliset ruikuttaa, tekis itsekkin asioille jotain, jotta saisi nauttia hienoista autoista ja terveestä kropasta!
En kyllä usko että kukaan on autoista -velasta- kateellinen vaikka niin haluaisitkin. Ja 3 x/vko salilla "käyntiä" ei takaa mitään muuta kuin sen, että et luota itseesi.
Myöskään auton hinta ja turvaominaisuudet ei pelasta, jos kuski ei osaa ajaa ja rahat in mennyt renkaiden sijaan egon pönkitykseen :)
"rahat in mennyt renkaiden sijaan egon pönkitykseen"
Uuden auton mukana tulee kyllä aina ihan kunnolliset renkaat...
Joo vaan ku ne jyrrätään slokseuksi ja ei ole varaa uusiin turvallisiin..pippelin jatkeeseen menee kaikki omat ja lainatut.
Missäs nm "niiiiiiin1" sanoi, että autosta on velkaa?
Auto ei ole synonyymi sanalle velka.
Sorry vaan, mutta kyllä tämä nm "Sali-karbaazi 192cm" nyt hiukan kuulostaa kateelliselta.
No ei se kenestäkään kateellista tee jos ei sun hienoi autoos pidä minään..jos ite kateellinen itse olet syytä tai toisesta, älä sotke sitä toisiin. Kaikki ei vaan tarvii autoa ja ei siksi investoi siihen. Oot just sen sortin muöqwisti, että sua pitäis vääntää nokasta niin kauan että sietaimes on ylöspäin, ja seuraavalla sateella hukut :)
aletaan muita haukkua niin mistäs se johtuu jollei kateudesta??
Tietty kaikki ei tarvi autoa muttei se tarkoita etteikö joku tarvisi. Ja vaikkei tarviskaan ja sellaiseen rahaa laittaa niin onko se muilta pois?
Koirat haukkuu ja karavaani kulkee.
Ei se aina yksiselitteisesti kateutta ole jos joku uhmettelee. Onhan se yleensä just nii , että mitä tyhmemmän näköinen ja tyhmempi jätkä, sen kovempi kiire hankkia lapsia ja pakko olla hieno auto :)
Harvapa myöntää että velaksi ...
meillä on 2 tervettä jalkaa ja vaunut.
Ei olla rikkaita, paremmin "köyhiä" , alle 1000kk saadaan.
Jos jokku on rikkaita, miksi ei voi antaa köyhille rahaa?
Siinä on vasta kysymys..
Uuden hienon auton ja tyhjän tilin korrelaatio on selvä: autot ovat kalliita. Tyhmän naaman ja vartalon yhteys hienoihin autoihin löytyy sitten katsojan silmistä: kun on kateellinen, niin pitää etsiä jotain syytä perustella huonommuutensa. Mutta älä turhan hätäile, suurin osa ei pidä sinua turhana ihmisenä, vaikka autoton oletkin...
Miten voi arvostaa omaa persettään niin paljon, että kuskaa sitä hienolla autolla ja kituuttaa velkavankeutta?
Yleensä nämä tohvelisankarit ostaa auton kateellisena, kun esim. kaverikin. Lapsetkin siitetään em. syystä. Sitten autolla ajelee joku puutarhatonttu.
Kyllähän auto on pienen pilin jatke kateelliselle..
Jokainen saa GE-moneyltä velkaa, mutta fiksummat tajuaa että lapsiperheessä on rahalle oarempaakin käyttöä kuin isin pienen munan ja kateuden aiheuttama autonrarve.