Mahtaakohan täällä saada järkevää keskustelua aiheesta, mutta kysyn kuitenkin: Voiko suutelutaidon mielestänne kadottaa? Jos edellisestä suhteesta on aikaa ja/tai vanhassa suhteessa pusuttelu oli viimeisinä vuosina olematonta? Eli siis käytännössä joskus teininä tullut treenattua tuota viimeksi... Ja nyt on ehkä sellainen tilanne, että en haluaisi ainakaan kamalien pusujeni takia menettää mahdollisuuksiani erääseen mieheen. Toinen on sitten jännitys... Miten siitä pääsee yli? Ettei kädet tärise ym siilloin ratkaisujen hetkillä? Vähän tyhmää tämänkin stressaaminen on, mutta arvostan asiallisia kommentteja :)
Voiko suutelutaidon kadottaa?
aikuinen.jo
4411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
älä huoli. kyllä se siitä kun vauhtiin pääsee, senhän pitäisi olla mukavaa ja kokeilunhaluista. eikä sitä kannata aina tosissaan ottaa. vähän hupsuttelua niin hymy on molempien huulilla.. tiedä siitä sitten mihin se johtaa :DD
No kun en oikeastaan tarkoittanut tätä... Tottakai sen pitäisi olla mukavaa ja kokeilunhaluista jne, mutta mitä jos ei olekaan??? Ja tuskin on, jos näin paljon jännitän jo etukäteen. Onko kellään muulla kokemuksia tällaisesta suutelupelosta?
Mietin ihan samaa.Liitto natiseee ja pahasti,suutelua ei siis enää aikoihin.
Tuli vaan mieleen etten varmaan osais enää suudella miehen kans,kaikesta muusta puhumattakaan.Toisaalta kaikki se tuntuu nyt vähemmän tärkeältä,mutta ehkä jossain vaiheessa jo kaipaan suutelua ja hyväilyä ja rakastelua.
Itsetunto lienee niin maassa etten usko osaavani yhtään mitään.
Kiva saada asiallinen vastaus/vertaistukea :) Mä puolestani en voi vielä kuvitellakaan pelkääväni mitään pidemmälle menevää hempeilyä. Hoidetaan nyt tämä helpompi pelko pois alta ensin... :// Itsetunnostahan tuo taitaa mullakin olla kiinni. Täytyy toivoa, että se parantuu vielä positiivisten kokemusten myötä. Nuorena olin paljon rohkeampi/itsevarmempi tapaus kuin nykyään... Jaksamisia sinne.