Meillä on vaimoni kanssa 7 lasta ja takana on 24 vuoden avioliitto.
Vaimoni ei pysty enää saamaan lapsia, koska on jo sen ikäinen.
Tiedän että eräs 27 vuotias nainen on kiinnostunut minusta ja olemme käyneet kahvillakin (salaa) muutaman kerran. En tiedä onko tämä rakkauden tunnetta, mutta molemminpuolista ihastumista ainakin. Minua kiehtoo suuresti se ajatus että voisin hänen kanssa vielä perustaa uusi suurperhe. Näin voisin tavallaan aloittaa elämäni uudestaan. Onko väärin tai itsekästä ajatella näin?
Taloudellisesti tämä ei ole mikään ongelma. Pystyn kyllä elättämään nykyisen vaimoni ja yhteset lapset, vaikka ero tulisikin.
Vaimoni ei pysty enää saamaan lapsia, koska on jo sen ikäinen.
Tiedän että eräs 27 vuotias nainen on kiinnostunut minusta ja olemme käyneet kahvillakin (salaa) muutaman kerran. En tiedä onko tämä rakkauden tunnetta, mutta molemminpuolista ihastumista ainakin. Minua kiehtoo suuresti se ajatus että voisin hänen kanssa vielä perustaa uusi suurperhe. Näin voisin tavallaan aloittaa elämäni uudestaan. Onko väärin tai itsekästä ajatella näin?
Taloudellisesti tämä ei ole mikään ongelma. Pystyn kyllä elättämään nykyisen vaimoni ja yhteset lapset, vaikka ero tulisikin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tylsä provo. Lapsellinenkin:)
Eikö muslimeille ole moniavioisuus sallittu ??
Provo tai ei niin aihe on mielestäni tärkeä.
Minusta tärkeintä elämässä on se, että on onnellinen ja että saa jakaa onnen rakastamansa ihmisen kanssa. En näe mitään hienoa siinä että väkisin pysytään yhdessä, vaikka rakkaus on muualla. Ei se ole oikein toista osapuoltakaan kohtaan että pysyy yhdessä vaikka rakastaa toista.
Rakkauden pitää olla molemminpuolista. Jos esim. vaimoni rakastuisi toiseen mieheen, se olisi tottakai järkytys ja surullinen asia. Mutta jos se on totuus, niin en haluaisi jatkaa elämääni hänen kanssaan. Siinä suhteessa pettyy molemmat osapuolet ja myös lapset.
Olet "vaikea tilanne" varsinainen pölhökustaa, mikäli et ole provo.
Etkö onneton tajua että itsekin vanhenet siinä missä vaimosikin.
Iso-isän ikäinen isä on häpeäksi lapsille. Kuolet kuitenkin aikaisemmin kun lapset tulisivat aikuisiksi, ex-vaimosi voi elää paljon pidempään kuin sinä, naiset nimittäin elävät kauemmin.
Onko se että itse vanhenee hyvä syy pysyä avioliitossa vaikka rakastaa ja haluaa toista?
Ei tarvitse pysyä onnettomassa liitossa. Mutta jos vanha äijä haluaa päästä siittämään uutta lapsilaumaa, siitähän tässä on kyse.
Jos vanha äijä haluaa päästä siittämään uutta lapsilaumaa, niin eikö hän siinä tapauksessa ole onnettomassa liitossa?
Ei kai onnellisessa liitossa oleva halua muita kuin omaa vaimoaan?
Ukkelin ainoa motiivi on päästä siittämään. Oma vaimo ei saa enää lapsia, niin hän kirjoitti.
Ei hänelle uusi nuoruus aukea uuden lapsilauman avulla, vanhoilla päivillä lapsista huolehtiminen tuntuu liian raskaalta.
Vai riittääkö hänelle pelkkä siittäminen, muut saavat huolehtia lopusta?
Vaikka ainoa motiivi olisikin pelkkä siittäminen, niin onko siittäminen kiellettyä Suomessa?
Saahan ukkeli vaihtaa nuorempaan ihan mistä syystä haluaa, tai vaikka kokonaan ilman syytä. Ei aikuisen miehen (tai naisen) tarvitse kysyä lupaa siihen, saako ottaa avioeron vai ei.
Kun tekstiäsi lukee, tulee ymmärrys, ettei ainakaan uskonasiat ole nyt kohdallaan. Onko syytä miettiä vanhaa suhdetta myös Jumalan sanan valossa? MItä tuli luvatuksi ja miksi?
Kyseessä on tyypillinen vanhemman ihmisen kaipuu takaisin nuoruuteen.Lihan himo korostuu. Suosittelen sinulle ja vaimollesi pariterapiaa.
Saat vaihtaa nuorempaan, vanhempaan tai vaikka saman ikäiseen.
Elämme vapaassa maassa.
Saako vaimo vaihtaa nuorempaan?
Saa. Miksi ei saisi?
Raamattu sanoo: Täyttäkää maa.
Mikä siinä on epäselvää?
Jos nykyinen vaimo ei siihen pysty, menee vaimo vaihtoon. Jumalan nimissä.
Tee toisin kuin tavallisesti: vaihda vanhempaan. Ja adoptoi orpoja jostain päiväntasaajan eteläpuolelta.
Olavi voittosellakin on jo toinen vaimo kierroksessa! Eli miksi ei olisi sallittua? Ottakaa suoraan ylimmästä johdosta mallia, jos meinaa tulla ongelmia.
Kaupungissa naista ja linja-autoa ei kannata odottaa kymmentä minuuttia pidempään. Aina uusi tulossa! Yrkäle vaan ja malporo huuleen, niin naisia riittää.
Sie kuolet sen nuoren naisen kansa.
Jokainen kuolee, oli sitten nuoren tai vanhan naisen kanssa.
Juu veli on oikeassa oon meinannu monta kertaa
J.T.
Hai siee veliii. Mie oo kuollut jo vuodesta 1818. Olen Olavin kätyr!
Every time I die...
J.R.