Lauletaanko siionin lauluja kirkoissa

Voiko siionin lauluja laulella enää kirkoissa?
Jonku puska radion mukkaan siionin lauluja ei saisi enää laulaa kirkoiska koska niissä on voimakkaasti uskonnollinen sanoma.
5265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei siellä kohta ole uskontunnustustakaan. Olin kuuntelemassa kuinka jotkut kirkollisvaaliehdokkaat yhdestä ryhmittymästä ilmoittivat, että uskontunnustus pitää poistaa jumalanpalveluksesta, kun kaikki eivät usko niin eivätkä voi yhtyä siihen.

Vanhat virret, sisältävät kovasti uskonnollsita sanomaa, sanotaan jopa tallaista:
virsi 406 jo herää, sielu synnin, unestasi
5.
Tieltäsi käänny, synneistä en soimaa,
vaan niistä päästäksesi annan voimaa.
Ristini yksin ota turvaksi,
haavani pyhät pakopaikaksi.

6.
Tutkainta vastaan lakkaa potkimasta,
parhainta ystävääsi vihaamasta.
Tee parannus, jo muuta mielesi,
lankea eteen Lunastajasi.

tai 391Armahda, oi Herra, meitä
5.
Sanallasi ohjaa aina,
hoida seurakuntaasi,
väärät opit alas paina,
lisää valtakuntaasi.
Laupiaasti armon käsi
langenneille ojenna,
eksyksistä äänelläsi
kutsu heitä, Jumala.


Viinin kanssa virsiä saa kuitenkin nauttia, taitavat siinä sopivasti laimentua.
Kirkko isännöi viini-iltaa kesällä Porissa
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/7715-kirkko-isannoi-viini-iltaa-kesalla-porissa

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kulttuuri/7717-viini-ja-virsiseurassa-korostuu-veisuu

Viini- ja virsiseurassa korostuu veisuu

12.03.2012 18:38

Viini_ja_virsi205Kirkko isännöi ensi kesän Suomi-Areenassa Porissa Virsi- ja viini-iltaa. Mitä ihmettä, kysyy moni. Kyseessä on Helsingin Tapanilassa syntyneen pienimuotoisen virsiliikehdinnän valtakunnallinen esiintulo.

Lue lisää: Viini- ja virsiseurassa korostuu veisuu

Äänestä

Todennäköisemmin hengellinen rock on kielletty ry:illä.

Äänestä

Onko nämä ihmiset lestadiolaiset ihan täysipäiväisiä ihmisiä. Eikö ihmisillä ole muuta ajateltavaa kuin virsikirjat. Maailma täynnä köyhiä, raiskattuja, hyljättyjä joita voisi uskovainen pyytteetön ihminen auttaa. Ei kun virsiä veisataan ja suljetaan ensin lähipiirin kauheudet ja sitten muut kauheudet.
Mitä ihmeen sakki nää on? Hihhuliporukkaa joille ei kukaan mahda minkään. Akat täysiä lapasia synnytyskoneita ja ukot tekee mitä sylki suuhun tuo
Voi voi Jumalani et tiedä mitä sinun selkäsi takana touhutaan ja sinun nimiisi.

Äänestä

up

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lausum. kirjoitti:

Voiko siionin lauluja laulella enää kirkoissa?
Jonku puska radion mukkaan siionin lauluja ei saisi enää laulaa kirkoiska koska niissä on voimakkaasti uskonnollinen sanoma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu