The Nokia 808 Pureview: A camera that will make us switch to Symbian:
http://recombu.com/news/the-nokia-808-pureview-a-camera-that-will-make-us-switch-to-symbian_M17801.html
Toistaiseksi ei ilmeisesti ole ollut tarkempia tiedonantoja siitä milloin Pureview tulee myöskin Lumioihin.
Ps. Toivottavasti Lumiat alkavat saada vastaavia teknisiä speksejä kuin Symbianit, korttipaikkoineen ja liittimineen. Pakko-pilvipalveluille no thank's.
http://recombu.com/news/the-nokia-808-pureview-a-camera-that-will-make-us-switch-to-symbian_M17801.html
Toistaiseksi ei ilmeisesti ole ollut tarkempia tiedonantoja siitä milloin Pureview tulee myöskin Lumioihin.
Ps. Toivottavasti Lumiat alkavat saada vastaavia teknisiä speksejä kuin Symbianit, korttipaikkoineen ja liittimineen. Pakko-pilvipalveluille no thank's.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ylistävin arvio mitä olen lukenu 808:sta,hyvää mainosta nokialle ja ehkä tuo puhelin onkin kameran osalta paljon parempi mitä tavallinen pulliainen osaa edes kuvitella,pitäis saada kouraan tuo niin vois hämmästellä niitä kuvia näytöltäkin
Toivottavasti Nokia saa tekniset innovaationsa hyvässä aikatulussa markkinoille, pois pölyttymästä.
"Nokialla runsaasti tulevaisuudensuunnitelmia PureViewin suhteen"
"Jutila myös muistutti, että Nokialla on jo työ alla seuraavan sukupolven kamerasensoreita, sillä 808 PureViewin suunnittelu on aloitettu jo vuonna 2007."
http://taskumuro.com/nokialla-runsaasti-tulevaisuudensuunnitelmia-pureviewin-suhteen
.
https://www.hobbyhall.fi/p/fi/808-PureView-musta/325788/92398/92365/92397
Saatavuus kesäkuun alkupuolella... :D
Kahta en vaihda Symbian ja sukat.
Eli takaisin tullaan Androidin kaatuilusta.
Kamera on varmasti huippuhyvä. Näyttö on ihmeen pieniresoluutioinen.
•Näyttö: 4.0" AMOLED, 360x640 resoluutio, 16.7M väriä, kapasitiivinen kosketusnäyttö
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/13422/dfxvr
Luulisi, että neljään tuumaan olisi saatu enemmän pikseleitä. Sujuisi webbiselailu mukavammin. Ei kai Symbian ole syynä? No ehkä 808 hankitaan nimenomaan kameraksi, jonka mukana tulee puhe- ja dataominaisuudet.
Ainut huonopuoli tuossa mallissa on sen käyttis eli Symbian ja myös aika huono resoluutio.,.. Itse ostaisin heti, jos siinä olisi Android ja parempi resoluutio.
toivottavasti Samsung tekee vastaavan, niin saat ostaa kunnon kamerakännyn.
ei tee samasungit eikä muutkaan,vain nokia osaa puhelin kamerat
Samsung ei tee, koska heillä oma kameratuotanto... kukapa sitä omiin muroihinsa kusisi... tollanen kamera kuitenkin riittää jos ei valokuvauksen harrastelija ole...
Varpusen höpötyksiä.
ANDROID ON JO NIIN NÄHTY!
Kaatuilee siinä missä symbiankin.
parasta puhelinta saati käyttistä ei ole vielä keksitty, mutta kun keksitään niin toivon että NOKIA lanseeraa sen.
"Muutama kuukausi sitten Nokia latasi YouTubeen videon jossa esiteltiin vielä silloin kaukaiselta haaveelta tuntuvaa nanoteknologiaa ja jonka tarkoitus olisi pitää puhelimet kuivina niin, että ne voidaan vaikka pudottaa veteen .... Nokia on vahvistanut, että tulevaisuudessa Nokian puhelimet (PureView, Lumia) tulevat olemaan vesitiiviitä nanoteknologian ansiosta. Tarkkaa aikataulua ei kuitenkaan vielä kerrottu."
http://www.n8fin.com/nokian-tulevista-lumia-puhelimista-tulee-vesitiiviita/
.