Hei ihmiset!

hevoshaaveita

Voisitteko kertoo mielipiteenne tästä jutusta. Oon ratsastanu n.5 vuotta ja osaan satuloida,ruokkia,hoitaa ym. tärkeät asiat.Harkitsen omaa suokkia,mieluiten pienikokoista. Niin sitä vaan että mitä mieltä ootte,kannattaako vielä ottaa omaa hevosta? Aikaa ois hevoselle runsain mitoin.

5

222

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki hoi, älä jätä!

      Heippa!
      Viisi vuotta on liian vähän. Itse ole ratsastanut n. 9v eikä tallilta löydy vieläkään omaa hevosta. Et kertonut ikääsi tai ratsastustaitoasi, ilman noita kahta asiaa on miltein mahdoton sanoa oletko valmis, mutta voisin sanoa että jos kysyt tuota täällä, et ole valmis. Aloita vaikka vuokrahepalla, josta saa hieman esimakua omasta hevosesta.

    • hevoshaaveita

      Kiitos. Mutta oon laukannut,hypänny menny kouluu ym....

    • suokkityyppi

      Jos rahaa riittää ja on mahdollisuus saada hevonen tallille, jossa on apua saatavilla (ja jos uskallat myös sitä pyytää jos joku mietityttää), niin miksei :) Tietysti joku vuokra- tai ylläpitohevonen voisi olla helpompi alkuun, sais vähän totuteltua siihen mitä se hevosen omistaminen on, mutta voi sitä omankin ostaa jos siltä tuntuu.

      Monilla pari vuotta ratsastaneillakin on omia hevosia. Se, että jollakin ei ole 9 vuoden harrastamisen jälkeen omaa kopua ei tarkoita sitä, etteikö jollain muulla voisi olla. Ja ratsastustaito ei vaikuta siihen, voiko ostaa oman hevosen, vaan tärkeintä on, että sen kanssa pärjää maastakäsin ja osaa hoitaa sen kunnolla. Jos ratsastustaito ei ole kovin hyvä, kannattaa pyytää joku kokenut ratsastaja välillä hevosen selkään ja käydä tunneilla tai valmennuksissa, oman hevosen kanssa kehittyy tosi nopeesti! :)

      • :D

        Heips!

        Kannattaa ensin vuokrata hevonen ennen kuin otat oman sillä silloin pääset omistamisen makuu.jos se on ensi hevonen niin kannattaa ottaa ruuna näin alkuun.mun mielestä rstsastustaodolla ei ole väliä kunhan pärjäät hevosen kanssa maasta käsin.


    • suosittelen että ei. se maksaa aika paljon. oon ite 10v harrastanut hevosia ja ollu 1 heppa ja nyt vasta oon toista ostamas eli ex kuoli parivuotta stten. jos vaan on joku talli mis käyt ni jatka käymistä :) mieti jos heppa tulee kipeeks lääkäri maksaa monta tonnia? entässitte? lopetuskin maksaa. sit oot lirissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe