Kannattaako kertoa?

´´````´´

Hankala tilanne. Olen ollut jo jonkun aikaa ihastunut mieheen, jota näen harvakseltaan työympäristössä. Yleensä teen rohkeasti aloitteen, jos olen todella kiinnostunut jostain. Mutta epäilen, että mies on varattu. (Hänen käytöksensä kuitenkin on joskus hyvinkin ristiriitaista, tai sitten omassa päässäni kuvittelen kaiken) Olen yrittänyt unohtaa tunteeni mutta en vain pääse niistä millään yli. Pitäisikö vain kertoa hänelle, että olen vähän ihastunut, en halua ahdistaa tai mtn ja toivon että näin voisin jatkaa elämääni ja päästä eroon siitä tunteesta jonka kyseinen henkilö aiheuttaa... Tuntuu että sekoan jos en tee asialle mitään.

7

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adasdasd

      No jos asia vaivaa sinua, niin kerro ihmeessä. Enemmän vituttaa, jos jää kertomatta.

    • M*****

      Mulla on ihan sama tilanne kuin aloittajalla!
      En vain saa tehtyä sitä aloitetta, vaikka suunnitteilla onkin. Kai mietin liikaa sitä, kuinka kiusallista häneen olisi sitten jatkossa törmätä työympyröissä, jos hän ei olekaan kiinnostunut...

    • 888___

      no kerroppa tuo maintisemasi ristiriitaisuus, niin voidaan yhdessä analysoida.

      Ainahan voi sanoa miehelle, että "jos aiot pyytää minua kahville, niin voin kenties harkita asiaa". :-) Ei kato tartte paljastaa omia tunteitaan.

    • mies työpaikalla

      En minä suosittele suoraan sanomaan että olet ihastunut.
      Mielestäni se asettaa molemmat aika kiusalliseen tilanteeseen.

      Toisaalta jos kyselet että onko hän varattu, pyydät kahville jne. paljastamatta tunteistasi niin silloinhan kiinnostus voi olla pinnallisempaa ja "viattomamapaa".

      Näin toistakaan ei jää vaivaamaan että jollakin on tunteita häntä kohtaan.

    • ´´````´´

      noh tuntuu että yrittää saada keskustelua aikaiseksi. Aluksi vaikutti siltä että törmään häneen joka paikassa. Jos en ole huomioinut, hakeutuu lähelle useamman kerran, jotta varmasti huomaan hänet. On yksin jotenkin vaivaantunut seurassani, alkaa puhumaan outoja tai keskittyminen muuhun tekemiseen herpaantuu yms. Toisaalta ei usein meinaa yhtään katsoa silmiin, joskus taas on ollut vähän liiankin pitkä katsekontakti. Huomaa pitkänkin matkan päästä minut, mutta saattaakin lähteä ns. karkuun. (onko huomannut ihastumiseni ja se häntä ahdistaa?) Aina kuitenkin kohdatessamme hymyilee ja on todella ystävällinen.
      Hänen työkaverinsa välillä katsovat ja virnuilevat mulle oudosti, ehkä vaan pilkkaavat jos ovat sitten huomanneet tämän ihastumiseni :(
      Nojoo, olin alunperin aatellu että jos häntä pyytäisin kahville tmv. mutta koska pahoin pelkään hänen olevan varattu ja jotenkin ajattelen että ei se kuitenkaan ole kiinnostunut jne. Mietin sitä, että nolaanko itseni täysin ( alkaisiko juorut liikkua yms.), jos jotain tälle miehelle ehdottaisin?

    • -pp-

      Kysyhän vain rohkeasti sitä "varaus" tilannetta tai sitten vain heität jotain kahville lähdöstä. Ihan suoraan en tuota ihastumista lähtisi paljastamaan. Mikäli kaveri on ymmärtävää sorttia, niin ei tuollaisesta jutut/juorut lähde liikkeelle. Harvoinpa sitä toista haluaa ikävään valoon saattaa, jos vielä samoissa työympyröissä liikkuu. Tuo tilanteesi kyllä kuulostaa tutulta, joten ymmärrän kyllä mitä kaikenlaista päässä voi pyöriä :)

    • Tosiaan kannattaa selvittää ihan ensin se onko se mies varattu vai ei. Sitten kun olet sen asian hoitanut, niin voi rueta miettimään kahvitteluja yms, jos se mies on vapaa :) Sit jos tulee se tilanne, että päädytte kahvikupposelle, niin älä jätä kertomatta sitä mitä miestä kohtaan tunnet. Kuten jo tuolla joku muukin sanoi, että se harmittaa sitten enemmän, jos jättää kertomatta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe