nyt on korkea aika

sille, että jokainen joka on toiminut sielunhoitajana lapseen kohdistuvassa hyväksikäyttöjutussa Nurmelan tapaan, menee uhrin luo ja ojentaa auttavan käden.

Näin alkaa uhrin auttaminen ja samalla on syytä käynnistää tekijän rikoseoikeudellisen vastuun kantaminen
8159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuo on vähin mitä Nurmela voisi tehdä uhrin hyväksi,samoin monet muut jotka on toimineet samoin ja vastuun kantaminen vääristä neuvoista.Tekijät syytteeseen ja korvauksiin jos ei muuten lain kautta.

Äänestä

Ripin vastaaottaja ei "tiedä" mitään tapauksesta aina kuolemaansa asti.
Hän ei siis voi myöskään toimia tai puhua millään tavalla niin että tietäisi asiasta mitään, koska rippi on aina valaehtoisesti salainen 100% vastaaottajan kuolemaan saakka.

Äänestä

vanhat neuvot eivät enää vetele. Jumalalle kiitos

Äänestä

Rukoilen, että Pekka Nurmela saa Jumalata voimia mennä korjaamaan asiansa uhrien kanssa.

Äänestä

Eikö asiat pitäisi korjata uhrien kanssa vääristä neuvoista ensin ja ottaa yhteyttä SRK.hon jonka neuvojen mukaan Nurmela on toiminut,ei hän yksin tälläistä asiaa varmaankaan ole päättänyt.Koko SRK-on sopassa mukana.Pitäisi tunnustaa hengellinen väkivalta myös ja nöyrtyä niidenkin edessä joita se on koskenut.Jumalalla kyllä riittää anteeksiantamusta kaille jotka tunnoltaan sidotut ovat.

Äänestä

EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA! Vasta rippi-isän kuolema vapauttaa hänen salassapitovelvollisuudesta. Ripissä se on täysin ehdoton ja aukoton.

Joka ei tätä tiedä tai noudata, hän ei ole missään tapauksessa kelvollinen toimimaan ripin vastaanottajana.

Äänestä

Ongelma on se, ettei vl-uskonnossa väärintekijä koskaan mene uhrinsa luokse asioita sopimaan, vaan kaikki vastuu on aina uhrilla.

Äänestä

Rikoslain mukaan Nummelan on syytä olla kaukana uhreista. Kun on saatanasta niin on.
Miten autatte uhreja kun annatte pahimpien rasikaajien olla kokouksissa saarnaamassa???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pekka peiterin poika kirjoitti:

sille, että jokainen joka on toiminut sielunhoitajana lapseen kohdistuvassa hyväksikäyttöjutussa Nurmelan tapaan, menee uhrin luo ja ojentaa auttavan käden.

Näin alkaa uhrin auttaminen ja samalla on syytä käynnistää tekijän rikoseoikeudellisen vastuun kantaminen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu