Psykologit jahtaavat maalaamiaan piruja

Psykologia pitää hulluja tavallisen kansalaisen suurimpana uhkana joita vastaan vain psykologit pystyvät taistelemaan.

Mutta hulluushan on sovinnainen käsite, myös viralliset tautiluokitukset ovat huutoäänestyksen tuloksia.

Siis psykologit jahtaavat itse maalaamiaan piruja.
690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Psykiatreja varmaan meinaat.

Joo, tavallaan tottakin tuo, mutta toisaalta ne diagnoosit on lähinnä tiloja mihin voidaan tarjota apua ja/tai jotka ovat vaarallisia ihmiselle itselleen tai muille. Nämä eivät enää sitten olekkaan niin suhteellisia käsitteitä.

Äänestä

Ne, jotka nimittävät lähimmäisiään hulluiksi, ovat itse hulluja: "Joka toista haukkuu, sen napa paukkuu." Näin ollen psykologit ja psykiatrit itse ovat hulluja, koska he KEKSIVÄT diagnoosin saada lähimmäiset hulluiksi ja heidän uhreiksi.

Äänestä
  • Ai se onkin haukkumista tuo diagnoosin asettaminen.

    Mutta voihan jokainen olla hakematta diagnoosia itselleen (ellei pakkohoitoon joudu/pääse, mikä nykyään on aika harvinaista). Jättäkään hakematta sairauslomat ja kuntoutustuet, ei Kelan psykoterapiaa eikä muutakaan. Eläkettäkään ei tarvitse hakea, kun ette ole hakeneet itselleenne "haukkumanimeä" eli diagnoosia.

    Varmaan ajattelette, että ellei ole diagnoosia, niin ei ole sairauttakaan. Mikä helpotus.. ei tarvita lääkkeitä eikä mitään hoitoa tai sitten lääkitys ihan randomina vaan, kun oireita/sairautta ei ole arvioitu...

    Onnea tälle tielle!

    Äänestä

Mitä voitte tehdä asialle? Ette yhtään mitään.
Saatte nähdä kenellä on valta.

Äänestä

Ja höpönhöpön.

Äänestä

Aikoinaan tämmöinen terapiatapaus, tyyppi joka ei koskaan tehnyt päivääkään
töitä, alko kyllä maistui, laukkoi jatkuvasti siellä ihmisyyden kuntoon hoitajilla.
Yhteiskunta maksoi viulut, mitäs tää sankari teki vastapalveluksena. No se värväs mun kimppuun mua vainoomaan ollessani 13v. pari 14 vuotiasta poijan sontiaista, maksoi viinalla ja rahalla sekä selitteli näille mantrojaan miksi näin pitää toimia.
Syyksi riitti se, kun kouluvainottuna pitkillä koulumatkoilla ollessani jouduin niitä alkkiksia säännöllisin väliajoin katsomaan ja kuuntelemaan niitä
turvanaukomisia ja homotteluja kunnes sitten kerran pinna paloi ja annoin tulla
suun täydeltä takas. No tää sontiainenhan alkoi välittömästi uhkailemaan
seuraamuksilla ja järjestikin nää kaks sontiaista mun kimppuun. Näistä kumpikin
jatkoi paskomisiaan mua kohtaan yli 10 vuotta. Myöhemmin kumpikin nuppas
ittensä alle 30 vuotiaina, molemmat oli myös sitten näitä terapiatapauksia, ei
päivääkään käyneet töissä sen elämänsä aikana ja viina kyllä maistui.
Kyllä tätä systeemiä voi kyseenalaistaa, mikä hyöty yhteiskunnalle on siitä, että
se maksaa ja pönkittää tämmöisiä tapauksia tekemään mm. ko. paskaa täällä
toisille, joskus hyvin nuorillekkin ihmisen aluille. Mikä järki tämmöisessä
systeemissä on - ei mun kannalta ainakaan mitään järkeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti.W kirjoitti:

Psykologia pitää hulluja tavallisen kansalaisen suurimpana uhkana joita vastaan vain psykologit pystyvät taistelemaan.

Mutta hulluushan on sovinnainen käsite, myös viralliset tautiluokitukset ovat huutoäänestyksen tuloksia.

Siis psykologit jahtaavat itse maalaamiaan piruja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu