Eli tietoa Absintista
Absintti on mm. koiruoholla maustettu viina. Aitoa absinttiä ei Suomesta saa. Ja se on fakta. Jäljitelmää saa Alkoista, mutta tuo jäljitelmä on valovuoden päässä aidosta Absintista, erityisesti maun puolesta!
Aito absintti luokitellaan Suomessa huumausaineeksi, mutta 5:stä eri valtiosta Euroopassakaan saa Aitoa Sinttiä!
Noin tusinan Absinttihumalan kokemuksella voin sanoa, ettei huono tai hullu humala ole kyseessä! Siihen ei tarvitse asennoitua edes erilailla kuin muihin viinoihin, mutta humala on niin monin kerooin rennompi, kaikin puolin miellyttävämpi jne.
Vaikka itsekin uskon ettei siinä ole vain puhdasta alkoholia, on turha pelätä mitään huumeannosten määrää tai uhkaavaa riippuvuutta.
Suosittelen, jos pääsette maistamaan ja juomaan aitoa Abcentea Euroopassa! Ei oo pehmeämpää ja parempaa!
Abcenthe
7
1407
Vastaukset
- Sandy
Mistä maista sitä aitoa sitten saa, ja saako sitä niissä tavallisista viinakaupoista? Olen kyllä tehnyt baarissa tuttavuutta suomalaisen/suomalaisten versioiden kanssa (toinen oli muistaakseni 75% ja toinen kuuskymppistä) mutta mieli tekisi joskus testata ihan kunnollistakin Absinthea.
- alibaba
Itse olen saanut sellaista informaatiota:
Absinthin valmistusprosessi oli vielä joitakin vuosia sitten, niin epäluotettavaa siinä mielessä, että hallusinogeenit eivät suodattuneet prosessin aikana pois ja jäivät juomaan. Senpä takia sitä ei ole saanut myydä maailmalla melkein missään.. Nykyisin absinthin valmistusprosessi on saatu sen verran luotettavaksi, että hallusinogeenit eivät pääse juomaan. Hallusinogeenit ovat siis peräisin absinthin "mausteesta" koiruohosta. Eli tälläistä "kunnon" absinthia se ei ole. Sitä ei taida saada enään oikeen mistään.
Itse olin elokuussa 2004 Prahassa (Tsekeissä) joka on tunnettu absinthista (siellä se on kait kehitettykkin). Join absinthia jokaisessa baarissa jossa kävin, enkä huomannut humalan olevan jollain tavoin poikkeavaa. Tuliaisiksi ostin 2 pulloa 70% sinttiä (eri pullottamot). Avasin ensimmäisen pulloin taannoin, eikä mitään eroa niihin baarejen absintheihin verrattuna. Sama homma varmaan toisessakin pullossa.
Pitääpä mennä ostamaan alkosta "Suomen absinthia" ja kokeilla onko eroa..
Prahassa tuota absinthia myytiin ihan joka puolella.. Matkamuistokaupoissa, pikku kioskeissa, baareissa, ruokakaupoissa.. Aivain missä vaan. En sitten tiedä miten on muualla päin eurooppaa. Kait siellä sentään viinakaupat on. Itsenikin tekisi mieli tuota oikeata taiteilijaviinaa kokeilla, mutta sen saaminen taitaa olla tiukassa nykyisin.. Kait sitä nyt jossain vielä pullotetaan taiteilijoille.. - Jooko?
alibaba kirjoitti:
Itse olen saanut sellaista informaatiota:
Absinthin valmistusprosessi oli vielä joitakin vuosia sitten, niin epäluotettavaa siinä mielessä, että hallusinogeenit eivät suodattuneet prosessin aikana pois ja jäivät juomaan. Senpä takia sitä ei ole saanut myydä maailmalla melkein missään.. Nykyisin absinthin valmistusprosessi on saatu sen verran luotettavaksi, että hallusinogeenit eivät pääse juomaan. Hallusinogeenit ovat siis peräisin absinthin "mausteesta" koiruohosta. Eli tälläistä "kunnon" absinthia se ei ole. Sitä ei taida saada enään oikeen mistään.
Itse olin elokuussa 2004 Prahassa (Tsekeissä) joka on tunnettu absinthista (siellä se on kait kehitettykkin). Join absinthia jokaisessa baarissa jossa kävin, enkä huomannut humalan olevan jollain tavoin poikkeavaa. Tuliaisiksi ostin 2 pulloa 70% sinttiä (eri pullottamot). Avasin ensimmäisen pulloin taannoin, eikä mitään eroa niihin baarejen absintheihin verrattuna. Sama homma varmaan toisessakin pullossa.
Pitääpä mennä ostamaan alkosta "Suomen absinthia" ja kokeilla onko eroa..
Prahassa tuota absinthia myytiin ihan joka puolella.. Matkamuistokaupoissa, pikku kioskeissa, baareissa, ruokakaupoissa.. Aivain missä vaan. En sitten tiedä miten on muualla päin eurooppaa. Kait siellä sentään viinakaupat on. Itsenikin tekisi mieli tuota oikeata taiteilijaviinaa kokeilla, mutta sen saaminen taitaa olla tiukassa nykyisin.. Kait sitä nyt jossain vielä pullotetaan taiteilijoille..Eikös tuota juomaa voisi kutsua ihan vaan absintiksi kun sille kerran on sellainen nimi suomen kielessä olemassa? Miksi vierasperäinen abcenthe tai absinth?
Eihän täällä kukaan (normaalin sivistyksen omaava) puhu/kirjoita myöskään whiskystä (whiskeystä), cognacista, vermouthista jne. vaan viskistä, konjakista, vermutista ja sitä rataa. - niin..
Jooko? kirjoitti:
Eikös tuota juomaa voisi kutsua ihan vaan absintiksi kun sille kerran on sellainen nimi suomen kielessä olemassa? Miksi vierasperäinen abcenthe tai absinth?
Eihän täällä kukaan (normaalin sivistyksen omaava) puhu/kirjoita myöskään whiskystä (whiskeystä), cognacista, vermouthista jne. vaan viskistä, konjakista, vermutista ja sitä rataa.se taitaa olla yks ja sama, miten nimen kirjoittaa. kunhan asian ymmärtää.
- koiruoho
Kertoisitko missä maissa myydään sitä aitoa ja oikeaa absintia? Entä minkä "merkkisiä" nämä absintit ovat?
- absintti.com
kokeilkaapa tuolta
http://www.absintti.com/
ja tietoa jalosta juomasta löytyy tuolta
http://www.kapsi.fi/~lichgate/html/absintti.html- absintti ja absintin osto
http://fi.wikipedia.org/wiki/Absintti
http://www.oxygenee.com
http://www.feeverte.net
http://www.wormwoodsociety.org
http://www.absinthe.de
http://www.absinthe-suisse.ch
tuon viimeisen webosoite vaikka onkin sveitsiläinen tulevat toimitukset silti EU:sta, joten se ei ole vero/tullirajan ulkopuolella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433