Vuorenkilvelle kaveri

cirppu10

Heh!!

Mikä kukka sopisi vuorenkilven rinnalle kukkapenkkiin? Paikka ois puolivarjoinen ja kivikkoinen.

7

6370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18 + 11

      Varmaan monikin kukka sopii ulkonäön puolesta vuorenkilpien viereen, jos sillä vain on sopivat kasvuolot.

      Mulla on kanssa vuorenkilpien vieressä sellainen ongelmallinen alue, jossa ei oikein menesty mikään kiva kasvi, tai ainakin kukkivat huonosti. Kuiva ja varjoinen paikka. Omatoimisesti siihen on levittäytyneet rönsyakankaali, vuorikaunokki ja nyt keväällä näkyi joku scilla. Olen kylvänyt siihen karpaattienkelloa, kaunokaista, illakkoa, nuokkukohokkia ja puna-ailakkia, kaikkia aika pienen määrän, jos edes joku niistä pärjäisi. Kaikki ovat erittäin leviäviä, mutta se ei siinä kohdassa haittaa (kukkapenkissä voisi haitata). Luulen, että noin hankalassa paikassa eivät voi kasvaakaan kuin sellaiset kovikset, jotka leviävät ihan mihin vain. Valoisampaan kohtaan laitoin vielä ristkkiä, Haluaisin vielä varjoisaan reunaan syyskohokkia, jos satun jostain löytämään.

    • Mites mahtas sopia tuo kuunlilja? Se on myös tuollainen isolehtinen ja näin vois saada penkistä "tasaisen".

      • 18 + 11

        Ei ole kyllä mitään kokemusta kuunliljoista. Mutta kasvikirjan mukaan se vaatisi kostean maan, joten ei käy meidän kilpien seuraan ainakaan. Toisaalta ei kasvit aina toimi niin kuin kirjoissa sanotaan.


    • Kilvet leväällään

      Vuorenkilpi tukahduttaa äkkiä kaikki muut ympäriltään. Se haluaa kasvaa erikseen ja tarvitsee hyvät tilat.

      • Vuorenkilpien kera

        Höpö, höpö. Mulla on
        vuorenkilpien kanssa samassa penkissä Angervoita ja hyvin ovat pärjänneet. Penkki on tosi näyttävän näköinen.Väritkin sopii hyvin yhteen, kun ovat molemmat sellasia punertavia.Kokeileppa huviksesi noita Angervoita! Ainakin mulla ovat ovat pärjänneet hyvin.Onnea yritykseen!


      • 18 + 11

        Totta, että se leviää ja vie ison tilan, ei oikein normaalikokoiseen kukkapenkkiin mahdu. Mutta ei se meillä mitään tukahduta, vaan ennemmin kasvaa siellä missä muut eivät pärjää.


    • saviruoho

      Nykyään myydään pikku havuja. Esimerkiksi tuivio, sinikataja tai joku tuija voisi sopia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      132
      1880
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      79
      1470
    5. 78
      1451
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1166
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      68
      1029
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe