Kajakki-asiaa

Olisiko kokemusperäisiä suosituksia minkälainen kajakki kannattaa hankkia? Tarkoituksena on meloa sekä merellä että sisävesissä. Tarkoitus on myös tehdä pidempiä kuin pelkkiä päiväretkiä. Mihin ostotilanteessa pitää kiinnittää huomiota? Mitkä ovat ns. pakolliset lisävarusteet, joita ilman ei tule toimeen?
6987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En suosittelisi noin kylmiltään kajakkimelonnan harrastuksen aloittamista, vaan kannattaa tutkastella oman paikkakunnan melontaseuroja tms. Sieltä saat asiantuntevia vastauksia kysymyksiisi. Ennenkaikkea kysymys on turvallisuudesta, koska varsinkin merimelonnassa on hyvä osatakin asioita, mm. säätilat, navigointi jne.

Äänestä
  • Yhdyn edelliseen kirjoittajaan itsekin kajakkimelontaa harrastavana. Kaiken lisäksi melontaseurojen kautta saa hyvää tietoa kajakeista ja mikä parasta, pääsee itse kokeilemaan, millainen sukkula itselle sopii.

    Äänestä

  • Jeps kirjoitti:

    Yhdyn edelliseen kirjoittajaan itsekin kajakkimelontaa harrastavana. Kaiken lisäksi melontaseurojen kautta saa hyvää tietoa kajakeista ja mikä parasta, pääsee itse kokeilemaan, millainen sukkula itselle sopii.

    niitä löytyy sellaisia uppoamattomia pikku"kajakkeja", joilla ei kyllä eskimoa tehdä, mutta ovat muuten näppäriä merelläkin. Niissä istutaan tavallaan niinkuin pulkassa, ei niinkään kokonaan sisällä, kannattaa harkita. Merkeistä ei nyt ole muistikuvaa. Kaverit on kehuneet.

    Äänestä

  • pinnalla kirjoitti:

    niitä löytyy sellaisia uppoamattomia pikku"kajakkeja", joilla ei kyllä eskimoa tehdä, mutta ovat muuten näppäriä merelläkin. Niissä istutaan tavallaan niinkuin pulkassa, ei niinkään kokonaan sisällä, kannattaa harkita. Merkeistä ei nyt ole muistikuvaa. Kaverit on kehuneet.

    MOI!

    Vuosia sittne kun aloitin harrastuksen, poikkesin Lahdessa paikallisen melontakerhon illassa uimahallissa harjoittelemassa eskimokäännöstä.
    Sitten ostin kuuden metrin meriretkimallin ja vesille Porkkalaan. Ei mitään ongelmia jos vain valmistelet huolella seuraavat:
    - Merisääennuste ja jo ilmoitettut majakkatiedot esim teksti-TV:sta
    - perusretkeily taitoihin kuuluva suunnistustaito
    - kartat ja kompassi
    - Suojavalineet( liivit, asiallinen vaatetus ja varavaatteet)
    - Majoitusvälineet ja eväät myös extra-ajalle jos säätilanne muuttuu.
    - Pieni radio säätiedotusten kuunteluun
    - Viestiväline
    - muistissa ettet yliarvioi taitojasi ja kuntoasi
    - varuilta hyvä uimataito.

    Mallini on kahdella isolla varusteosastolla ja täten oppoamaton jos molemmat ehjät. Mielestäni niiden samanaikainen puhkeaminen ei ollut koskaan mitenkään käytännössä uhkana.

    Pääsee luontoa lähelle ja liikkuu ripeästi.

    T.

    Äänestä

Kajakkihan on aika kallis harrastusväline, joten kannattaa tosiaan käydä melontaseuroissa tutustumassa ensin lajiin.
Itse hankin aikoinaan sisävesi-retkimelontaan muovikajakin. On jotain poly.... muovia (en nyt muista) ja on tosi kestävä. Ollut kovassa käytössä ja kovissa paikoissa ja hyvin on toiminut. Tosin olen tehnyt kajakin sisään kehikon joka pitää kajakin paremmin ryhdissään.
Kajakin ostin liikkeestä ja se maksoi aikoinaan n. 2000fim. Ja on "haukkunut" hintansa.
Joten suositukseni onkin, ettet hanki heti mitää huippuhintaista kajakkia, vaan aloita juuresta ja hanki kalliimmat välineet jos innostusta riittää.
Ps. Olen melonut kajakillani myös merellä, mutta olen välttänyt isompia selkiä. Yksi syy etten lähde suurille seljille on se, ettei vain käy niinkuin kävi reilut kymmenen vuotta sitten Oulun edustalla melojalle, joka jäi moottoriveneen yliajamaksi ja kuoli(veneilijä ei ilmoittautunut koskaan).

Äänestä

Itse ostin ns. peruskajakin Espoon Keilaniemestä neljä kesää sitten. En ikinä ennen ollut istunutkaan minkäänlaisessa kanootissa. Sain noin 5 minuutin pituisen peruskurssin rannalla, sitten meloin laiturin tuntumassa toiset 5 minuuttia ja ei kun kajakkia ostamaan. Oli edullinen paketti, kajakki mela pelastusliivit aukkopeitto koko hoito 3000 mummon markkaa. Jo seuraavana kesänä laskin sillä kajakilla kaikki Ivalojoen kymmenet kosket ja muina kesinä muita jokia ja koskia. Meloessa oppii ja kajakin mukana tuli perusohjeet melomisesta. Oli tosi hyvä hankinta, tosin merellä en ole koskaan melonut, vain järvillä ja joessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesille kirjoitti:

Olisiko kokemusperäisiä suosituksia minkälainen kajakki kannattaa hankkia? Tarkoituksena on meloa sekä merellä että sisävesissä. Tarkoitus on myös tehdä pidempiä kuin pelkkiä päiväretkiä. Mihin ostotilanteessa pitää kiinnittää huomiota? Mitkä ovat ns. pakolliset lisävarusteet, joita ilman ei tule toimeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu