Eikö jo tämä todista että kyseessä on läpimätä uskonto / kulttuuri. Hirvittävintä on se, että tätä harjoitetaan sivistysmaissa näiden elukoiden toimesta.
------
http://yle.fi/uutiset/imaamien_neuvot_kummastuttavat_ruotsissa/6099748?origin=rss#
Tukholman Södermalmin moskeijan imaami neuvoo puheilleen tullutta naista pysymään erossa poliisista. Nainen on tullut pyytämään apua, koska hän on joutunut miehensä pahoinpitelemäksi. Mies pakottaa hänet myös seksiin ja suunnittelee toisen vaimon ottamista.
Imaami ei tiedä, että mustaan täyshuntuun sonnustaunut nainen onkin toimittaja, joka nauhoittaa ja kuvaa keskustelun salaa.
Neuvonnan sisältö on siis, että väkivallasta ei pidä ilmoittaa poliisille, miehellä on oikeus lisävaimoihin eikä nainen voi kieltäytyä seksistä. Kaikissa kolmessa tapauksessa rikotaan Ruotsin lakia, mutta imaamin mielestä naisen on alistuttava.
Södermalmin moskeija on Ruotsin tunnetuimpia moskeijoita, ja tänne tulevat myös hallituksen edustajat, kun he haluavat tavata muslimeja.
Imaamien neuvot kummastuttavat Ruotsissa
107
202
Vastaukset
- mover vastaa:
ei saa yleistää, jos löytyy yksikin muslimi, joka ei hakkaa joka päivä vaimoaan.
Niin sairaaksi on hyysäreiden elämä mennyt. - uskonto, uskonto....
Heillä on oma sisäinen yhteiskunta omine lakeineen ja tapoineen. Liian suuri asujamisto eli ghetto samoilla alueilla jonka asukkaat ovat yhteydessä vain toisiinsa. Ruotsin lakeja ei tarvitse enää noudattaa. Omillaan tullaan toimeen paitsi että sosiaaliedut kupataan veronmaksajilta. Se kelpaa mutta mikään muu ei.
Ennen sanottiin "ryssä on ryssä vaikka voissa paistais". Voiko muslimeista sanoa samaa?- iso d
eiköhän se ole selvä, että kun maahan tullaan sosiaalietujen perässä valehtelemalla, sama meno jatkuu kautta linjan.
- iso d
tuossa tulee ilmi äh-dullaheiden kaksinaamaisuus. kyllä silloin puhutaan mairerasti sulassa sovussa elämisestä ja sopeutumisesta kun on mikrofoni nenän edessä, vääräuskoisillehan saa valehdella. sama tilanne maahantullessa ja sossussa.
valehtelevaa roskasakkia enimmäkseen, muutama kunnollinen yksilö, mutta ne eivät olekaan tulleet hiirten vetämällä kurpitsalla.
ja tuollaista roskaväkeä pitäisi suvaita? miksi ihmeessä? sama kun pitäisi suvaita väkivaltaa, ryöstöjä, raiskauksia ja sosiaalitukihuijauksia.
emmehän me suvaitse niitä, joten miksi pitäisi sietää niin eläviä äh-dullaheitakaan. ei muuta kuin rajalle ja potku persuuksiin. ja jos alkaa rettelöimään, pari kunnon vetoa kiväärinperällä karvaturpaan niin että rätti päässä lepattaa rauhoittaa parta kuolassa kiljuvaa allahin soturia kummasti.
siellä rakkaassa kotimaassaan voi sitten lopun ikäänsä miettiä, mikä meni vikaan. olisiko kannattanut olla maassa maan tavalla. Husein Muhammed kommentoi tätä puheenvuorossaan hyvin: "moraalisesti ja yhteiskunnallisesti muslimien pitää jyrkästi tuomita moiset sanat ja teot. Vaikka kaikki muslimit eivät olekaan syyllisiä haastateltujen käyttäytymiseen, heidän käyttäytymisensä vaikuttaa ainakin kahdellakin
tavalla meihin muihinkin: 1) Muut muslimit saavat heiltä vääriä ja
potentiaalisesti vaarallisiakin neuvoja (”perheväkivaltaan ei pidä hakea apua
poliisilta”) ja 2) heidän käyttäytymisensä lisää ennakkoluuloja meitä kaikkia
muslimeja kohtaan riippumatta siitä, olemmeko heidän kanssaan samaa vai eri
mieltä.
Moni muslimi on vedonnut myös siihen, että neuvot ovat heidän mielestään
koraaninvastaisia. He voivat hyvinkin olla oikeassa. Tämä on kuitenkin
tärkeydeltään toissijaista: vaikka imaamien antamat neuvot olisivat koraaninvastaisia, olennaista kuitenkin on, että niitä neuvoja annetaan ja moni maallikkomuslimi saattaa myös toimia niiden mukaan. Siksi ei riitä puolustautuminen sillä, että neuvot eivät ole islaminmukaisia. Jos ne tosiaan ovat islamin oppien vastaisia, silloin uskovalla muslimilla on kaksikin velvollisuutta tuomita ne: maan laki ja oma uskonto.
Osa on vedonnut siihen, etteivät muslimit oikeasti juurikaan hae neuvoa
perheongelmiinsa moskeijasta, joten imaamien näkemykset ovat käytännössä
merkityksettömiä. Oman näkemykseni mukaan kenenkään ei
pitäisi joutua hakemaan kotiväkivaltaan mitään apua islamilaisilta imaameilta
sen enempää kuin kristityiltä papeiltakaan. Aiheesta kirjoitan uusimmassa
Oikeus-lehdessä. Myös kohta ilmestyvässä Kotimaa-lehdessä asiasta haastattelu.
Olen myös vuosia vastustanut ns. 'sharia-sovittelua', joka siirtäisi
viranomaisten valtuuksia uskonnollisille instituutioille 'sovittelun'
kaavussa. Joka tapauksessa joku saattaa paremman tiedon puutteessa kysyä
neuvoja islamilaisilta yhdyskunnilta. Tällöin hänen tulisi saada ihan
muunlaisia vastauksia kuin olemme nyt kuulleet."
