Virolaiset liikenteessä

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201205170145847_uu.shtml
En yhtään ihmettele, Turunkin moottoritiellälahes kaikki reilua ylinopeutta ajavat ovat poikseutta virolaisia autot viron rekisterissä. Aivan holtitonta menoa vaarantavat muidekin hengen.
9462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuo olikin ilouutinen, minua oikein kovasti hymyilyttää ja naurattaa. Lisää vaan vastaavia niin eiköhän pikkuhiljaa ala virulaiset loppumaan suomesta.

Äänestä
  • Vai loppuuko rekat ennemmin? 30 000 virolaista on töissä suomessa ja rekkaputiikit lyö oviaan kiinni että pauke käy. Kohta noi joutuu alkaa ajamaan henkilöautoja päin.

    Äänestä

Turun moottoritiellä, ainakin Helsingin päässä, virolaiset ajavat yleensä paljon mukavammin kuin kotimaan rekisterissä olevat autot. Pahimpia ovat venäläiset. Mittarissa on tasan se, mitä tikkarissa lukee, ja kun ohituskaistalle on kerran päädytty, niin sieltä pois pääseminen kestääkin ikuisuuden. Ei siinä jonon keulalla ajellessa ainakaan turvallisuus parane.

Toki näkee niitäkin, jotka ajelevat hieman turhan lujaa. Oli se nopeus sitten -20 tai 100 rajoitukseen nähden. Useimmat kyllä suomalaisia. Hyvä merkki on se, että omalle kaistalle ei mahdu...

Äänestä

Pääasia tässäkin aloituksessa toteutui, virulaiset eivä ainakaan sillä kokonpanolla enää maassamme rosvoile, eli hyvinhän tuossa sitten kävi, jeeee.

Äänestä

Virolaiset ovat orja ja muut muukalaiset vieresta maista.
Rikkovat suomalaisia

Äänestä

Pikkasen herätti ihmetystä lukea noita yllä olevia viestejä.. varsinkin tuon "hyvin kävi" viestiä kun kuiten 4 ihmistä kuoplee kolarissa niin tämä suurin piirtein ilosta tanssii, tekisit sinäki vain palveluksen yhteiskunnalle ja työnnä pää vesi ämpäriin ja veä keuhkot täyteen "ilmaa".

Äänestä

Virolaiset näyttävät olevan sen verran hyviä kuskeja ettei heidän tarvitse meikäkäisiä ajokäytäntöjä noudattaa. Meidänkin kylätiellä saa pelätä näitä superkuskeja joille ei vedä vertoja edes bemaripojat ajotaidoissaan. Eilen muuten sain väistää vasemmalta hyökännyttä virolaisbemaria absit ronksuttaen. No eihän se mitenkään voinut tietää että lumipenkan katveessa joku voisi liikkua.

Äänestä

Kyllä se on aina ilouutinen kun virulaiselta menot loppuu, on ne niin roistoja muutenkin.

Äänestä
  • Tiedä sitten ovatko roistoja vai tavallisia ihmisiä. Jotenkin tuntuu että virkavalta ei piittaa heidän kaahailustaan ollenkaan. Työmatkoillani näen joka päivä ja melkein joka hetki kun virulainen vetää oikealta tai vasemmalta ohi noin 50 km/h ylinopeudella vaarantaen suuresti myös muiden turvallisuutta.
    En ole koskaan nähnyt yhtään tilannetta jossa poliisi olisi pysäyttänyt virolaista kaahailijan, en koskaan vaikka tilanteita on joka hetki kaikilla pääkaupungin teillä päällä.
    Kerran uskaltauduin kysymään lappuliisalta kun hän laputti väärin pysäköityjä autoja että miksi et laputtanut virolaista autoa vaikka se oli muiden tapaan väärin pysäköinyt vaan jätit sen sakottamatta. Iloisesti hymyillen tyttönen kertoi että niitä on turha laputtaa koska ne eivät maksa kuitenkaan. Kuulema vain yksi sadasta maksaa sakkonsa. Ei ihme että stadin kantakaupungin korttelit ovat täynnä virolaisia autoja koska heillä on lupa niin tehdä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eufeuuehuueeu kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201205170145847_uu.shtml
En yhtään ihmettele, Turunkin moottoritiellälahes kaikki reilua ylinopeutta ajavat ovat poikseutta virolaisia autot viron rekisterissä. Aivan holtitonta menoa vaarantavat muidekin hengen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu