Pölyrätti

Käväisin lukemassa viiskuntalehteä jossa aiheesta oli juttu.sSiellä kemisti Suistamo on kouluttanut siivousalan ammatilaisia ja näkee, että tuo meillä usein käytössä oleva pöytärätti ei tuo hyvää puhdistulosta ja jopa ruokapöydän pinnoilla on enemän bakteereita kuin tiskipöydässä.
Hän peräänkuuluttaa mikrokuituista jopa pestävää "rättiä" eli kun koulut esim ovat saaneet homekoulutn leiman niin on nähty ,että kunnollisella oieis suoritetulla ölyjen pyyhinnällä on saatu tuo nimi pois, eli pöly sitoo homeita!
Varmaan niinkin on mutta vaikka kuinka pyyhkisi olen kyllä sitä mieltä ,että homekorjaus pitää suorittaa mutta jokainen tietää sen, että jotkut ruokatarvikkeet homehtuvat hyvin nopeasti ja ei auta pyyhkiminen enää vaan heittäminen pois eli tuo ongelman lähde.
Mutta tuleeko tupaan sitten noita sokerimuurahaisia sekin on merkki kosteudesta rakenteissa
Nytt tuulettamaan rakennusten alapohjia.
Vitsi.... ja äiti koittaa tuulettaa, sama se haisoo se MK
19603
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Yksin kertaista talot on termospulloja ja muovit kaiken pahan alku
tämä nyky rak, tekniikka kone ilmastointineen kyllä bakteerit pesii
ja hometta riittää

Äänestä

Miisäs K-Joseppi ?

Äänestä

Vai sokerimuurahais asiantuntija. Silloin kun sokerimuurahaisia alkaa tuvassa pyöriä, se on ainoostaan merkki siitä, että niillä on pesä kävelymatkan päässä.
jollekkin ois hyvä tunkee siivousrättiä sinne nenän alle, ääntä kohti.
ja on sitten turha vastaan väkyttää, oon sen verran korkeasti koulutettu 18;n eri ammattiin.

Äänestä
Aloittaja

sokerimuurahaisia voi houkuttaa laittamalla banaaninkuori kulkureitille päiväksi ja sitten viemalla muurahaiset banaaninkuoressa kompostiin.myöskin sieneen voi sirotella sokeria ja sama menetelmä
Muurahaiset muuten puutarhassa on hyväksi jopa tuholaisten torjujina.
Sokeritoukat ilmestyvät vesijohtojen läheisyyteeb jopa tuuletuskanaviin ja sähköjohtoja varten tehtyihin putkiin muurahaisten torjuntaan tarkoitettu myrkky tepsii..
Kärpäsiä voi torjua,ettei ne tule sisään kun ikkunalla on basilikaa tai tomaatintaimia
Hyttyset eivät viihdy sisätiloissa kun huoneissa on neilikkaöljyä avoimissa pikku pulloissa.
Yksittäisiä hiiriä voi karkottaa piparminttu ja kamomillasauniokimppuja mutta toisinaa hiirenloukku on tarpeen.

Minulle ei ollut mitenkään yllätys jonkun kirjoittajan tuskastuminen ja törkeily kohtaani pijoloki
Lähde kotikonstit parhaat konstit terveisin markku

Äänestä
  • Houkuttele omaan mökkiisi noilla konsteilla noita muurahaisia. Pistä vaikka lehmänraato puutarhaasi, niin saat sinne karhunkin ruokailemaan.
    Paras keino pitää muurahaiset ja muut nilviäiset poissa asunnosta on siisteys. Ruuanmuruset ne noita murkkuja houkuttelee,
    Samanen ilmiöhän on tuolla kepujen puoluejohdossa. Jos jossakin on vahtimaton rahakirstu, niin johan käy kepujen keskellä kuhina. Viittaan vaikka tuonne Ray:n. ja sitä kautta Nuorisosäätiöön.

    Äänestä

Juuri ostin tomaatintaimia. Aikoinaan missä asuin, muurahaiset kävelivät sisään kuin sotilaat hyökkäykseen, Kaikki maailman poppakonstit olevinaan käytin niiden karkoittamiseen niin ei ja ei. Syy selvisi aikanaan. Reilu putkivuoto ja lattian alusta sellaisessa kunnossa ettei tosi. Muurahaiset hävisi remontin myötä. Nyt lähden istuttamaan raparperin taimia. Laitan kahvinperskan ja tuhkan sekoitusta mukaan lannoitteeksi.

Äänestä
Aloittaja

Kiitos numero uuno sinä ole tietoinen asioista mitä kosteus saa aikaan. Vaikka piloki nuolisit paivittain lattiasi jospa se antaisi sinullekin hieman vastustuskykyä tuo turha vouhkaaminen ja syyttely kohtaani on hieman jo naurettavaa. Markku

Äänestä

Korpinen haloo. minut on sentään koulutettu oikessa koulussa. Laitas piruttaas tänne ne koulutodistuksesi, joita olet niin kehunut. Ihan linkiksi. Ja tää on sitten varsin totinen pyyntö.
Kuhan oot laittanut kolme jäljennöstä , niin mie laitan kuusi,,,, aika reilua. Eläkä luistele.Ja nimet sitten näkyy.

Äänestä
Aloittaja

Olen aikanaan koulutettu ja jopa saanut ammatilliset todistukset ja mikä minä olen sinulle vastaanaan,en ole hakeutumassa uusiin tehtäviin.
On kuitenkin niin, että monessa olen ollut mukana ja myös opettanut eri oppilaitoksissa saamaani oppia esim kansalaisopistossa ja ammattioppilitoksessa esin sairaanhoitajakoulu työsuojelua ja tyoehtosopimuspolitiikkaa.
Sekä saanut hengitysyhdistyksessä koulutusta sisäilma.asioihin ja sillä perusteella myös toimin aktiivisesti jopa eri yhdistyksissä puhumalla aiheesta ja muistanet myös sen, että kulttuurikeskus remontoitiin ja siitä homeasiasta myös kirjelmöin ja kirjoitin aiheesta terveisin markku

Äänestä

No ohhoh. Vai vielä kolutodistukset. Ei sentään tarvita suosituksia, että "saa" kirjoittaa tänne. Salli mun nauraa.

Äänestä

Pitipä TAAS sattua. Samalla kellon lyömällä ilmaantuu uuno tälle saitille. Eikäs muuten ollut eka kerta. Kenenkähän tässä olisi syytä nauraa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Mulla ainakin on naama kymmentäville kaksi jos sulla suupielet nyt sattuisi olemaan asian vuoksi kahtakymmentä vaille neljä sivupersoonalla on huolet voi kauhiiaa paikkaa otan osaa Markku

    Äänestä

On juu yhteensattumien summa, mutta enpä katsonut kellon aikoja. Yritän parantaa tapani ja vältän kirjoittamista M.K jälkeen, ettei sulla reppanalla mene plasmat sekaisin.

Äänestä

Joo joo seli seli. Vaiha vaan nikeä useammin niin säilyy katu-uskottavuus. Jos jollakin on pasmat sekaisin niin tsiikaa peiliin.

Äänestä

Oot söde !

Äänestä
  • Aloittaja

    Voi Kristus sanoo pohojalaane nyt kävin hieman eniron sivulla mutta olinpa pikkupojan kanssa pyöräilemässä.
    En vaan tunne noita nimimerkkiä henkilökohtaisesti, mutta ainakin toimin tässä omalla nimellä ja vastaan huutoihini Markku

    Äänestä

Ihan kuin sinkomies. Kukahan se luurasi sen niken takana.......

Äänestä

Eikös MK myös voi toimia samoin kuin te nimimerkillä ja jatkuvasti olette hänen kimpusssa ja käyttäneet jopa hänen nimeä, olen havainnut sen seikan joten semppiä

Äänestä

Ei siitä ole kyse vaan siitä kun se tunnustaa punaisessa lieksassa kepua ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


markkukorpinen kirjoitti:

Käväisin lukemassa viiskuntalehteä jossa aiheesta oli juttu.sSiellä kemisti Suistamo on kouluttanut siivousalan ammatilaisia ja näkee, että tuo meillä usein käytössä oleva pöytärätti ei tuo hyvää puhdistulosta ja jopa ruokapöydän pinnoilla on enemän bakteereita kuin tiskipöydässä.
Hän peräänkuuluttaa mikrokuituista jopa pestävää "rättiä" eli kun koulut esim ovat saaneet homekoulutn leiman niin on nähty ,että kunnollisella oieis suoritetulla ölyjen pyyhinnällä on saatu tuo nimi pois, eli pöly sitoo homeita!
Varmaan niinkin on mutta vaikka kuinka pyyhkisi olen kyllä sitä mieltä ,että homekorjaus pitää suorittaa mutta jokainen tietää sen, että jotkut ruokatarvikkeet homehtuvat hyvin nopeasti ja ei auta pyyhkiminen enää vaan heittäminen pois eli tuo ongelman lähde.
Mutta tuleeko tupaan sitten noita sokerimuurahaisia sekin on merkki kosteudesta rakenteissa
Nytt tuulettamaan rakennusten alapohjia.
Vitsi.... ja äiti koittaa tuulettaa, sama se haisoo se MK

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu