Kannattaako kertoa?

´´````´´

Hankala tilanne. Olen ollut jo jonkun aikaa ihastunut mieheen, jota näen harvakseltaan työympäristössä. Yleensä teen rohkeasti aloitteen, jos olen todella kiinnostunut jostain. Mutta epäilen, että mies on varattu. (Hänen käytöksensä kuitenkin on joskus hyvinkin ristiriitaista, tai sitten omassa päässäni kuvittelen kaiken) Olen yrittänyt unohtaa tunteeni mutta en vain pääse niistä millään yli. Pitäisikö vain kertoa hänelle, että olen vähän ihastunut, en halua ahdistaa tai mtn ja toivon että näin voisin jatkaa elämääni ja päästä eroon siitä tunteesta jonka kyseinen henkilö aiheuttaa... Tuntuu että sekoan jos en tee asialle mitään.

7

860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adasdasd

      No jos asia vaivaa sinua, niin kerro ihmeessä. Enemmän vituttaa, jos jää kertomatta.

    • M*****

      Mulla on ihan sama tilanne kuin aloittajalla!
      En vain saa tehtyä sitä aloitetta, vaikka suunnitteilla onkin. Kai mietin liikaa sitä, kuinka kiusallista häneen olisi sitten jatkossa törmätä työympyröissä, jos hän ei olekaan kiinnostunut...

    • 888___

      no kerroppa tuo maintisemasi ristiriitaisuus, niin voidaan yhdessä analysoida.

      Ainahan voi sanoa miehelle, että "jos aiot pyytää minua kahville, niin voin kenties harkita asiaa". :-) Ei kato tartte paljastaa omia tunteitaan.

    • mies työpaikalla

      En minä suosittele suoraan sanomaan että olet ihastunut.
      Mielestäni se asettaa molemmat aika kiusalliseen tilanteeseen.

      Toisaalta jos kyselet että onko hän varattu, pyydät kahville jne. paljastamatta tunteistasi niin silloinhan kiinnostus voi olla pinnallisempaa ja "viattomamapaa".

      Näin toistakaan ei jää vaivaamaan että jollakin on tunteita häntä kohtaan.

    • ´´````´´

      noh tuntuu että yrittää saada keskustelua aikaiseksi. Aluksi vaikutti siltä että törmään häneen joka paikassa. Jos en ole huomioinut, hakeutuu lähelle useamman kerran, jotta varmasti huomaan hänet. On yksin jotenkin vaivaantunut seurassani, alkaa puhumaan outoja tai keskittyminen muuhun tekemiseen herpaantuu yms. Toisaalta ei usein meinaa yhtään katsoa silmiin, joskus taas on ollut vähän liiankin pitkä katsekontakti. Huomaa pitkänkin matkan päästä minut, mutta saattaakin lähteä ns. karkuun. (onko huomannut ihastumiseni ja se häntä ahdistaa?) Aina kuitenkin kohdatessamme hymyilee ja on todella ystävällinen.
      Hänen työkaverinsa välillä katsovat ja virnuilevat mulle oudosti, ehkä vaan pilkkaavat jos ovat sitten huomanneet tämän ihastumiseni :(
      Nojoo, olin alunperin aatellu että jos häntä pyytäisin kahville tmv. mutta koska pahoin pelkään hänen olevan varattu ja jotenkin ajattelen että ei se kuitenkaan ole kiinnostunut jne. Mietin sitä, että nolaanko itseni täysin ( alkaisiko juorut liikkua yms.), jos jotain tälle miehelle ehdottaisin?

    • -pp-

      Kysyhän vain rohkeasti sitä "varaus" tilannetta tai sitten vain heität jotain kahville lähdöstä. Ihan suoraan en tuota ihastumista lähtisi paljastamaan. Mikäli kaveri on ymmärtävää sorttia, niin ei tuollaisesta jutut/juorut lähde liikkeelle. Harvoinpa sitä toista haluaa ikävään valoon saattaa, jos vielä samoissa työympyröissä liikkuu. Tuo tilanteesi kyllä kuulostaa tutulta, joten ymmärrän kyllä mitä kaikenlaista päässä voi pyöriä :)

    • Tosiaan kannattaa selvittää ihan ensin se onko se mies varattu vai ei. Sitten kun olet sen asian hoitanut, niin voi rueta miettimään kahvitteluja yms, jos se mies on vapaa :) Sit jos tulee se tilanne, että päädytte kahvikupposelle, niin älä jätä kertomatta sitä mitä miestä kohtaan tunnet. Kuten jo tuolla joku muukin sanoi, että se harmittaa sitten enemmän, jos jättää kertomatta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5152
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      254
      4222
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      58
      3820
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2206
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      22
      1564
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      62
      1207
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      929
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      872
    9. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      31
      827
    Aihe