Hei ihmiset!

hevoshaaveita

Voisitteko kertoo mielipiteenne tästä jutusta. Oon ratsastanu n.5 vuotta ja osaan satuloida,ruokkia,hoitaa ym. tärkeät asiat.Harkitsen omaa suokkia,mieluiten pienikokoista. Niin sitä vaan että mitä mieltä ootte,kannattaako vielä ottaa omaa hevosta? Aikaa ois hevoselle runsain mitoin.

5

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki hoi, älä jätä!

      Heippa!
      Viisi vuotta on liian vähän. Itse ole ratsastanut n. 9v eikä tallilta löydy vieläkään omaa hevosta. Et kertonut ikääsi tai ratsastustaitoasi, ilman noita kahta asiaa on miltein mahdoton sanoa oletko valmis, mutta voisin sanoa että jos kysyt tuota täällä, et ole valmis. Aloita vaikka vuokrahepalla, josta saa hieman esimakua omasta hevosesta.

    • hevoshaaveita

      Kiitos. Mutta oon laukannut,hypänny menny kouluu ym....

    • suokkityyppi

      Jos rahaa riittää ja on mahdollisuus saada hevonen tallille, jossa on apua saatavilla (ja jos uskallat myös sitä pyytää jos joku mietityttää), niin miksei :) Tietysti joku vuokra- tai ylläpitohevonen voisi olla helpompi alkuun, sais vähän totuteltua siihen mitä se hevosen omistaminen on, mutta voi sitä omankin ostaa jos siltä tuntuu.

      Monilla pari vuotta ratsastaneillakin on omia hevosia. Se, että jollakin ei ole 9 vuoden harrastamisen jälkeen omaa kopua ei tarkoita sitä, etteikö jollain muulla voisi olla. Ja ratsastustaito ei vaikuta siihen, voiko ostaa oman hevosen, vaan tärkeintä on, että sen kanssa pärjää maastakäsin ja osaa hoitaa sen kunnolla. Jos ratsastustaito ei ole kovin hyvä, kannattaa pyytää joku kokenut ratsastaja välillä hevosen selkään ja käydä tunneilla tai valmennuksissa, oman hevosen kanssa kehittyy tosi nopeesti! :)

      • :D

        Heips!

        Kannattaa ensin vuokrata hevonen ennen kuin otat oman sillä silloin pääset omistamisen makuu.jos se on ensi hevonen niin kannattaa ottaa ruuna näin alkuun.mun mielestä rstsastustaodolla ei ole väliä kunhan pärjäät hevosen kanssa maasta käsin.


    • suosittelen että ei. se maksaa aika paljon. oon ite 10v harrastanut hevosia ja ollu 1 heppa ja nyt vasta oon toista ostamas eli ex kuoli parivuotta stten. jos vaan on joku talli mis käyt ni jatka käymistä :) mieti jos heppa tulee kipeeks lääkäri maksaa monta tonnia? entässitte? lopetuskin maksaa. sit oot lirissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe