Moi! Meille on tulssa poikakissanpentu!
Mutta kissalla ei ole vielä nimeä, nimi ei saisi olla ihmisen nimi eikä mikään yleinen esim: Mirri! Olisiko ehotuksia? :)
Kun Kissanpentu tulee meille niin mikä merkkistä ja minkä verran ruokaa pitäisi antaa pienelle pennulle?
Kiitos etukäteen! :)
Mutta kissalla ei ole vielä nimeä, nimi ei saisi olla ihmisen nimi eikä mikään yleinen esim: Mirri! Olisiko ehotuksia? :)
Kun Kissanpentu tulee meille niin mikä merkkistä ja minkä verran ruokaa pitäisi antaa pienelle pennulle?
Kiitos etukäteen! :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pennulle voi antaa ruokaa niin paljon kuin se vaan syö. Ruokaa voi olla tarjolla aina, pennut (ja kissat yleensäkin) tykkäävät syödä usein, mutta pieniä määriä kerrallaan.
Anna penturuokaa. Jos ostat ruoat marketista, osta vain märkäruokia. Tarkista, että ruoka on täysravinto, ja tarkoitettu kissanpennuille. Jos haluat antaa kuivaruokia, osta eläinkaupasta tai vaikka Zooplussalta. Markettiraksut sisältävät kissan terveyden kannalta liikaa viljaa, ja kissa voi sairastua. Kissa on lihansyöjä, vielä selvemmin kuin koira.
Tässä muutama oma suosikki:
Raksut:
Parhaat merkit: Orijen, Power of Nature.
Seuraavaksi parhaat: Acana, Applaws, Almo Nature.
Kelvolliset: Feline Porta 21 Grain Free, James Wellbeloved.
Märkäruoka:
vitaminoitu & ei teurasjätettä: Feline Porta 21
ei vitaminoitu & ei teurasjätettä: Almo Nature, Applaws, Cosma. (eivät sovi ainoaksi märkäruuaksi)
vitaminoitu & teurasjätettä & ei kasvisproteiineja: Whiskas MMM, Miamor, Animonda Carny, Animonda vom Feinstein, Mjau (ei kaikki)
Vettä pitää olla aina saatavilla, mieluusti vaikka useasta astiasta, joista toinen voi olla ruoan vieressä ja toinen kauempana.
Tutustu myös tähän: http://personal.inet.fi/koti/maaru/raakaruokintajuttu.html
Poikakissan nimiä, hmm... Kaikki mieleen tulevat ovat enemmän tai vähemmän ihmisnimiä, mutta kokeilenpa löytää yhden joka kirjaimella:
Aldo, Basir, Cicero, Donitsi, Emerys, Furri, Gaston, Harmi, Heppu, Indigo, Jasso, Kermit, Ludo, Mauro, Merlin, Nabi (koreaa, tarkoittaa kisua), Odin, Paddington, Ransu, Sani, Titaani, Ukkonen, Vico, Wim, Xavi, Yehu, Zorro...
No, h-kirjaimia tuli kaksi ja q-kirjaimia ei yhtään. :)
Nimihän löytyy parhaiten kun tarkkailet kissaa ja sen luonnetta. Esim, jos sillä on joku hassu tapa vaikka aivastella välistä niin TIRSKU on sopiva nimi. Tai jos kissa muistuttaa jotakin lähimmäistäsi tai pennun emoa jollakin tavalla niin tämän lähimmäisen/emon lempinimikin voi olla hyvä idea. (: Se tuntuu luontevimmalta valita sellainen nimi joka heijastuu kissan elintavoista jotenkin ja se tosiaan on sopiva kissalle. (:
Tässä on osoite/linkki KISSOJEN NIMIPÄIVÄ KALENTERIIN vilkaise jos löydät jotain sopivaa sieltä. (: http://koti.mbnet.fi/~stinger/catnames.php
Samaa sanon mitä "Etsimässä nimeä?", eli tarkkaile pentue muutaman päivän ajan niin pikkuhiljaa alkaa se nimi löytyä, joko luonteen tai ominaisuuden mukaan.
Esimerkiksi oma kissamme oli pentuna kova vaatimaan ääneen asioita joten siitä tuli Vinku, ja se kääntyi myöhemmin Vinskiksi :)
Erittäin paljon suosittelen raakaruokintaa, koko kissan olemus on pirteämpi ja terveempi vaikka se on aina ollut terve ja vilkas. Ulosteen määrä on vähentynyt eikä se lemua enää yhtä hirveälle.
Ja ei nappuloita ja märkäruokia tarvitse kokonaan hylätä, voihan niitä tarjota vaikka kisu olisikin raakaruokinnalla.
Ja aloittaminen on varsin helppoa ;)