Koko Puheenvuoro on julkaistu Uudessa Suomessa.- iso d
melkoista propagandaa taas kerran. höpö-husein on äh-dullah, eli emävalehtelija. hänen puheillaan ja totuudella ei ole mitään tekemistä keskenään. muslimi-parat ovat ahkeraa, sopeutuvaista, kilttiä ja mukavaa, sekä erittäin lainkuuliaista kansaa.
lapsi- ja eläinrakkaudesta puhumattakaan. silti ilkeät suomalaiset rasisti-siat ja vääräuskoiset koirat eivät suostu ymmärtämään kuinka lupsakkaa porukkaa äh-dullahit ovat. suomalaiset ovatkin melkein yhtä rasistista ja ennakkoluuloista porukkaa sorrettuja muslimi-parkoja kohtaan kuin ruotsin juutalaiset.
kaikki jotka eivät suostu uskomaan muslimien kiltteyteen pitäisi kivittää...
Et kai vain kuvittele, että minä (tai kukaan muukaan) pitäisi Huseinia valehtelijana vain siksi, että sinä sanot niin?
Ei sinulla mitään sanottavaa tuohon asiaan sitten ole mitä hän lainaamassani pätkässä sanoi?- Ei mitään uutta
kaikki muslimit valehtelevat työkseen, mitään muuta työtä ne eivät sitten viitsi tehdäkään.
- jos tuo pitäisi
Ei mitään uutta kirjoitti:
kaikki muslimit valehtelevat työkseen, mitään muuta työtä ne eivät sitten viitsi tehdäkään.
paikkansa, sinä olisit muslimi
- Jos olisin muslimi
jos tuo pitäisi kirjoitti:
paikkansa, sinä olisit muslimi
säästäisin omalta osaltani sivistynyttä maailmaa ja ampuisin itseni.
Kannattaisi humaneidinkin omalta osaltaan tehdä päätös ja vapauttaa hoitopaikka hullujen huoneelta. - sinuna
Jos olisin muslimi kirjoitti:
säästäisin omalta osaltani sivistynyttä maailmaa ja ampuisin itseni.
Kannattaisi humaneidinkin omalta osaltaan tehdä päätös ja vapauttaa hoitopaikka hullujen huoneelta.säästäisin omalta osaltani sivistynyttä maailmaa ja ampuisin itseni.
- voisithan sinä
sinuna kirjoitti:
säästäisin omalta osaltani sivistynyttä maailmaa ja ampuisin itseni.
tehdä sen omana itsenäsikin (tai tapauksessasi siinä sivupersoonassa, mikä silloin sattuu olemaan vallassa), niin maailma pelastuu.
- Yllätys, yllätys
sinuna kirjoitti:
säästäisin omalta osaltani sivistynyttä maailmaa ja ampuisin itseni.
olipa humaneidiltä "terävä-älyinen" vastaus, laitoitko "kaikki peliin", vai äitikö auttoi?
- olipa humaneidiltä
voisithan sinä kirjoitti:
tehdä sen omana itsenäsikin (tai tapauksessasi siinä sivupersoonassa, mikä silloin sattuu olemaan vallassa), niin maailma pelastuu.
"terävä-älyinen" vastaus, laitoitko "kaikki peliin", vai äitikö auttoi?
- olipa humaneidiltä
Yllätys, yllätys kirjoitti:
olipa humaneidiltä "terävä-älyinen" vastaus, laitoitko "kaikki peliin", vai äitikö auttoi?
"terävä-älyinen" vastaus, laitoitko "kaikki peliin", vai äitikö auttoi?
- iso d
miksi kommentoisin jonkun äh-dullahin valheita? puhukoot joutavia niin paljon kuin sielu sietää, minä en aikaani haaskaa pötypuheitten kommentointiin, vaikka nyt teenkin kohdallasi poikkeuksen.
- 11+5
Kyllähän se Husein vahteeksi kirjoitti ihan asiaa.
- husein höpäjää:
11+5 kirjoitti:
Kyllähän se Husein vahteeksi kirjoitti ihan asiaa.
"moraalisesti ja yhteiskunnallisesti muslimien pitää jyrkästi tuomita moiset sanat ja teot"
Sen päivän kun näkisi, että imaamit pyytäisivät anteeksi koraanin opetuksia ja tuomitsisivat ja irtisanoutuisivat niistä. - tässähän ei ollut
husein höpäjää: kirjoitti:
"moraalisesti ja yhteiskunnallisesti muslimien pitää jyrkästi tuomita moiset sanat ja teot"
Sen päivän kun näkisi, että imaamit pyytäisivät anteeksi koraanin opetuksia ja tuomitsisivat ja irtisanoutuisivat niistä.kyse Koraanin opetuksista, vaan yksittäisten imaamien
- nämä
tässähän ei ollut kirjoitti:
kyse Koraanin opetuksista, vaan yksittäisten imaamien
"yksittäiset imaamit" edustavat muslimien virallista kantaa.
Jos et tiennyt, niin islam perustuu koraanin opetuksiin, joita imaamit käskevät ihmisiä noudattamaan. - Selväähän se
tässähän ei ollut kirjoitti:
kyse Koraanin opetuksista, vaan yksittäisten imaamien
Ne yksittäiset imaamiloiset muodostavat yhtenäisen rikollisverkoston.
- jos katsoit
Selväähän se kirjoitti:
Ne yksittäiset imaamiloiset muodostavat yhtenäisen rikollisverkoston.
sen ohjelman, huomasit että näin ei ole: eri moskeijoissa annettiin erilaisia neuvoja.
- Niinpä, mutta
11+5 kirjoitti:
Kyllähän se Husein vahteeksi kirjoitti ihan asiaa.
joidenkin täällä tuntuu olevan vaikea uskoa, että jokainen muslimi ei olekaan kiilusilmäinen faanaatikko.
- niin annettiin
jos katsoit kirjoitti:
sen ohjelman, huomasit että näin ei ole: eri moskeijoissa annettiin erilaisia neuvoja.
toisissa käskettiin antautumaan pieksettäväksi ja toisissa kiellettiin kertomasta poliisille.
- niinpä onkin.
Niinpä, mutta kirjoitti:
joidenkin täällä tuntuu olevan vaikea uskoa, että jokainen muslimi ei olekaan kiilusilmäinen faanaatikko.
Ainakin hanuristin ja mooverin mielestä kaikki Suomen muslimit ovat söpöjä suviksia, joiden kanssa on kiva hengailla ja antaa pesää.
- iso d
Niinpä, mutta kirjoitti:
joidenkin täällä tuntuu olevan vaikea uskoa, että jokainen muslimi ei olekaan kiilusilmäinen faanaatikko.
ei jokainen olekaan, mutta enemmistö on.
- Hörhönist1n...
Niinpä, mutta kirjoitti:
joidenkin täällä tuntuu olevan vaikea uskoa, että jokainen muslimi ei olekaan kiilusilmäinen faanaatikko.
...sivupersoona on rakentanut vastapuolestaan olkinuken, koska ei vainoharhoillaan ja tietämättömyydellään kykene kumoamaan näiden asia-argumentteja.
Todellisuudessa täällä on aina todettu, että kaikki muslimit eivät ole mitään kiihkoilijoita, mutta valitettavasti ihan liian moni on. Esimerkiksi Egyptissä 84 prosentin mielestä uskontonsa hylkäävät muslimit pitäisi tuomita kuolemaan. - ja joissakin
niin annettiin kirjoitti:
toisissa käskettiin antautumaan pieksettäväksi ja toisissa kiellettiin kertomasta poliisille.
käskettiin kertoa poliisille
- sen päivän
husein höpäjää: kirjoitti:
"moraalisesti ja yhteiskunnallisesti muslimien pitää jyrkästi tuomita moiset sanat ja teot"
Sen päivän kun näkisi, että imaamit pyytäisivät anteeksi koraanin opetuksia ja tuomitsisivat ja irtisanoutuisivat niistä.kun näkisi, että Husein Muhammed olisi imaami
- ei jokainen olekaan,
niinpä onkin. kirjoitti:
Ainakin hanuristin ja mooverin mielestä kaikki Suomen muslimit ovat söpöjä suviksia, joiden kanssa on kiva hengailla ja antaa pesää.
mutta enemmistö on.
- Tosiasiassa
Hörhönist1n... kirjoitti:
...sivupersoona on rakentanut vastapuolestaan olkinuken, koska ei vainoharhoillaan ja tietämättömyydellään kykene kumoamaan näiden asia-argumentteja.
Todellisuudessa täällä on aina todettu, että kaikki muslimit eivät ole mitään kiihkoilijoita, mutta valitettavasti ihan liian moni on. Esimerkiksi Egyptissä 84 prosentin mielestä uskontonsa hylkäävät muslimit pitäisi tuomita kuolemaan.humanistin kommentteihin ei tässäkään ketjussa ole asia-argumentteja esitetty.
- Tosiasiassa...
Tosiasiassa kirjoitti:
humanistin kommentteihin ei tässäkään ketjussa ole asia-argumentteja esitetty.
kommentteihisi on esitetty tässäkin ketjussa asia-argumentteja, jotka ovat kumonneet vainoharhoihin ja tietämättömyyteen perustuvat mielipiteesi.
- Mutta...
ei jokainen olekaan, kirjoitti:
mutta enemmistö on.
enemmistö kannattaa shariaa, joten mielipiteesi perustuu taas vain ja ainoastaan omaan tietämättömyyteesi.
- Olet rakentanut
Tosiasiassa... kirjoitti:
kommentteihisi on esitetty tässäkin ketjussa asia-argumentteja, jotka ovat kumonneet vainoharhoihin ja tietämättömyyteen perustuvat mielipiteesi.
hörhönisti-nimisen olkinuken koska et vainoharhoillasi ja tietämättömyydelläsi kykene kumoamaan humanistin asia-argumentteja.
- - mutta
Mutta... kirjoitti:
enemmistö kannattaa shariaa, joten mielipiteesi perustuu taas vain ja ainoastaan omaan tietämättömyyteesi.
mikähän tuonkin tietosi lähde mahtaa olla?
- mutta kirjoitti:
mikähän tuonkin tietosi lähde mahtaa olla?
jos lukisit muutakin kuin me naiset, ja vihreä lanka-lehtiä olisit ehkä törmännyt useampaankin tutkimukseen, joissa asia todetaan.
nyyh....Olet rakentanut kirjoitti:
hörhönisti-nimisen olkinuken koska et vainoharhoillasi ja tietämättömyydelläsi kykene kumoamaan humanistin asia-argumentteja.
puolijauhoisen hyysärin mielipiteellä ja argumentilla on merkittävä ero.
- Liberaali porvari
- mutta kirjoitti:
mikähän tuonkin tietosi lähde mahtaa olla?
mutta sinähän kirjoittelet pelkkää somaliaa.....
- teikäläisen
mutumba kirjoitti:
puolijauhoisen hyysärin mielipiteellä ja argumentilla on merkittävä ero.
mielipiteellä ja argumentilla on merkittävä ero.
- eli mitään lähdettä
Liberaali porvari kirjoitti:
mutta sinähän kirjoittelet pelkkää somaliaa.....
ei olekaan, tämäkin juttu oli hallanpanemien höpisijöitten propagandaa. Pitihän se arvata.
- iso d
teikäläisen kirjoitti:
mielipiteellä ja argumentilla on merkittävä ero.
aivan, eri nimi. muutenhan ne ovat sama asia. katso vaikka kuuklesta, nyffe.
sinun argumenttisi ketjun aiheesta olisivat myös mielenkiintoisia, tosin sellaisia ei taida kuulua. syy, argumentti on PERUSTELTU mielipide. esim kuu on juustoa, ei kelpaa sellaisenaan, vaan se pitää PERUSTELLA!!!!
ymmärstikös nyyhkis, PERUSTELLA!!!
voithan mennä imaamilta kysymään perusteluita piilokameran kanssa...
HAHAHAAHOHHOHHOOO!!! - iso d
eli mitään lähdettä kirjoitti:
ei olekaan, tämäkin juttu oli hallanpanemien höpisijöitten propagandaa. Pitihän se arvata.
hommasta löytyy vastaus kaikkiin kysymyksiisi. en itse aio laittaa tänne linkin linkkiä, sillä mokuttajat eivät lue niitä, saatikka että keskustelisivat niistä. nyyhkijät vain kääntävät puheen poikkeuksetta muualle, kuten te liimatilhet nytkin.
hommasta osio, "suositeltavaa luettavaa" siitä se silmien avautuminen lähtee. - iso d
iso d kirjoitti:
hommasta löytyy vastaus kaikkiin kysymyksiisi. en itse aio laittaa tänne linkin linkkiä, sillä mokuttajat eivät lue niitä, saatikka että keskustelisivat niistä. nyyhkijät vain kääntävät puheen poikkeuksetta muualle, kuten te liimatilhet nytkin.
hommasta osio, "suositeltavaa luettavaa" siitä se silmien avautuminen lähtee.ainakin pitää homman sivuja visusti silmiensä edessä ettei näkisi todellisuudesta mitään
- iso d
iso d kirjoitti:
aivan, eri nimi. muutenhan ne ovat sama asia. katso vaikka kuuklesta, nyffe.
sinun argumenttisi ketjun aiheesta olisivat myös mielenkiintoisia, tosin sellaisia ei taida kuulua. syy, argumentti on PERUSTELTU mielipide. esim kuu on juustoa, ei kelpaa sellaisenaan, vaan se pitää PERUSTELLA!!!!
ymmärstikös nyyhkis, PERUSTELLA!!!
voithan mennä imaamilta kysymään perusteluita piilokameran kanssa...
HAHAHAAHOHHOHHOOO!!!ei ole esittänyt missään ketjussa perusteltuja mielipiteitä, mutta humanistin avaukset ovat poikkeuksetta olleet pätevästi perusteltuja
- iso d
iso d kirjoitti:
ainakin pitää homman sivuja visusti silmiensä edessä ettei näkisi todellisuudesta mitään
taas puhut palturia. mutta sieltä löytyy faktaa.
todellisuudesta sinulla, nyyhkis pieni, ei ole mitään hajuakaan. kunhan muutat pois kotoa ja alat maksaa kasvispitsasi itse, saatat pikkuhiljaa päästä hajulle...
olen iloinen huomiostasi, mutta koetapa keskittyä ketjun aiheeseen ja siitä kirjoitettuhin argumentteihin. - iso d
iso d kirjoitti:
ei ole esittänyt missään ketjussa perusteltuja mielipiteitä, mutta humanistin avaukset ovat poikkeuksetta olleet pätevästi perusteltuja
niin, humanist1n mielestä.
koetapa saada tekstiä ketjun aiheesta, ja keskity vähemmän siihen, onko muiden kirjoitukset mielestäsi perusteltuja.
ei sinun mielipiteesi perusteluista ollut ketjun aiheena, vaan rikoksiin ja ihmisoikeusrikkomuksiin yllyttävät imaamit. - iso d
iso d kirjoitti:
taas puhut palturia. mutta sieltä löytyy faktaa.
todellisuudesta sinulla, nyyhkis pieni, ei ole mitään hajuakaan. kunhan muutat pois kotoa ja alat maksaa kasvispitsasi itse, saatat pikkuhiljaa päästä hajulle...
olen iloinen huomiostasi, mutta koetapa keskittyä ketjun aiheeseen ja siitä kirjoitettuhin argumentteihin.opettaa taas isäänsä naimaan, ja isä naureskelee partaansa
- iso d
iso d kirjoitti:
niin, humanist1n mielestä.
koetapa saada tekstiä ketjun aiheesta, ja keskity vähemmän siihen, onko muiden kirjoitukset mielestäsi perusteltuja.
ei sinun mielipiteesi perusteluista ollut ketjun aiheena, vaan rikoksiin ja ihmisoikeusrikkomuksiin yllyttävät imaamit.ei huomannut, että humanisti on taas kirjoittanut tämän ketjun vaakuuttavimmat kommentit
- just niin
iso d kirjoitti:
ei huomannut, että humanisti on taas kirjoittanut tämän ketjun vaakuuttavimmat kommentit
todella vaakuuttavimmat kommentit.
- mutta voisitko kertoa meille täysjärkisille, mitä ne vaakuttavimmat kommentit ovat?
Liittyykö ne jotenkin variksiin, koska niitähän kutsutaan vaakuiksi?
Onko ne niitä hallanpainamia vaakkuja, jotka pelottelevat sinua koputtelemalla yksiösi ikkunaan? - ja minkäs
just niin kirjoitti:
todella vaakuuttavimmat kommentit.
- mutta voisitko kertoa meille täysjärkisille, mitä ne vaakuttavimmat kommentit ovat?
Liittyykö ne jotenkin variksiin, koska niitähän kutsutaan vaakuiksi?
Onko ne niitä hallanpainamia vaakkuja, jotka pelottelevat sinua koputtelemalla yksiösi ikkunaan?kortin trollipoloisemme tällä kertaa kätösiinsä poimi? ;-)
Mikähän Husein Muhammedin kirjoituksessa sitten oli valehtelua?
No, kerrotaan se saman tien: ei mikään. Kaikki oli punnittua puhetta, mutta niinhän tällä miehellä aina.
Olisi mukavaa, jos joskus jokin hänen sanomisistaan saisi täällä arvoisensa vastaanoton. Mutta taidan heitellä helmiä sioille kun häntä täällä siteeraan.
Juoskaa takaisin Hullu-Jussin helmoihin. Hukkukaa valheisiin, olkaa niin hyvät. Mitäpä se minulle kuuluu. Hyvää yötä höpönassut.- iso d
mistä olet saanut sen käsityksen, että läpätyksesi kinnostaisi yhtään ketään senkään vertaa, kuin höpölöpö-huseinin "muslimit on ihkuja" propaganda ja valheet?
saahan se höpöttää mitä haluaa, imaamit tekevät toisin. ja SE on ainoa asia millä on merkitystä. ymmärsitkö nyt? tuliko tämä nyt täysin selväksi?
kerrataan vielä: vain sillä, mitä IMAAMIT sanovat, on merkitystä. ei jonkun höpö-huseinin säälittävillä kasvojenpelastusyrityksillä.
valehtelu kuuluu äh-dullaheiden tapakulttuuriin niinkuin kiuas saunaan. - kerrothan, oi pölkky
iso d kirjoitti:
mistä olet saanut sen käsityksen, että läpätyksesi kinnostaisi yhtään ketään senkään vertaa, kuin höpölöpö-huseinin "muslimit on ihkuja" propaganda ja valheet?
saahan se höpöttää mitä haluaa, imaamit tekevät toisin. ja SE on ainoa asia millä on merkitystä. ymmärsitkö nyt? tuliko tämä nyt täysin selväksi?
kerrataan vielä: vain sillä, mitä IMAAMIT sanovat, on merkitystä. ei jonkun höpö-huseinin säälittävillä kasvojenpelastusyrityksillä.
valehtelu kuuluu äh-dullaheiden tapakulttuuriin niinkuin kiuas saunaan.mikä Husein Muhammedin kirjoituksessa viittaa siihen että kyseessä olisi propaganda tai valehtelu?
- iso d
kerrothan, oi pölkky kirjoitti:
mikä Husein Muhammedin kirjoituksessa viittaa siihen että kyseessä olisi propaganda tai valehtelu?
äh-dullaheilla on kaksi totuutta. toista syötetään länsimaiselle medialle, (kuten husein nyt) ja toisen mukaan toimitaan.
- iso d
iso d kirjoitti:
äh-dullaheilla on kaksi totuutta. toista syötetään länsimaiselle medialle, (kuten husein nyt) ja toisen mukaan toimitaan.
ei näköjään tiedä mistä ja kenestä puhuu
- iso d
iso d kirjoitti:
ei näköjään tiedä mistä ja kenestä puhuu
sinä taas et tiedä näköjään mistään mitään.
- iso d
iso d kirjoitti:
sinä taas et tiedä näköjään mistään mitään.
on pihalla kuin lumiukko ja pelkää sulavansa tosiasioiden armottomassa valossa ja humanismin lämmössä
- iso d
iso d kirjoitti:
on pihalla kuin lumiukko ja pelkää sulavansa tosiasioiden armottomassa valossa ja humanismin lämmössä
kyllä se on ihan kevätaurinko, eikä mikään höpsismi, joka lumiukot sulattaa.
olisiko sinulla itse ketjun aiheesta jotain sanottavaa? nythän on kiistämättömästi todistettu, että ähdullahit elävät omien normiensa mukaan ja rikkovat asuinmaansa lakeja häikäilemättömästi. itse asiassa ainoat länsimaiset normit jotka kiinnostavat löytyvät sosiaaliturvasta. se kyllä kelpaa. - iso d
iso d kirjoitti:
kyllä se on ihan kevätaurinko, eikä mikään höpsismi, joka lumiukot sulattaa.
olisiko sinulla itse ketjun aiheesta jotain sanottavaa? nythän on kiistämättömästi todistettu, että ähdullahit elävät omien normiensa mukaan ja rikkovat asuinmaansa lakeja häikäilemättömästi. itse asiassa ainoat länsimaiset normit jotka kiinnostavat löytyvät sosiaaliturvasta. se kyllä kelpaa.elää ihan omien normiensa mukaan antamatta tosiseikkojen häiritä ajatuksiaan
- iso d
iso d kirjoitti:
elää ihan omien normiensa mukaan antamatta tosiseikkojen häiritä ajatuksiaan
tosiseikat: imaamit ja ähdullahit rikkovat uskontonsa ja kulttuurinsa perusteella lakia, ja ihmisoikeuksia RÄIKEÄSTI!
olisiko sinulla jotain aiheesen liittyvää??? eikö??? onko vaikeaa keskustella epämiellyttävistä tosiasioista??? - iso d
iso d kirjoitti:
tosiseikat: imaamit ja ähdullahit rikkovat uskontonsa ja kulttuurinsa perusteella lakia, ja ihmisoikeuksia RÄIKEÄSTI!
olisiko sinulla jotain aiheesen liittyvää??? eikö??? onko vaikeaa keskustella epämiellyttävistä tosiasioista???ei ole huomannut, että jotkut keskustelijat ovat sanoneet tästä asiasta paljonkin, ja siteeranneet oppineita asiantuntijoita, kuten Husein Muhammedia
- Sekopäinen...
iso d kirjoitti:
ei ole huomannut, että jotkut keskustelijat ovat sanoneet tästä asiasta paljonkin, ja siteeranneet oppineita asiantuntijoita, kuten Husein Muhammedia
...hörhönist1 kutsuu asiantuntijaksi henkilöä, jonka elanto on riippuvainen mamubisneksestä. xD
- Kutsun
Sekopäinen... kirjoitti:
...hörhönist1 kutsuu asiantuntijaksi henkilöä, jonka elanto on riippuvainen mamubisneksestä. xD
asiantuntijaksi henkilöä, joka on asiantuntija.
- Paitsi...
Kutsun kirjoitti:
asiantuntijaksi henkilöä, joka on asiantuntija.
...että Husein ei ole mikään asiantuntija, vaan vihreä pikkupoliitikko, jonka elanto riippuu tp-hakijoista ja heidän tekemistään valituksista
- iso d
Kutsun kirjoitti:
asiantuntijaksi henkilöä, joka on asiantuntija.
asiantuntija sosiaalitukien kuppaamisestako?
- Husein Muhammed
Paitsi... kirjoitti:
...että Husein ei ole mikään asiantuntija, vaan vihreä pikkupoliitikko, jonka elanto riippuu tp-hakijoista ja heidän tekemistään valituksista
on juristi, muslimi ja pakolaisena Suomeen tullut. Hänellä on siis paitsi teoreettista myös kokemusperäistä tietoa asioista joista hän puhuu. Minun on vaikea kuvitella, miten esim. muinaisen kirkkoslaavin tutkiminen tekisi ihmisen jotenkin pätevämmäksi maahanmuutosta puhumaan. Halla-aho on samanlainen diletantti kuin sinä. Hän viljelee pahansuopaa paatosta ja retoriikkaa sillä uskonvarmuudella minkä vain täydellinen tietämättömyys voi ihmiselle antaa.
- mitähän kokemusta
Husein Muhammed kirjoitti:
on juristi, muslimi ja pakolaisena Suomeen tullut. Hänellä on siis paitsi teoreettista myös kokemusperäistä tietoa asioista joista hän puhuu. Minun on vaikea kuvitella, miten esim. muinaisen kirkkoslaavin tutkiminen tekisi ihmisen jotenkin pätevämmäksi maahanmuutosta puhumaan. Halla-aho on samanlainen diletantti kuin sinä. Hän viljelee pahansuopaa paatosta ja retoriikkaa sillä uskonvarmuudella minkä vain täydellinen tietämättömyys voi ihmiselle antaa.
kultalusikka suussa syntyneellä muhamedilla on oikeasta pakolaisuudesta?
- Husein...
Husein Muhammed kirjoitti:
on juristi, muslimi ja pakolaisena Suomeen tullut. Hänellä on siis paitsi teoreettista myös kokemusperäistä tietoa asioista joista hän puhuu. Minun on vaikea kuvitella, miten esim. muinaisen kirkkoslaavin tutkiminen tekisi ihmisen jotenkin pätevämmäksi maahanmuutosta puhumaan. Halla-aho on samanlainen diletantti kuin sinä. Hän viljelee pahansuopaa paatosta ja retoriikkaa sillä uskonvarmuudella minkä vain täydellinen tietämättömyys voi ihmiselle antaa.
...Muhammadin omissa intresseissä on edistää suomalaisten kannalta haitallista maahanmuuttopolitiikkaa.
Husein on samanlainen valehtelija kuin sinä. - Mitenkähän
mitähän kokemusta kirjoitti:
kultalusikka suussa syntyneellä muhamedilla on oikeasta pakolaisuudesta?
kultalusikka suussa syntyneellä pullamössöpojulla on varaa sanoa noin?
- väitteesi
Husein... kirjoitti:
...Muhammadin omissa intresseissä on edistää suomalaisten kannalta haitallista maahanmuuttopolitiikkaa.
Husein on samanlainen valehtelija kuin sinä.olisi huvittava, jos en tietäsi, että taidat uskoa siihen itse
- iso d
väitteesi kirjoitti:
olisi huvittava, jos en tietäsi, että taidat uskoa siihen itse
niin oliko sinulla kommenttia siihen, että ähdullahit rikkovat järjestelmällisesti lakia ja ihmisoikeuksia uskontonsa varjolla ja imaamien siunaamana?
odotan, mutten henkeä pidätellen... - iso d
iso d kirjoitti:
niin oliko sinulla kommenttia siihen, että ähdullahit rikkovat järjestelmällisesti lakia ja ihmisoikeuksia uskontonsa varjolla ja imaamien siunaamana?
odotan, mutten henkeä pidätellen...kysyy kun ei vastata, vastaa kun ei kysytä, eikä vastaa kun kysytään
- en tiedä,
Mitenkähän kirjoitti:
kultalusikka suussa syntyneellä pullamössöpojulla on varaa sanoa noin?
mutta taas hanuristi yrittää siirtää keskustelua harhaan.
Mutta siellähän se itsekin on aina. - iso d
iso d kirjoitti:
kysyy kun ei vastata, vastaa kun ei kysytä, eikä vastaa kun kysytään
niin oliko sinulla kommenttia siihen, että äh-dullahit rikkovat järjestelmällisesti lakia ja ihmisoikeuksia uskontonsa ja kulttuurinsa varjolla, imaamien siunaamana?
- Laitahan linkkiä
Husein Muhammed kirjoitti:
on juristi, muslimi ja pakolaisena Suomeen tullut. Hänellä on siis paitsi teoreettista myös kokemusperäistä tietoa asioista joista hän puhuu. Minun on vaikea kuvitella, miten esim. muinaisen kirkkoslaavin tutkiminen tekisi ihmisen jotenkin pätevämmäksi maahanmuutosta puhumaan. Halla-aho on samanlainen diletantti kuin sinä. Hän viljelee pahansuopaa paatosta ja retoriikkaa sillä uskonvarmuudella minkä vain täydellinen tietämättömyys voi ihmiselle antaa.
Missä se husein "puhuu" lampaiden ja pikkupoikien hyväksikäytöstä, sekä turvapaikka- ja tukianomushuijauksista.
- eipä taida löytyä
Laitahan linkkiä kirjoitti:
Missä se husein "puhuu" lampaiden ja pikkupoikien hyväksikäytöstä, sekä turvapaikka- ja tukianomushuijauksista.
sillä hussein ei ole mikään paskanjauhaja
- hussein höpö dullah
eipä taida löytyä kirjoitti:
sillä hussein ei ole mikään paskanjauhaja
äh-dullaheilla on kaksi totuutta. toinen on mediaa varten, ja toisen mukaan toimitaan.
- väite on raju
hussein höpö dullah kirjoitti:
äh-dullaheilla on kaksi totuutta. toinen on mediaa varten, ja toisen mukaan toimitaan.
mutta tietenkin perusteetonta persuilua
- Halliksen hanurista
en tiedä, kirjoitti:
mutta taas hanuristi yrittää siirtää keskustelua harhaan.
Mutta siellähän se itsekin on aina.oli tämäkin kommenttisi, koska asiallista sanottavaa sinulla ei vaan ikinä ole. Rasisti on reppana.
- iso d
iso d kirjoitti:
niin oliko sinulla kommenttia siihen, että äh-dullahit rikkovat järjestelmällisesti lakia ja ihmisoikeuksia uskontonsa ja kulttuurinsa varjolla, imaamien siunaamana?
on vainoharhainen aivokääpiö. Voi siunattu hulluus!
- Taas...
Halliksen hanurista kirjoitti:
oli tämäkin kommenttisi, koska asiallista sanottavaa sinulla ei vaan ikinä ole. Rasisti on reppana.
rasistimuttis näkee märkiä unia Halliksen hanurista. Mitäs, jos pyydettäisiin Hallista lähettämään sulle alastonkuva, niin sun ei enää tarvitsis fantasioida siitä?
- Taasko...
iso d kirjoitti:
on vainoharhainen aivokääpiö. Voi siunattu hulluus!
muttis kuvittelee olevansa iso d?
- iso d
Taasko... kirjoitti:
muttis kuvittelee olevansa iso d?
kuvittelee näköjään olevansa nokkela
- iso d
iso d kirjoitti:
kuvittelee näköjään olevansa nokkela
olisiko sinulla kommenttia ähdullaheiden toistuvista ja systemaattisista rikoksista ja ihmisoikeusrikkomuksista?
jakaisitko vankan tietämyksesi meidänkin kanssamme? ei aiheessa pysyminen mitään poikkeuksellista nokkeluutta vaadi... - iso d
iso d kirjoitti:
olisiko sinulla kommenttia ähdullaheiden toistuvista ja systemaattisista rikoksista ja ihmisoikeusrikkomuksista?
jakaisitko vankan tietämyksesi meidänkin kanssamme? ei aiheessa pysyminen mitään poikkeuksellista nokkeluutta vaadi...ei taaskaan tahdo pysyä aiheessa kun muiden arvosteleminen on niin kivaa
iso d kirjoitti:
ei taaskaan tahdo pysyä aiheessa kun muiden arvosteleminen on niin kivaa
kaltaisiasi typeryksiä täytyykin arvostella. kehuako idiootteja pitäisi? sama juttu kuin roskaväki-mamujen kanssa, ei sellaista sakkia kehuakaan voi.
kokeilepa joskus ihan huviksesi edes kerran kirjoittaa ketjun aiheeseen liittyvästi.
se on kivaa! huomaat sen kun kokeilet!!!- iso d
mutumba kirjoitti:
kaltaisiasi typeryksiä täytyykin arvostella. kehuako idiootteja pitäisi? sama juttu kuin roskaväki-mamujen kanssa, ei sellaista sakkia kehuakaan voi.
