Suomessa on yhdet vaalit, joissa Urpilainen on lyömätön:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/05/1555277/urpilainen-tuuletti-villisti-valintaansa
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/05/1555277/urpilainen-tuuletti-villisti-valintaansa
Vastaukset 10
Vanhimmat
Varmistaa demarien syöksykierteen!
Kahjo on kahjo.
Krista Kiuru on myös mainio tyyppi.
"Osa puoluesihteeriehdokkaista loukkaantui puheenjohtaja Jutta Urpilaisen junttauksesta. Urpilainen soitti torstaina ehdokkaat lävitse, ja edelleen perjantaina mukana olleet ehdokkaat olivat järkyttyneitä tilanteesta. Urpilaisen valinta puoluesihteeriksi oli Reijo Paananen.
Kokoussalissa käytiinkin puhujapöntöstä toivomassa, että puoluesihteerin valinta tehtäisiin avoimemmin ja tyylikkäämmin kuin nyt tapahtui. Keskustelussa tehtiin myös epävirallinen ehdotus siitä, että jatkossa puoluehallitus valitsisi puoluesihteerin
"
Yli nelikymppinen ei ole palveluskelpoinen, sano. Puolueen jäsenten keski-ikä on 68 (esim. Tuomioja) mutta mitä vähemmän tämä tosiasia näkyy puolueen julkikuvassa, niin sen parempi urpilaattoreille. Ja kun pesäero tehtiin junttaamalla, ei tässä hyvä heilu.
Heh. Eli Urpilaisen ja kolmanneksi varapuheenjohtajaksi valitun Vainion ikä on vähemmän, kuin demarin keskimäärin. Tämä viittaa siihen, että 50-jotain ei kannata edes harkita vaativiin hommiin Urpilaisen pitäesdä kaulinta tuossa kyökissä. Hoviin kelpaa päsmäröimään mieluiten alle nelikymppinen, vaikkei niitä jäsenistöstä oikeastaan löydy.
Kun tuota demareiden touhua kattelee, niin ei enää ihmetytä miksi ne niin tuosta Putinista tykkäävät.
Jutta julisti vihollisen
”- Pelvotta aina päin kokoomusta (alkup ”vihollista”) käy kulku nuorten armeijan, Urpilainen lauloi.”
Mikähän se on se Demareiden "nuorten armeija", kun puolueosastojen
jäsenten keski-ikä tuolla 65 - 66 ikävuoden vaiheilla - ja keski-ikä on lähinnä noususuunnassa?
Minusta kyse on enimmäkseen senioriporukasta, ilmeisesti nostomiehistä ja muutamista naisistakin.
Porukka on niin vanhaa, etteivät tosiaankaan edes "osaa" äänestää mitään muuta kuin demareita, kun sieltä omasta puolueosastosta on kaikki hyvä aina tullut.
Riemuitkaa nyt sillä teidän aikanne on lyhyt.