Miljoonakaloille kavereita

kuu ukkeli

Moi,

Lapseni halusivat akvaarion ja nähtyään miljoonakaloja ei muu enään käy. Lueskelin niiden ihanneolosuhteita ja vaativat kai kovan veden laadun? Jos lisäksi olettaa että nämä kalat lisääntyvät aika paljon niin en muita parvikaloja haluaisi n.120litraiseen akvaarioon ottaa.

Mutta mitkä yksin tai parina hyvin elävät kalat voisi sijoittaa miljoonakalojen kavereiksi, kun ottaa huomioon akvaarion koon ja veden laadun? Haluaisin löytää muutaman kalan pohjalla elämään ja pari pinnempaankin.

Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.

2

237

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Partamonnit on ok kovassakin vedessä ja hillitsevät samalla levän kasvua. Veden kovettaminen käy edullisimmin puhtaalla askartelukipsillä, mutta myös eläinkaupat myyvät kovetteita.
      Miljoonakaloja löytyy myös ns. pehmeän veden kantaa eli hohtomiljoonakaloja, mutta näiden saatavuus on tavallista millistä huonompi. Pehmeän veden seura-akva kuitenkin antaa jo huomattavasti enemmän mahdollisuuksia "kavereiden" suhteen, kuin kovavetinen.

    • Heh!

      Muistappa ku miltsui hankit kun ne saa niitä lapsosia ja ne kasvaa ja saa lapsosia ja tietty kokoajan kaikki saa ettei tule liian sisäsiittoista porukkaa akvaarioosi. Voit vaikkaa lahjoittaa vanhoja tai vaihtaa toisiin miljoonakaloihin ihan sen takia.

      Suosittele akvaariokaupasta..tai jostain mistä löytää tori.fi jne..
      ostamaan kalakirjan! Itselläni sellainen ja on hyvä Maksoi uutena n . 25e
      Siinä on miljoonakaloista ja muistakin.

      Ja kurkkaappa sivusto Aquaweb siellä joku voi lahjoittaa/myydä kaikkea mitä tarvitset akvaarioon! =)

      Imupartamonneja ei kannata kahta hankkia jos ne sattuu olemaan tyttö ja poika sitten saat niitäkin lisää ja et eroon pääse et millään!


      T. Pienineuvo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe