Kuuntelin sivusta kun yks tyyppi rehvasteli että on virittäny 1,8T:stä 150->350 hv. Tiedän että on noita muutkin tehneet, ettei se mikään rakettitieteen taidonnäyte ole.
Mutta sitten se mitä jäin miettimään; millanen toi on sitten ajaa? Eihän tollaselle teholle suunniteltu ahdin herää suunnilleen ikinä... Vai löytyykö esim. Garretin huippumallistosta sellaisia ahtimia joilla tuollainen viritysaste ei tee autoa vittumaiseksi ajaa?
1,8 ja 350 hv
3
147
Vastaukset
- viritys
Kyllä sillä autolla tottuu ajamaan, ja tavallaan tommonen kone jota joutuu vähän herättelemään on hauska ajaa, oikeampi ongelma on koneen kestäminen.
- nimimerkki10
Mitenköhän semmoisen polttoaineenkulutus normiajossa sitten on jos ehdin on moottoritienopeuksissa lähinnä "tulppana"?
Vaikka harvempia virittäjiä se kulutus kauheasti kiinnostaa. Mutta jos vaikka kyseessä olis ainut käyttöauto?- t
Maantiekulutus ei välttämättä kulutus lisäänny yhtään, jos ahtopaineet ei lisäänny maantieajakierrosluvulla, eikä välttämättä kuin muutaman prosentin, vaikka ahdot nousisikin, ainakin, jos pakoputkistoa on avarrettu riittävästi.
Kyllä useita virittäjiä kiinnostaa kulutus, tosin ainakin pari vuotta sitten heillä oli kaikilla viritetyt diiselit, joihin pystyi saamaan tuplatehon kulutuksen paljon lisääntymättä. Tällähetkellä kulutusta miettivät virittäjät käyttävät enimmän e85:sta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672425- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801253EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje71170- 79875
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 44713
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27689- 30666