kokeilepa joskus ihan huviksesi edes kerran kirjoittaa ketjun aiheeseen liittyvästi.
se on kivaa! huomaat sen kun kokeilet!!!voisi tsekata vaikkapa humanistin aloitukset niin huomaisi mitä palstan aiheessa pysyminen tarkoittaa, ja sen jälkeen omat kommenttinsa niihin, niin ymmärtäisi mitä aiheesta eksyminen tarkoittaa
- - mutta
Taas... kirjoitti:
rasistimuttis näkee märkiä unia Halliksen hanurista. Mitäs, jos pyydettäisiin Hallista lähettämään sulle alastonkuva, niin sun ei enää tarvitsis fantasioida siitä?
sinäkö se rasistimuttis olet?
iso d kirjoitti:
voisi tsekata vaikkapa humanistin aloitukset niin huomaisi mitä palstan aiheessa pysyminen tarkoittaa, ja sen jälkeen omat kommenttinsa niihin, niin ymmärtäisi mitä aiheesta eksyminen tarkoittaa
menikö prinsessalle hernepussi nenään?
nyyh... kitinäsi lomasta voisit kertoa meille kommenttisi lakia ja ihmisoikeuksia uskontonsa varjolla ja imaamien kehotuksista rikkovista äh-dullaheista?
jos nyt suinkin saat nyyhkytettyä jotain edes etäisesti aiheeseen liittyvää?- -mutta
eipä taida löytyä kirjoitti:
sillä hussein ei ole mikään paskanjauhaja
itsehän juuri sitä väitit...
- iso d
mutumba kirjoitti:
menikö prinsessalle hernepussi nenään?
nyyh... kitinäsi lomasta voisit kertoa meille kommenttisi lakia ja ihmisoikeuksia uskontonsa varjolla ja imaamien kehotuksista rikkovista äh-dullaheista?
jos nyt suinkin saat nyyhkytettyä jotain edes etäisesti aiheeseen liittyvää?voi kysyä sitä halla-aholta. sehän se oikea prinsessa on.
- iso d
iso d kirjoitti:
voi kysyä sitä halla-aholta. sehän se oikea prinsessa on.
ja millähän perusteella? niitä miettiessä varmaan mielelläsi kommentoit rikollisten ja ihmisoikeuksia polkevien ähdullahien ja imaamien toimintaa?
tuskin maltan odottaa... - koska se
iso d kirjoitti:
ja millähän perusteella? niitä miettiessä varmaan mielelläsi kommentoit rikollisten ja ihmisoikeuksia polkevien ähdullahien ja imaamien toimintaa?
tuskin maltan odottaa...imuroi herneen nenäänsä minkälaisen patjakasan alta hyvänsä On erikoista että mies joka mölöttää muista mitä sattuu ei kestä lainkaan itseensä kohdistuvaa kritiikkiä. Mutta se taitaa olla Suomen Sisun geneettinen eirtyispiirre. Nythän se olli Immonenkin mököttää Ylen A-studiolle että mä en enää leiki teidän kanssa kun ette aina silitä myötäkarvaan ja selitä parhain päin. Suomen Sisulle tuntuu olevan melkoinen ongelma se että median kuherruskuukausi persujen kanssa on päättynyt.
- iso d
koska se kirjoitti:
imuroi herneen nenäänsä minkälaisen patjakasan alta hyvänsä On erikoista että mies joka mölöttää muista mitä sattuu ei kestä lainkaan itseensä kohdistuvaa kritiikkiä. Mutta se taitaa olla Suomen Sisun geneettinen eirtyispiirre. Nythän se olli Immonenkin mököttää Ylen A-studiolle että mä en enää leiki teidän kanssa kun ette aina silitä myötäkarvaan ja selitä parhain päin. Suomen Sisulle tuntuu olevan melkoinen ongelma se että median kuherruskuukausi persujen kanssa on päättynyt.
ai miten niin ei kestä? herjaamista, laitonta solvaamista, YKSITYISHENKILÖÖN?
samalla kun jonkun mutumban nimittäminen neeke riksi (jollainen se on) saattaa jo tuoda tuomion.
mokuttajat eivät kestä minkäännäköistä kritiikkiä järjettömyyksistään. siksi isänmaallisia ihmisiä haastetaan oikeuteen mitä typerimmistä syistä.
käkkäräpääkin taitaa olla jo kriminalisoitu nimitys. hyvä demla ja moku-kiimaiset. ja mistä ihmeen kuherruskuukaudesta puhut? persuja on mollattu, uhkailtu, syrjitty, yms koko ajan. - iso d
iso d kirjoitti:
ai miten niin ei kestä? herjaamista, laitonta solvaamista, YKSITYISHENKILÖÖN?
samalla kun jonkun mutumban nimittäminen neeke riksi (jollainen se on) saattaa jo tuoda tuomion.
mokuttajat eivät kestä minkäännäköistä kritiikkiä järjettömyyksistään. siksi isänmaallisia ihmisiä haastetaan oikeuteen mitä typerimmistä syistä.
käkkäräpääkin taitaa olla jo kriminalisoitu nimitys. hyvä demla ja moku-kiimaiset. ja mistä ihmeen kuherruskuukaudesta puhut? persuja on mollattu, uhkailtu, syrjitty, yms koko ajan.ei ilmeisesti muista, että kaikki Soinin nokkelat onelinerit menivät kaikissa medioissa ja varsinkin lehdissä heittämällä läpi kun niistä sai niin näppäriä otsikoita. Jytkyn jälkeenkään sisällön puute ei pariin kuukauteen ketään häirinnyt, eikä suomalainen media ollut sen vertaa hereillä että olisi huomannut millaisia natseja Soinin siiven alla eduskuntaan nousi. Tarkoitan Immosen Ollia, Halla-ahon Jussia, Hirvisaaren Jamesta ja Eerolan Jania.
- på engelska?
Ohjelma löytyy Ruotsin TV:n sivuilta:
http://svt.se/ug/muslimska-ledare-uppmanar-kvinnor-till-underkastelse
Löytyisikö mistään englanniksi tekstitettynä? - 54kkk
Suomessa varmasti ihan sama linja, miksi ei olisi? Tähän on yksinkertainen ratkaisu: ulos maasta koko porukka. Kuppaavat veronmaksajien rahoja avustuksina sekä rikkovat ihmisoikeuksia maassamme.
Nämä muslimit, varsinkin Somalit ovat oma yhteiskunta omine lakeineen maassamme. Ainoa tekeminen valtaväestön kanssa tapahtuu Sosiaaliviraston sekä Kelan toimistoissa jossa kupataan rahaa. Onko laestodiaolaisuuskin kiellettävä, kun sen piiristä syntyi pedofiiliskandaali?
- Neuvovatko
lestadiolaispapit kirkon virallisena totuutena, että naisten alistaminen ja seksuaalinen väkivalta on ok, kuten imaamit tekevät?
Etkö näe mitään eroa näissä asioissa?
Oletko sokea vai pelkästään tyhmä?
Miksi et muuten puhu muslimien keskuudessa syntyneestä raiskausskandaalista? Niitä tapauksia kun sitä paitsi on paljon enemmän kuin lestadiolaisten pedofiliajuttuja. Neuvovatko kirjoitti:
lestadiolaispapit kirkon virallisena totuutena, että naisten alistaminen ja seksuaalinen väkivalta on ok, kuten imaamit tekevät?
Etkö näe mitään eroa näissä asioissa?
Oletko sokea vai pelkästään tyhmä?
Miksi et muuten puhu muslimien keskuudessa syntyneestä raiskausskandaalista? Niitä tapauksia kun sitä paitsi on paljon enemmän kuin lestadiolaisten pedofiliajuttuja.Se oli hihasta vedetty lestadiolais-kortti, seuraavana on vammaisten pyörätuolirampit ja vaimonhakkaaja-juoppo-suomalaiset.. :)
- vaihda alaa Mover
Haloo Mover, yritä kerrankin ottaa järki käteen!
"Ruotsin television Uppdrag Granskning -ohjelma pyysi neuvoja yhteensä kymmenestä moskeijasta eri puolilla Ruotsia. Vain kahdesti kehotettiin ilmoittamaan hakkaavasta miehestä poliisille."
Tämä tarkoittaa että 80% neuvoa antavista imaaneista kehoittaa hyväksymään miehen hakkaamisen. Muslimit hakevat neuvoa vakaviin ongelmiin yleensä aina moskeijoista ensin.
Jos 100.000 naista ilmoittaa moskeijassa imaanille että mies hakkaa kotona ja voiko asiasta ilmoittaa poliisille niin 80.000 saa vastauksen älä kerro. Kun nainen kertoo hakkaamisesta perheen ulkopuoliselle henkilölle, on kyseessä yleensä aina pitkälle kehittynyt, jatkuva hakkaaminen - oli sitten kyseessä muslimi tai ei-muslimi.
Sinä, Mover vertaat kaikkien tietämää, yleistä muslininaisten hakkaamista lestadiolaisten keskuudessa esiintyneisiin pedofiiliskandaleihin. Vetääkö kahdeksan lestadiolaista kymmenestä lapsiaan aunukseen Suomessa?
Sinulla kun tuntuu olevan niin läheiset välit muslimeihin ja olet todistetusti hyvin suvaitsevainen minulla onkin ehdottaa sinulle uutta tehtävää Suomi24:n sijaan. Järjestäydy ja lähde auttamaan Suomessa asuvia musliminaisia, tässä sinulle alkuun heti lukemista
Naisiin kohdistuva väkivalta
https://www.naistenlinja.fi/fi/julkinen/tietoa vakivallasta/ - Miksi vaihdat
aihetta?
Aloitushan koski maailmanlaajuista terrorijärjestöä, eikä lestadiolaisia?
Miksi vaivaudut kirjoittamaan sitä höpöhöpöä. - Huivi Pakko
Taas Mover lipsuu. Kyse on muslimeista ja nykyaijasta vuonna 2012.
Mikä sen estää, että Suomessa annetaan samanlaisia lakiemme vastaisia "neuvoja".
Yksi taitaa olla joskin siitä mitättömimmästä päästä; huivin pakkokäyttö.
- Neuvot miehille?
Tosiaan. Imaamin suulla sanottuna: "vääräuskoisille saa valehdella jos se palvelee muslimin etuja"
Tämän sanomisen voi tarkistaa you tubesta.
Minkälaisia neuvoja imaami antaa MIEHILLE ????????? - höhä
Mover on mun idoli...Kun ei voi osallistua keskusteluun, yrittää siirtää sen heittämällä jotain päätöntä. Voisi sivuston ylläpitäjä ehkä hiukan katsoa, ettei alaikäiset pääse moderoimaan.
Itseasiaan...Eiköhän tuo puhu ihan selvää kieltänsä, että tämä on linja jolla pitäisi muslimien elää. Ehkä ihmiset pitäisi ohjata näihin kahteen moskeijaan, jossa viesti oli paljon positiivisempi.
Tosin en tiedä mitä inffoa nämä 10 jakavat muslimi miehille, kun tulevat juttelemaan. Koomista oli, että viestin linja muuttui heti kun ohjelma tuli ulos.
Sairas maailma, jos ihmistä jolle tehdään väkivaltaa ja seksuaalista väkivaltaa (Kyseessä on siis raiskaus ja siitä ei pois pääse) ei saisi edes poliisille ilmoittaa...Koska vaikka tilanne on lavastettu, niin ei se tarkoita ettei tuota skenaariota löydy. Yhteiskunnan tehtävänä ei ole arvostella maailmanuskontojen dogmatiikan ristiriidattomuutta lain kanssa - vaan harjoittamisen hyväksyttävyyttä.
Sen vuoksi ko. tapauksissa imaamit joutuvat varmaankin vastuuseen.
Toisaalta ihmiset, jotka noudattavat lakia, saavat uskontoaan harjoittaa. Tämä koskee niin kristittyjä kuin muslimeitakin.- .
"Yhteiskunnan tehtävänä ei ole arvostella maailmanuskontojen dogmatiikan ristiriidattomuutta lain kanssa - vaan harjoittamisen hyväksyttävyyttä."
Kun lukee ajatuksen kanssa tuon lauseen, huomaa että se on moverin puppugeneraattorin suoltamaa höpinää.
Jos joku uskonto vaikka kehottaa tappamaan, ei kai se voi mitenkään olla hyväksyttävä yhteiskunnallisesti, vaikka kaikki sen uskonnon harjoittajat eivät olisikaan vielä ketään murhanneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273553- 412389
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352218Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71977Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431542- 381429
- 1271272
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591220Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451195- 131189