Tuet ja Armeija

Hei

Olen lähdössä armeijaan ensi vuoden tammikuussa, olen tämän vuoden tammikkuussa aloittanut oikomishoidon yksityisellä. Mitä luulette maksaako kela tai joku muu nämäkulut armeija ajalta? Osaako joku neuvoa tarkemmin?
81840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Periaatteessa kaikki terveydenhoito on intissä ilmaista, mutta en tiedä miten ennen palvelusta alkaneet hoidot käsitellään. Jos hoitoa vaaditaan intin aikana, se järjestetään.. ei tosin varmastikaan siellä, missä hoito on aloitettu. Voihan olla että hoidon loppupuolella tarkistuksia ja/tai oikomislaitteiden säätöjä ei enää tarvitse tehdä usein, joten hintaa hommalle ei tule muutenkaan.

Kelan korvauksista tietää Kela, Intin korvaukset tietää joku pääesikunnan lakimies. Kannattaa soitella Kelaan ja Aluetoimistoon, jommasta kummasta asia selviää.

Äänestä
  • Intissä terveyden"hoito" on lähtökohtaisesti yleensä tyyliä "teippaa burana otsaan". Jos kuitenkin perustellusti tarvitset jotain hoitoa, niin ongelma yritetään hoitaa mahdollisimman halvalla pois päiväjärjestyksestä. Esimerkiksi kun tupakaverini tarvitsi tukipohjalliset jotta jalat kestäisivät intin loppuun asti, niin hänelle hankittiin halvimmat ja huonoimmat mahdolliset, joita hän ei sitten edes lopulta pystynyt käyttämään. Olisi tarvittu muotoonvaletut, mutta eihän nyt sellaisia armeijan laskuun ruvettu teettämään. Armeijassa olet pelkkä ylimääräinen kuluerä, johon ei panosteta mielellään yhtään "ylimääräistä". Materiaaliahan armeijalla riittää vaikka sinä joutuisitkin keskeyttämään "palveluksesi" armeijan aiheuttamiin terveysongelmiin...

    Äänestä

  • Kiitos

    Eli hoito on aloitettu jo ja jatkuu ensivuoden kesäkuulle jos ei pidemmälle.
    Maksuja Oikojalta tulee intissä olo aikana ainakin 2500€.

    Äänestä

  • intti kirjoitti:

    Kiitos

    Eli hoito on aloitettu jo ja jatkuu ensivuoden kesäkuulle jos ei pidemmälle.
    Maksuja Oikojalta tulee intissä olo aikana ainakin 2500€.

    Mikäli meno on yhtään kuin ennen, niin SA yrittää päästä sinusta maksamalla 0 euroa mitään oikomiskuluja. Päivärahaa saa toki muutaman kympin kuussa. Yleensä se ei riitä kattamaan edes armeijan käymisen aiheuttamia kuluja.

    Äänestä

Helpoimmallahan ( lue: halvimmalla) intti itse asiassa pääsee, jos kesken olevan hoidon ajaksi antavat lykkäystä.

Niinhän se on, että yleensä halvimalla hoidetaan. Tämänkin takia koettavat karsia sairaita pois jo kutsunnoissa, menot kasvavat liikaa jos terveyttä pitää hoitaa kalliilla. Kun kunnollista hoitoakaan ei voida taata, on kaikkien kannalta parempi niin.

Äkkiä en keksi mitä kuluja armejan käynti aiheuttaa, toki sotilaskotiin palaa rahaa, ja jos vlv:t tykkää käyttää "tehokkaasti", voi rahat loppua. Tulojen radikaalin vähennyksen palvelus voi kyllä aiheuttaa.

Äänestä

Terve

Sen verran tässä mennään metsään että KELAhan tuollaiset, maksaa eikä armeija. Eikö tuollaisiin voidan hake erityiskorvattavuutta.

Äänestä

Löysin tälläisen KELAN sivuilta, mitä luulette??

Erityisavustus

Erityisavustus on osa Kelan maksamaa sotilasavustusta. Kela voi harkinnan mukaan myöntää sotilasavustukseen oikeutetulle omaiselle erityisavustusta tarpeellisiin ja määrältään kohtuullisiin menoihin.

Erityisavustukseen oikeuttavia menoja ovat mm.

muut kuin vähäiset terveydenhoitomenot (esim. lääkärin määräämät lääkkeet, sairaalamaksut, HAMMASHOITOKULUT sekä näön tarkastuksesta ja silmälasien hankinnasta aiheutuneet menot)
lasten hoitoon liittyvät menot (esim. lastenvaunut, -rattaat, sänky tai turvaistuin keskimääräisen hintatason mukaisena)
omaisen opintolainan korot
muuttokustannukset
hautauskustannukset sekä
työmatkakustannukset, jotka ylittävät 500 euroa vuodessa.

Äänestä

"Kela voi harkinnan mukaan myöntää sotilasavustukseen oikeutetulle omaiselle erityisavustusta tarpeellisiin ja määrältään kohtuullisiin menoihin."

OMAISELLE = OMAINEN SAA
OMAINEN EI OLE SAMA KUIN PALVELUKSESSA OLEVA.

Vastauksena kysymykseen "mitä luulette?" Luulen, että et osaa lukea suomen kieltä. Jos osaatkin, et ainakaan ymmärrä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Intti kirjoitti:

Hei

Olen lähdössä armeijaan ensi vuoden tammikuussa, olen tämän vuoden tammikkuussa aloittanut oikomishoidon yksityisellä. Mitä luulette maksaako kela tai joku muu nämäkulut armeija ajalta? Osaako joku neuvoa tarkemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu