Sähkökaappi alkoi surista

tuutis

Talomme valmistui vuonna 2011.
Viime perjantaina sähköt toimivat ainoastaan olohuoneessa, keittiössä ja eteisessä. Sähköntoimittaja infosi, että heillä on muuntaja mennyt rikki, että se korjataan.
Muuntaja vaihdettiin/korjattiin tai mitä lie, mutta sen jälkeen sähkökaappimme on alkanut pitää kovaa surinaa. Sähköt toimivat normaalisti. Sitä ennen sähkökaapin pientä hurinaa tuskin kuuli. Nyt sen hurina kuuluu koko talossa (1-kerroksinen, melko avoin pohjaratkaisu) ja joudumme nukkumaan makuuhuoneen ovet kiinni.
Sähkökaappi sijaitsee avonaisessa eteisessä, jossa ei ole tuulikaappia, joten luonnollisesti ääni pääsee kulkemaan vapaammin, mutta onko yhtäkkinen surina normaalia?

Mieheni sanoi, että on normaalia. Hänen mukaansa aikaisempi muuntaja oli niin vanha, että nyt uuden muuntajan kanssa sähkönsyöttö on suurempaa, joten siksi sähkökaappimme surisee noin kovasti. Hänen mukaansa asialle ei voi tehdä mitään, mutta se on oikeasti TODELLA häiritsevää.

10

7692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkö-matti

      Joku kontaktori surisee, sähkökatkon vuoksi se on ollut jännitteettömänä ja sähköjen palatessa taas vetänyt, nyt siellä on jotain roskaa tms. välissä ja siksi surisee.

      Katko pääkytkimestä sähköjä muutaman kertaan voi auttaa. Jos ei niin kontaktori on vaihdettava, muuntajan kanssa asialla ei ole mitään tekemistä, vaan johtuu sähkökatkosta. Asialle voi tehdä, sähkömies vaihamaan suriseva kontaktori.

    • vanha erkki.

      Voi tietysti olla, että muuntajan rikkoutumisen seurauksena nollavika tai muu häiriö on aiheuttanut ylijännitteen, jonka seurauksena kontaktori on ns. "saanut siipensä". Jos näin on, se saattaa lakata kokonaan hurisemasta jonain päivänä, eli mennä kokonaan rikki.

      Puheet sähkönsyötön "suuruudesta" ovat sinällään asiantuntematonta potaskaa.

    • surinami

      Sähkökaappinne saattaa olla sukua sille venäläiselle perseen suristimelle, silllä erotuksella, että kaappinne surisee mitä se venäläinen perseen suristin ei tee. Ei se kyllä mahdu perseeseenkään.

    • S-mies vuodesta 69

      Vika on siis siinä, että joku kohta asennuksesta vuotaa. Voit siis saada Aimo Tällin sähkökaapistasi. Tarkista ettei miehesi ole nostanut henkivakuutuksesi korvauskattoa.

    • kontaktoreista

      Meillä sähkökaappi sijaitsee eteisessä, makuuhuone on sähkökaapin takana. Hurina oli todella kova ja ajattelin laitattaa sähkökaapin kodinhoitohuoneeseen. Soitin sähköyhtiölle ja sanoivat, että vaihdetaan kaapista kontaktorit. Kontaktorit vaihdettiin ääntä ei kuulu enää pihaustakaan. Sähkömies sanoi, että nykyajan kontaktorit ovat muuttuneet huomattavasti paremmiksi.

      • ik7uj6hy5gt

        Kontaktoreista saa usein hurinattomampia malleja kun maksaa hieman enemmän.
        Pelkästään kontaktorin kiinnitystä hieman virittämällä voi saada huomattavia vaikutuksia ääneen.


      • Römpärivainaa

        Vanhat strömbergin siniharmaat kontaktorit pitävät usein pörinää...


    • bzzzz

      Meillä surinan syyksi paljastui herhiläisten pesä.

    • hurinaton

      Kyllä voi tehdä. Hurinattomia kontaktoreita on olemassa. Minun mielestä se ei ole kyllä hurinaa vaan surinaa, mutta kontaktoreista puhuttaessa puhutaan jostain syystä aina "hurinasta".

      • termit_selviksi

        Kyllä se on hurinaa, surina on jotain ihan muuta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3623
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2304
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1539
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1342
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1285
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe