One Touch Ultran liuskakoodi

Olen käyttänyt jo monta vuotta verensokerimittarina One Touch Ultraa, nykyisin tosin uudempaa mallia One Touch Ultra II. Aikaisemmin piti aina avatttuaan uuden liuskapurkin koodata mittariin liuskapurkin kyljessä oleva koodi, joka vaihteli välillä 1...49. Nyt on koodi ollut varmaan vuoden aina 25. Onko liuskojen valmistus saatu niin tarkaksi, että koodausta ei enää tarvitse enää muuttaa?
4108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voi olla hyvinkin mahdollista.

Yhdessä toisessa mittarimerkissä (siis eri valmistajakin) kävi juuri niin, että entinen purkkikohtainen siru, jossa tuo arvo oli, onkin saanut pysyvästi saman arvon. Ei siis tarvi enää vaihtaa.

Toki aiemminkin saman erän liuskapurkeissä (siis 10 purkin satseissa) oli aina sama koodi, joten ihan aina ei tarvinut aiemminkaan tuota sirua vaihtaa, mutta nyt oikein mainostavat, ettei tarvi enää lainkaan vaihtaa.

Ja onhan joissain mittareissa ollut jo pidempään tuo ominaisuus, hyvä vaan että tulee muihinkin.

Äänestä

OTU tuo Suomeen enää vain tuota yhtä tiettyä liuskakoodierää, siksi tulee enää vain nro 25. Helpottaa käytäntöä, kun ei tarvitse koodata eri eriä (koodaus usein unohtui ja sittenhän tulokset eivät enää niin tarkkoja olleet). Eli onhan se mittari koodattu, mutta on koodattu nimenomaan tuolle nro 25 erälle.

Äänestä

Testasin kontrolliliuoksella mittarin liuskan tarkkuutta. Antoi tulokseksi 7.4. Liuskapurkin kyljessä on alueeksi ilmoitetettu 5.9 - 7.8. Siis jää alueen sisään ja täyttää valmistajan vaatimukset. Kuitenkin alueen keskiarvo olisi tarkkaan laskien 6.8 tai 6.9. Tarkoittaako, että verensokerilukematkin heittäisivät 0.5 - 0.6 ylöspäin? Mittarissa koodi oli oikein, liuskat voimassaolevia ja liuos voimassaolevaa.

Olen joskus ennenkin tarkistanut joidenkin purkkien yksittäisiä liuskoja. Ovat olleet 0.1 - 0.2 heitolla keskiarvoon nähden.

Äänestä

Ei tarkoita. Otapa joskus huviksesi kaksi mittausta aivan peräkkäin (joko samasta reiästä tai tee vaikka toiseen sormeen uusi). Todennäköisesti nämäkin mittaukset heittävät vähintään muutamalla kymmenyksellä, vaikka ottaisit ne 5 sekunnin välein. Eli heittoon vaikuttaa niin kovin moni asia niinkuin mittaustulokseenkin. On mahdotonta tehdä sellaista mittaliuskaa kotikäyttöön, joka näyttäisi aina 100 % sen hetkisen sokeriarvon. Siksi kontrolliliuksrllekin annetaan noinkin suuri vaihteluväli. Jos kontrolliliusmittaus mahtuu annettuun kontrolliarvoväliin, ovat liuskat kunnossa. Sillä ei ole väliä, mihin kohtaan asteikkoa arvo osuu juuri siksi, että kotimittauksessa heittoa tulee aina eikä mitään yhtä arvoa tai edes keskiarvoa voida tällöin määrittää.

Niin ja vielä se, että muutaman kymmenyksen heitot eivät haittaa ihmistä yhtään. Paitsi tietysti silloin, jos on vaikka kakkostyyppi ja sokerit heiluvat koko ajan ylärajoilla, silloin se tietysti haittaa itseään. Labrassa katsotaan kuitenkin pitkäaikaissokeri ghba1c, joka kertoo pidemmän aikavälin tilanteen. Joten ei syytä huoleen, voit luottaa liuskoihisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


OTU2 kirjoitti:

Olen käyttänyt jo monta vuotta verensokerimittarina One Touch Ultraa, nykyisin tosin uudempaa mallia One Touch Ultra II. Aikaisemmin piti aina avatttuaan uuden liuskapurkin koodata mittariin liuskapurkin kyljessä oleva koodi, joka vaihteli välillä 1...49. Nyt on koodi ollut varmaan vuoden aina 25. Onko liuskojen valmistus saatu niin tarkaksi, että koodausta ei enää tarvitse enää muuttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu