Suomi on todella läpeensä kapitalisoitunut yhteiskunta. Sillä, jolla ei ole rahaa, sitä lyödään vielä lisää. Pikavippien kieltämisellä tästä ei päästä. Monien tilanne vain pahenee. Suomessa on yli 100.000 ns. palkansaaja-yrittäjää. Heillä ei ole sosiaaliturvaa. Palkkapäivä on pikavippipäivä. Se on samalla sosiaaliturvan maksupäivä. Tosin niin, että maksat sen itse takaisin hivenen korotetusti. Miten voidaan laskea niin, että puoliso elättää, jos sattuu olemaan töissä. Nykyään eletään niin narsistista, yksilökeskeistä aikaa, että kukaan ei halua uhrautua toisen eteen. Tämmönen ihminen on hukassa tässä yhteiskunnassa. Asema on sama kuin ihmisillä kehitysmaissa. Lisänä se, että hänellä on vielä lainoja maksettavina. Miksi joillakin ei ole sosiaaliturvaa, vaikka hän on saattanut maksaa veroja vuosikymmenet ennen joutumistaan nykyisen vuonna 2008 alkaneen taloustaantuman kouriin. Ei se ole hänen oma syynsä - ei myöskään puolison - vielä vähemmän. Palkansaaja - yrittäjän toiminta on aloitettu, kun työt vieraan palveluksessa ovat loppuneet. Ikää on kuitenkin sen verran, että työpaikan saanti muutoin olisi ollut vaikeaa. Passiivisena työttömänä oleminen ei oikein kiinnostanut. Suhdanteiden vuoksi on ajauduttu loukkuun - ikäänkuin katiskaan, josta ei ole ulospääsyä. Valtion puolelta asia on rakennettu erinomaisesti. Valtio ei joudu maksamaan tälle mitään - omapahan on asiansa. Työttömyyskorvauksia hakiessa lausunto: "Työllistyy omassa yrityksessään". Tuleeko toimeen omassa yrityksessän? Sillä ei ole merkitystä. Lainsäädännön pykälät on täytetty, eikä toimeentulo liity mitenkään työssäkäyntiin työvoimaviranomaisen mielestä. Viranomaiset ovat työnsä tehneet. Rahaa säästyy. Näinhän tämän pitää pelata.
Viimeinen tuki - toimeentulotuki - olisi näille ihmisille ensiarvoisen tärkeä. Miksi se on kaikkein köyhimmillä puolison varassa. Paljon harmia ja avioeroja vältettäisiin, jos tämä viimesijainen tuki ei olisi harkinnanvarainen. Se johtaa kuitenkin ennenpitkää siihen, kun viimeistekin rahat loppuvat, ainut vaihtoehto on avioero.
Viimeinen tuki - toimeentulotuki - olisi näille ihmisille ensiarvoisen tärkeä. Miksi se on kaikkein köyhimmillä puolison varassa. Paljon harmia ja avioeroja vältettäisiin, jos tämä viimesijainen tuki ei olisi harkinnanvarainen. Se johtaa kuitenkin ennenpitkää siihen, kun viimeistekin rahat loppuvat, ainut vaihtoehto on avioero.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.