Jos hääpari osaa kaasolle puvun häihin eikö puku kuulu silloin hääparille? Eli häiden jäleen kaaso paluttaa puvun hääparille joka voi tehdä sillä mitä haluaa esim myydä morsiuspuvun yhtydessä parina tai kaaso voi ostaa puvun hääparilta noin -20% ostohinnasta onko OK?
Onko puku pakko antaa lahjaksi kaasolle, jos kaasoa muistaa häidenjälkeen muuten. Tottakai tämä on keskultetava ennen häitä kaason kaa selväksi.
Omistaako morsian kaason puvun
3
346
Vastaukset
- ex-kaasonen
Asiaahan voi toki ajatella niinkin, että kaaso on ikään kuin virantoimituksessa ja käyttää silloin virkapukua. Virkapuku on työnantajan eli hääparin kustantama, jolloin puku periaatteessa kuuluu hääparille.
Tosin maalaisjärjen käyttö ei ole kielletty. Jos kaason puku on hänen mittoihinsa tehty on puvun arvo sinulle varsin alhainen, etkä tee sillä periaatteessa yhtään mitään häiden jälkeen.
Kaasohan ei maksa mistään , joten toimit tahdittomasti vaatiessasi häneltä korvauksia puvusta, Jos taas kaaso haluaa puvun itsellleen ja kysyy sitä sinulta voit kohteliaasti ehdottaa materiaalikorvauksista,mutta ole varovainen, ettet pilaa tärkeää ihmissuhdettasi. Maailmassa ei kaikkea voi ratkaista rahalla. - ljbn.kb
Nettihuutokaupat ovat täynnä juhlapukuja ja morsiuspukuja jotka ei kelpaa kenellekään. Minähän sen tiedän kun ne pari vuotta sitten päivittäin selasin hääpuvun löytääkseni, samat ilmoitukset siellä oli. Jos joku hävisi niin se tuli vähän ajan päästä uudestaan. Joten mieti hetki ennenkuin alat mitään järkkäämään, saatat hyötyä kokonaisen kympin tms, kun vielä ensin pesetät puvun koska kyllä pesty nyt paremmin kaupaksi menee. Ja siinä sivussa saatat aiheuttaa mukavaa kitkaa ystävyyssuhteisiinne. Ihan tämmöinen info vaan pukujen menekistä, sitä en tiedä miten niiden kaason pukujen kanssa yleensä toimitaan.
- Näin on.
Mun mielestä ensin pitäisi lähteä siitä, että onko kaasolla jo valmiiksi jotain häihin soveltuvaa pukua. Esim. minä kaasona laitoin ylioppilasmekkoni päälle, koska oli nätti, sopivan värinen ja meni vielä päällekin. Kaikki oltiin tyytyväisiä.
Toinen huomionarvoinen seikka on, että voiko kaaso ostaa itse itselleen sellaisen juhlapuvun, mikä kävisi vielä muutaman vuoden kuluttua.
Jos taas morsiamella / hääparilla on vaatimuksia puvun tyylin, värin tms. suhteen, niin sitten hääpari kustantaa kaasolle puvun. Toisaalta tuon puvun lahjoittaminen kaasolle häiden jälkeen olisi hyvä kiitos kaasolle tehdystä työstä (jonka kaaso toivottavasti on hoitanut hyvin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912531- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861437EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19920Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36810Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804- 54793
- 30716