Ollaan lähdössä Larnacaan heinäkuussa. Millainen hintataso? Onko mitään must paikkoja? Mistä kannattaa ostaa ruokaa, tuliaisia, vaatteita jne. Onko silloin liian kuuma? Kaikki tieto on tervetullutta koskien Larnacaa ja Kyprosta.
Larnaca
kiviniiitty
42404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hintataso edelleen hieman suomea halvempi.larnacassa hyvät shoppilut ns.ostoskaduilla joissa mm atrium zenon hotelli sijaitsee.ruoka kannattaa ostaaisommasta orphanides ruokakaupausta tai lähistön marketista /leipomoista.isoja vaatekauppoja ostoskaduilla.heinäkuussa on todella kuuma !kaiken kaikkiaan Larnaca kiva lomakohde jossa yhdistyy kaupunki/rantaloma !
Oltiin viime viikolla siellä. Hyviä ravintoloita: Ocean Basket, Art Cafe 1900, Taratsa. Hintataso vaihtelee, joissakin paikoissa tuntuu olevan ihan suomi hinnat, jossakin selvästi edullisempaa. Nuo em ravintolat ovat suht edullisia ja hinta/laatu suhde erinomainen. Rantakadulta ei löytynyt kelvollisia safkapaikkoja, nämä ovat siinä lähellä. Heinäkuussa on luultavasti erittäin lämmintä, veikkaan että 34-35 astetta.
Kiva kaupunki muttei kovinkaan erikoinen mielestäni. Shoppailumahdollisuudet todellakin ovat hyvät ja ravintoloita löytyy. Rannalla en itse käynyt siellä ollessani mutta useita hienoja hotelleja löytyy ainakin.
Me ollaan menossa parin päivän päästä. Sinne on luvattu 35-40 astetta melkein koko heinäkuulle. Kuuma tulee. :D