Katsastin autoani. Tuttuun tapaan se meni läpi moitteitta. Ja sitten tuli lunta tupaan: jouset olivat kuulemma sellaista mallia, joka pitää muutoskatsastaa.
Että mitä? Autossa on ollut sama jousisarja jo viisi tai kuusi vuotta. Edellisen omistajan peruja, eikä koskaan ole tarvinut muutoskatsastaa, ennekuin nyt. Katsuri ei osannut edes selittää syytä miksi nyt pitäisi, ja vaati jousista TÜV-lappua, jonka se selitti todistukseksi siitä, että jouset on tarkoitettu tähän autoon.
Ei osannut edes neuvoa mistä paperit saa.
Auto on BMW 320 Farmari vm. 2006.
Mistä tollaset laput saa?
Katsastaja vaati TÜV-lapun
11
9148
Vastaukset
- lowandslow
Terve. Mulla oli sama homma kerran, mut onneks katsuri osas neuvoo että kato tuolta: http://tuningstudio.fi/portal/fi/palvelut/tuv-todistus_-palvelu/
Homma hoitu, sain laput ja katsurikin oli taas tyytyväinen. - .,..,.,.,.,,
Mikä vittu siinä on niin vaikeaa muutoskatsastaa ne madallusjouset?? Tieliikennelaki velvoittaa muutoskatsastamaan madallusjouset, jos eivät ole alkuperäiset. Jos tämä asia on niin vaikee ymmärtää, mene takaisin koulun penkille. Ja sen TÜV-todistuksen saat vaikka niiden jousien jälleenmyyjältä. Ääliö.
- toinen tollo
Mistäs nykyinen omistaja löytää niiden jousien jälleenmyyjän. Ei ole edelliset omistajat jättäneet mitään dokumenttia jousista. On kuulema ostettu kirpputorilta. Kerro nyt ääliö, mistä sen todistuksen saa, kirpputoriltako?
- ...
toinen tollo kirjoitti:
Mistäs nykyinen omistaja löytää niiden jousien jälleenmyyjän. Ei ole edelliset omistajat jättäneet mitään dokumenttia jousista. On kuulema ostettu kirpputorilta. Kerro nyt ääliö, mistä sen todistuksen saa, kirpputoriltako?
Pitäisi tietää mitä ostaa. Älä osta saksantuontiautoa, jos et tiedä mitä katsastuksia se vaatii, ja siten osaa vaatia niitä dokumentteja jo myyntitilanteessa tai muuten tietää mitä tuleman pitää.
Kuka hullu edes ostaa (madallettua?) autoa, jonka jouset on ostettu kirpputorilta?
- -.-.-.-.-.----.---.-
Lukiskohan niissä jousissa valmistajan nimi? Tai jos ovat niin vanhat että merkki on kulunut pois niin hommaa vaan jotkut TÜV-paperit, ei sen väliä kunhan ovat kyseiseen autoon sopivat...ääliö.
- 12+16
Hyvät ääliöt,
Mikäli jousien merkkiä ja mallia ei saada selville jotta voisi valmistajalta tai maahantuojalta pyytää niille hyväksyntätodistuksen niin ainut keino millä auton saa katsastettua on se että ostaa uudet jouset autoon.
Ei katsastusmies ole niin tyhmä että sille mikä tahansa paperinpala kelpaa. Kyllä todistuksen pitää olla juuri kyseisille jousille ja ja mikäli siitä on epävarmuutta on asiakkaan pystyttävä todistamaan että kyseessä ovat todistusta vastaavat jouset. - Anonyymi
Varmaan tämän ääliönimitteliän kannattaa katsoa omaan napaansa ,toisia nimitellessään.
On jääny käytöstavat oppimatta....
- omapa on vikanne
Kyllä teitä pöllöjä vedetään maton alta.
- raapiiko öljypohja
kyllä se on madallettu bmw kun haisee ,jouset vaihtoon vaan.ei suomessa tarvii mitään madallusjousia tieliikennekäytössä,ihan naurettavat!
- 8
että uutena auto jopantu pilalle,eihän se ollutkaan auto vaan k,,,,,jatke
- Anonyymi
Tuolla on halpaa BMW osaa
https://www.slamit.net/category/174/bmw
Mutta ei tietysti sinun Bemariin mitään loL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262534
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772316Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv642310Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m202002- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71519Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301378Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä151251- 41093
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937