Vaaralliset maajussit liikenteessä

Vahinkoja sattuu ?

Milloinkahan maajussit joutuvat korvausvelvollisiksi aiheuttamistaan tahallisesti tehdyistä vahingoista, ainakaan Oulun alueella ei edes poliisi voi asialle mitään tai ei halua. Itselle sattui tuulilasi rikko kun maajussin traktorista ja paskanajo kärryn renkaista oli tullut suuri määrä kiviä tielletullessaan tilan liittymästä ja tietysti sitä itseään. Vastaan tuli auto ja pam tuulilasi hajalla. Ilmoitin asiasta poliisille, joka kävi paikanpäällä toteamassa että ompas aikapaljon kiviä ja sitä itteensä tiellä mutta asia kuuluu kevääseen ja maajussit ovat oikeutettuja kuulemma aiheuttamaan tielläliikkujille vahinkoja ja vaaratilanteita. Varmaankin ainut yhteikuntaryhmä joka saa aiheuttaa tahallista rahallista vahinkoa syyttömille ihmisille, toivottavasti ei nuille pököpäille ainakaan lisää valtuuksia anneta, johan me rehelliset veronmaksajat saamme niiden leikkimiset muutenkin maksaa. Vahinko sattui puolanka - pudasjärvi tiellä noin puolivälissä. Varokaa siellä liikkujat saatatte liukastua tiellä lehmänpaskaan jota kyseiset maanviljelijät tielle levittävät. Toivottavasti tämä viesti löytää myös sen maajussin tietoon joka vahingon aiheutti ja maksaisi aiheuttamansa vahingon. Esimerkiksi metsäkonemiehet laittavat varoitusmerkit metsätyöstä tien vieressä, kuuluisikohan maajussien laittaa varoitusmerkki paskansa ajosta tielle että tietäisi autoilijat varoa arvon maajusseja, heille niin rakkaassa työssään. Ilmoittelen maajussin nimen täällä myöhemmin jos asia ei muuten selviä.

5

321

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etelän vares

      Sehän on poronhoitoaluetta, jossa kaikki maa on yhteisesti paliskunnan käytössä. Tiedäthän että Suomessa on kaksi eläintä, jotka saavat laiduntaa naapurin mailla. Toinen on mehiläinen.

    • ajavaroen

      tuottamuksellisuus puuttuu, ja tahallisuus tuosta sinun vahingostasi.
      olist ajanut kyseisen paikan ohi noin 5 sekuntia myöhemmin niin mitään ei olisi tapahtunut...

    • Se ja sama

      Moturisti25.3.2010 20:28
      Eihän tuo mitään..
      Joku vuosi taaksepäin ajelin tuommoista asfaltoitua kantatietä moottoripyörällä. Yht´äkin mutkan takaa alkoi tielle ilmaantua mutaisia jälkiä. N. 50 metrin matkan riitti reilua savikerrosta ja n. 200 metrin jälkeen vastaan tuli perä edellä tela-alustainen (arviolta 900mm telolla) kaivinkone. Ja pitkin sitä asfalttitietä! Mitähän ****** mahtoi konekuskin päässä liikkua?? Vieressä olisi ollut noin 6 metrin piennar kahta puolen tietä, mutta se on varmaan mukavampi läpytellä sillä koneella pitkin pikitietä! Nyt en kyllä enää muista miksi en soittanut tilanteeseen poliisia, mutta tilanne olisi ollut hengelle hupa hämärän tai pimeän aikaan.

      Tuommoisen kirjoittelin par vuotta sitten. Mutta ei puutu ajankohtaisuus vieläkään, kun lukee aloittajan tekstin.

      Tänä keväänä huomasin ainakin metsäkone-miesten siivonneen jälkensä, varmaankin vain harjalla käsipelissä. Virtuaalihattua heille nostan.

    • auramies...

      Se on kyllä niin, että jos kivi on lentänyt vastaantulevan auton renkaasta sinun tuuli ikkunaasi. Niin se vastaan tulevan auton kuljettajan olisi kuulunut maksaa se sinun lasisi.
      . Mutta kun sinulta puuttuu asiasta näyttö.
      Olen ollut itse 3 kertaa poliisi kuulusteluissa siitä syystä että kuljettamastani ajoneuvosta on ilmeisesti lentänyt jotakin henkilöauton lasiin rikkoen sen.
      Mutta kertaakaan ei syyttäjä ole nostanut vielä syytettä asiasta.
      Toimin tienhoito-auton kuljettajana..
      Sille kai ei kukaan voi mitään, jos tielle on joutunut syystä tai toisesta kiviä/soraa..
      T:Nimimerkki.. Mitäs ajoit kiven eteen...

      • Nopeampi rikkoutuu

        Kivi ei törmää autoon vaan auto törmää kiveen. Kiviä roiskuu, mutta onko joku kuullut, että jalankulkija olisi joutunut sairaalaan kiven osumasta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1604
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      956
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      307
      856
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      733
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      612
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      601
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe