Lisääntymisvelvoite otettiin vanhoillislestadiolaiseen oppiin herätysliikkeen historiallisessa taitekohdassa, joloin sitä uhkasi jäsenmäärän lasku.
Kun vanhoillislestadiolaisuudessa päätettiin ehdottomasta ehkäisykiellosta (1967 puhujienkokouksessa), liikkeessä oli juuri alkanut uusi, maallikkojohtoinen kausi. 1960-luvun alussa kaksi kolmasosaa lestadiolaiseen liikkeeseen kuuluneista teologeista ja papeista oli erotettu tai jättänyt liikkeen, ns. pappishajaannuksen yhteydessä.
Herätysliikkeestä katosi kertaheitolla valtaosa sen piirissä olleesta Raamatun ja kristinopin tuntemuksesta.
Teologisesti oppimattomille maallikkopuhujille oli tärkeää, että liike kasvaisi hajaannuksen jälkeenkin. Samoihin aikoihin tulivat ehkäisypillerit Suomessa ensi kertaa kaupalliseen levitykseen ja kaikkien naisten saataville.
Maaseudulla väki väheni muuttoliikkeen takia. Naisetkin alkoivat opiskella ja käydä entistä yleisemmin palkkatyössä. Yhteiskunnallinen keskustelu naisten ja lasten oikeuksista voimistui. Lestadiolaisuuden jäsenmäärän kasvua näytti uhkaavan yleinen maallistuminen.
Lestadiolaisjohtajat ja saarnamiehet näkivät, että oli vaara, että ulkopuolisten parannuksentekijöiden vähentyessä liikkeen jäsenmäärä alkaisi supistua
Kun vanhoillislestadiolaisuudessa päätettiin ehdottomasta ehkäisykiellosta (1967 puhujienkokouksessa), liikkeessä oli juuri alkanut uusi, maallikkojohtoinen kausi. 1960-luvun alussa kaksi kolmasosaa lestadiolaiseen liikkeeseen kuuluneista teologeista ja papeista oli erotettu tai jättänyt liikkeen, ns. pappishajaannuksen yhteydessä.
Herätysliikkeestä katosi kertaheitolla valtaosa sen piirissä olleesta Raamatun ja kristinopin tuntemuksesta.
Teologisesti oppimattomille maallikkopuhujille oli tärkeää, että liike kasvaisi hajaannuksen jälkeenkin. Samoihin aikoihin tulivat ehkäisypillerit Suomessa ensi kertaa kaupalliseen levitykseen ja kaikkien naisten saataville.
Maaseudulla väki väheni muuttoliikkeen takia. Naisetkin alkoivat opiskella ja käydä entistä yleisemmin palkkatyössä. Yhteiskunnallinen keskustelu naisten ja lasten oikeuksista voimistui. Lestadiolaisuuden jäsenmäärän kasvua näytti uhkaavan yleinen maallistuminen.
Lestadiolaisjohtajat ja saarnamiehet näkivät, että oli vaara, että ulkopuolisten parannuksentekijöiden vähentyessä liikkeen jäsenmäärä alkaisi supistua
Vastaukset 30
Vanhimmat
Näin se väki voimaantuu:)
Mutta eivät tiedä johtoportaan miehet mitä on edessä mitä pitää kieltää.'
Niin, tämä on loogista. Ja tuo syy on julkisesti myönnettykkin. Seppo Lohi on mediassa sanonut että jäsenmäärä kutistuisi ja koko liikettä uhkaisi näivettyminen jos lestadiolaisnaiset alkaisi ehkäistä.
Nykyiset kolmikymppiset vl parit suhtautuu ehkäisyyn rennommin
Ja koko teksti josta avaus on lanaus löytyy tästä:
http://freepathways.wordpress.com/2012/05/19/srkn-poksylahetyskasky/
Jatkuu:
SRK:n johtokunnan ja maallikkopuhujien mielessä yhdistyivät tuolloin käsitteet ”jumalanlapseus”, lapset ja konkreettinen, inhimillinen lisääntyminen.
Syynä saattoi olla tietämättömyydestä johtunut inhimillinen erehdys, tai sitten kyseessä oli tietoinen manipulointistrategia.
Syntyvyyden rajoittaminen päätettiin määritellä murhan synniksi.
Ehkäisymenetelmät kytketiin samaan yhteyteen silloin valmisteilla olleen uuden aborttilain kanssa. Ehkäisypillerien käyttö saatiin jyrkällä demagogialla näyttämään murhaamiselta. Kun lukee 1960-1970-luvun Päivämies-lehtiä, tämä vaikutelma on selvä. Jopa lestadiolaiset lääkärit, kätilöt ja muut terveydenhuollon työntekijät sitoutettiin mukaan ehkäisyn synniksi leimaavaan kampanjaan.
Tällä tavoin pantiin uskovaiset naiset tuottamaan uusia jäseniä rauhanyhdistyksiin. Päätettiin turvautua pöksylähetykseen.
Lestadiolaisten oppi jumalanvaltakunnasta joka “kasvaa sisältäpäin”, on Raamatun valossa vakava harhaoppi. Jeesus ja apostolit eivät koskaan opettaneet sitä. Uusi testamentti ei tue ehkäisyn synnillistämisen ajatusta. Mutta kun harhaopin virta ja vyöry saatiin 1960-luvulla liikkeelle, se jatkuu yhä. Yhä tänään. Lestadiolaiset luulevat, että heidän velvollisuutensa on lisääntyä keskenään, synnyttää siittämällä jumalanlapsia.
Seppo Lohen mukaan ei ole odotettavissa, että vanhoillislestadiolaisten perheiden koot pienenisivät tulevaisuudessakaan.
- Perheet ovat tulevaisuudessakin suuria, sillä olosuhteet ovat hyvät ja synnyttäminen turvallista, Lohi ennusti MTV3:n haastattelussa vuonna 2002.
Eikö liikkeen sisällä ikinä tunnu siltä, että nyt on pahasti pissitty silmään kuulijakuntaa :DDD
Kun selkeääkin selkeämpää on se, ettei perustu asia millään tavalla Jumalan sanaan, vaan puhtaasti maalliseen asiaan; liikkeen kasvattamiseen lukumäärällisesti.
Pitäiskö nauraa vai itkeä säälistä, kas siinäpä kysymys....
Kyllähän varsinkin vl naisia tuli huijattua vuosikymmeniä. Ei ole julkisuudessa kuulunut mitään siitä miten nää naiset nyt ajattelee kun e-kielto on lievenytmässä.
Nykyiset kolmikymppiset vl parit suhtautuu ehkäisyyn rennommin.
Nyt pitääkin esim. kirkossa asetella vain tyynyjä kainaloihin, eikä saa ollenkaan mainita kadotuksesta, eikä syntiä varmaan ookkaan.
Elä takerru marginaaleihin, vaan luota korkeampaan voimaan. Elämä soluu ittestään, ei kuule järki näitä touhuja osaa selittää. Vaikka kuinka vänkäät. Samaa mieltä ehkäisystä sun kanssa, mutta mitä sitten. Meidän mielipiteillä ei ole merkitystä kuin pienen hetken. Tulevaisuuteen emme vaan voi vaikuttaa. Tajuutsä?
Yritän tajuta. Mutta eikö Vl lahkon perheeseen syntynyt lapsi saa itse valita mihin kuuluu?
Onhan se ihmisen perusoikeus.
Me ollaan vaimoni kanssa jopa eri puolueen kannattajia, eikä se ole rakkautta häirinnyt pientä hauskaa huulenheittoa vaan.
Totta kai voimme vaikuttaa tulevaisuuteen.
Sehän on kuin ennen Neuvostoliitossa yksi ehdokas vaaleissa. Kaikki kommunisteja ja sitten kävi kuten kävi.
Oikein mulla silmät aukee kun luen teidän juttuja. Lapsia tehdään seurakunnalle. Oioioi johan heitit paha uutisen. Naiset kärsii ja synnyttää jotta pedofiilit saavat saaliita. Kuullostaa julmalta ei Jumalalta.
Ei varmaan, en ole niin perehtynyt tapoihin. Itse olen homo, kasvoin vl perheessä. Sain valita, mutta entä sitte. Marginaali.
Muslimit sikiää vauhdilla, ei sekään minua hetkauta. Korkeampi voima näistä päättää. Ei me. Me vaan katellaan ja naatitaan...
Joo, järki käytetään täällä ajassa. Tuon puoleiseen ei vaikuta vaikka perustat Neuvostoliiton uudelleen. Nauretaan yhdessä, heko heko heheeee heko.
Olen eri mieltä. Ainoastaan tulevaisuus on se mihin me voimme vaikuttaa!
Siksi on hyvä tietää, miten on historiassa toimittu ja miten se on perusteltu, että psytyy arvioiimaan miten paljon meille on pajunköyttä syotetty rauhanyhdistyksellä.
Kyllä, lopettamalla kaikkinainen uskonkilvoittelu vaikutat helpottavasti loppuelämääsi. Sen sijaan rauhanyhdistyksen muuttaminen vie sinut syvemmälle suohon.
Vain ry:n sisältä päin voimme vaikuttaa muutokseen.
Eihän täällä ole kuin 3 epäuskoista hoitokokouslaistolloa sinä!
"Se se vaan on sillä lailla", lainatakseen näyttelijän kirjan nimeä,
Heikki S se oli kaikkinen henkinensä varsinainen vl liikkeen myllennyshenki.
Imi kaiken uskon taakse, pelolla papit tärisivät, hoitokokoukset mylläsivät,
insestit saivat olla rauhassa, koska oli.......................
Ja sama tunnelma kun opittiin äärimmäisestä oppilaidalta varmuuden
vuoksi, niin latautuminen jatkuu.
Syntyvyyden säännöllisyys otettiin myös silloin.
Kivojahan lapset ja nuoret on mutta niille täytyy antaa vapaus päättää omasta elämästään ja uskostaan.
Ja vanhemille oikeus päättää kuinka monta lasta haluaa. Joku haluu 2 joku 12 vapaus valita ihan itse, on suotava.
Just näin!
Kaikillahan on vapaus.
Kokonaan toinen juttu on aivopesty mieli joka ei kykene ajattelemaan, vaan pysyy ohjelmoinnissa. No sitten tullaan jo yleiselle tasolle, kaikkihan meidät on aivopesty johonkin...
Hei vaan. Mikä helkkarin vapaus teillä on. Vapaus valita tekeekö lapsia vai. Vapaus valita uskonto. Teillä on sellaiset vapaudet ettei ihan joka porukalla olekkaan. Tiedät mistä puhut. Sairaasta yhteisöstä tulee sairaita yksilöitä'. Todisteet riittänevät.
Ei ole todellakaan ole aivopesty mihinkään. Edustan ihan itseäni sinä edustat mitä sun annetaan. Älä jauhaa skeidaa VL.
Soit aivopesty, niin vaan oot. Luulet olevasi elämäsi herra, niin vaan luulet.
Et ymmärrä juurikaan mitään, kellut vaan tajuamatta mitä teet, niin vaan kellut ja keinut.
On sillä aikuisella miehellä naurettavat jutut. Osta telkkari ja kasto vaikka pikku kakkosta viisastut vähän. Kellun todellakkin tänäänkin oli purjehtimassa.
Tälläistä VL toisten aliarvioimista jä syyttämistä. Oikein lastenraiskaajien paskasakkiryhmä. Vedä huumoria keskenäsi tai mene pyytämään anteeksi Hänniseltä taidat olla sukua.
Hauskinta on, että Seppo Lohi myöntää , että liike kutistuisi ilman ehkäisykieltoa. Ja silti joukkue marssii hanhenmarssia yhä uskoen ehkäisyn olevan syntiä....
Voi Pyhä Sylvi, mistä näitä oikeen tulee.........
Hohohooo
Perustuu Juman sanaa.
Ihminen ei ole saanut Jumalta käskyä säätää elämää. Jos olisi, niin Jumal olisi tietenkin kertonut pohjaksi Elämän tarkoituksen. Mutta ei kertonut, ja ihmisen pitäisi säätää elämää tajuamatta edes miksi elämä ylipäänsä on.
Heh heh!
Tohtori Phil sanoi tv:ssä, että ehkäisy kuuluu niihin asioihin, jotka Jumala on jättänyt ihmisen vapaan tahdon alaisiksi. Jos vl:set haluaa toimia toisin, niin se on heidän asiansa enkä ymmärrä, miksi siitä urputetaan. Tuossa ohjelmassa tyttö oli tullut raskaaksi ja tohtorin mielestä se ei sopinut heidän elämäntilanteeseensa.
Hänen mielestään olisi pitänyt käyttää ehkäisyä. (Hän on tietääkseni jonkin sortin uskovainen).
Tyttö jopa sanoi Philille, että ehkä tämä oli Jumalan tahto niin tähän tohtori tokaisi, että minä en näe tässä Jumalaa ollenkaan.
Sääliksi kävi itkua tuhertava naisparka kun tohtorimme häntä opasti elämän totuuksien äärelle.
Ehkäpä tuollaiset puheet tarkoittavat, että jättäkää omat aivot kotiin narikkaan ja menkää kuuntelemaan vl-setien viisasta julistusta. Ja ennenkaikkea, uskokaa siihen mitä he teille valehtelevat.
Lestadiolaisten oppi jumalanvaltakunnasta joka “kasvaa sisältäpäin”, on Raamatun valossa vakava harhaoppi. Jeesus ja apostolit eivät koskaan opettaneet