Mistä tietää rakastuneensa

Onko se elämää suurempaa, kaikenkattavaa, ...vai riittääkö se, että tuntee olonsa hyväksi toisen seurassa ilman suurempaa ilotulitusta? Sitä voi luulla, että en osaa ollenkaan rakastua, jos odottaa kuuta taivaalta ja hullua hormonimylläkkää. tai ettei setoinen ole se oikea.Ja se tunne että kaikki ei ole juuri kuten elokuvissa ajaa etsimään aina uuden ja uuden, paremman (?) Milloin tietää, että etsintä kannattaa lopettaa?
7553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lopetat sitten kun haluat lopettaa, haluat jäädä jonnekin...

Äänestä

Kun tiedät, että haluat viettää loppuelämäsi tietyn ihmisen kanssa hänen virheistään huolimatta.

Äänestä

Kun huomaat, että ikävöit ja kaipaat etkä saa toista pois mielestäsi kirveelläkään.

Äänestä

Sydän tietää, ei järki. Mieti ketä kaipaat, kenen kohdalla sydämesi lyö ylimääräisen kerran, ketä et halua päästää elämästäsi pois :)

Äänestä

Riippuu itsestäsi kuinka uskallat päästää itsesi irti. Ihastuminen/rakastuminen on suurta tunteiden myllerrystä. Et pysty nukkumaan, et syömään olet sekaisin hyvällä tavalla. Unohtelet ja naurat, haluat halata kaikkia ja koko maailmaa.Se saa jalat irti maasta.Haluat olla hänen kanssaan, halut oppia tuntemaan. Mutta tuo tunne muuttuu ajan kulkuessa. Se tasaantuu ja vakiintuu. Se muuttuu rakkaudeksi, jos on sitä oikeaa. Mielestäni rakkaus ei ole vain yksi tunne vaan se on tunteiden vyyhti jonkinlainen yhteensulaminen. Haluat mennä nukkumaan hänen viereensä, haluat herätä sieltä uuteen aamuun. Haluat lukea lehden ja suunnitella päivääsi hänen kanssaan. Haluat jakaa elämääsi, ystäviäsi kaikkea hänen kanssaan. Tuo tunne voitko elää ilman häntä? Millaista elämä olisi, jos hän ei siihen kuuluisi? Ehkä se kertoo sinulle vastauksen onko kyseessä se oikea. Rakkaus on riski, mutta se kannattaa ottaa. Aina voi aloittaa alusta, jos se ei ollutkaan sitä suurinta mahdollista, mutta älä kävele onnesi ohi.

Äänestä

Kiitos vastauksista, taidan olla vain ihastunut , ihastuksen ja huomion kohteena olemiseen. Kannattaakohan jatkaa, itsepetosta ja toisen harhaanjohtamista? Voinhan tosin olla itsekin hänelle sellainen, vain hyvää seuraa ja läheisyyttä. Vai voikohan tästä kehittyä pikkuhiljaa rakkaus, ikääkin jo yli 40 ja nuoruuden haihatukset takana? Jos sitä vain jatkaa valikoimista, voi jäädä luu kouraan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöntiö kirjoitti:

Onko se elämää suurempaa, kaikenkattavaa, ...vai riittääkö se, että tuntee olonsa hyväksi toisen seurassa ilman suurempaa ilotulitusta? Sitä voi luulla, että en osaa ollenkaan rakastua, jos odottaa kuuta taivaalta ja hullua hormonimylläkkää. tai ettei setoinen ole se oikea.Ja se tunne että kaikki ei ole juuri kuten elokuvissa ajaa etsimään aina uuden ja uuden, paremman (?) Milloin tietää, että etsintä kannattaa lopettaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu