Eipä reissusta ihan noin halvalla sitten selvinnytkään. Varasin ajan hammastarkastukseen kysyen onko aikoja 30 euron hammastarkastukseen. Sain ajan ja menin tarkastukseen.
Toimenpiteet tehtiin ja tiskillä odottikin 111 euron lasku. Tarkastus tosiaan oli maksanut 30 euroa (paitsi 4,8e toimistomaksu piti maksaa lisäksi), mutta minulle tehtiin hammaskivenpoisto, jonka hinta oli 76 euroa. Ihan okein toimittu muuten, mutta minulta ei missään vaiheessa kysytty, että haluanko, että hammaskivi poistetaan.
Jälkeenpäin ajateltuna tietenkin olisin voinut kieltäytyä tuosta toimenpiteestä ja aiemmin toimenpide on ollut laskussa eriteltynä. Asia ei kuitenkaan tullut mieleen siinä tilanteessa kun suussani oli laitteet, hampaitani työstettiin ja keskityin hengittämään nenän kautta. Hammaslääkärillä käynti ei ole muutenkaan minulle ollut koskaan helppoa, joten tuollaiset asiat eivät tulleet minun mieleenikään etenkään kun olin varannut ajan nimenomaan vain hammastarkastukseen, en hammaskivenpoistoon.
Pienen keskustelun jälkeen maksoin kuitenkin laskun, koska mitäpä tuossa tilanteessa tekemään kun itse olisin voinut hoidosta kieltäytyä jos olisin tajunnut. Mielestäni kuitenkin kohtuutonta, että lääkäri painotti minun virhettäni eikä kokenut juurikaan toimineensa väärin. Eikö lääkäri yleensä tiedä mihin toimenpiteeseen potilas on tullut? Mielestäni jos tehdään jotain muutakin kuin on sovittu, tulisi asiasta kysyä myös potilaalta ja mieluusti tuoda esiin, että palvelu ei kuulu siihen mihin on aika varattu. Kuuluuko minun olla selvillä siitä, että mitä kaikkea tähän palveluun tarkkaanottaen kuuluu vai olisiko hammaslääkärin helpompi ilmoittaa lisätoimenpiteistä ennen kuin tekee nämä toimenpiteet?
Tietenkin minä olisin voinut tiedustella mitä palveluun kuuluu ennen kuin olisin sinne mennyt, mutta mielestäni on outoa jos lähtökohtaisesti oletetaan asiakkaan tietävän mitä mikäkin toimenpide sisältää. Hampaani on ollut aina hyvässä kunnossa ja aikuisiällä on maksullisessa hammaslääkärissä tullut käytyä kerran, joten nämä toimenpiteiden hinnat ja menettelyt eivät ole minulle lainkaan tuttuja.
Olisiko mielestänne kohtuullista jos esimerkiksi olisin varannut ajan hierojalle niska- ja hartiahierontaan ja kysymättä potilaalta hieroja hieroisi koko selän ja laskuttaisi sen mukaisesti?
Nähtävästi pitää alkaa painostamaan entistä enemmän kyselyyn ennen palvelun suorittamista ja tuoda kirjallinen lappu, jossa ilmoitan mitä palveluita minulle saa tehdä. Oletin sen riittävän, että aikaa varatessani painotin haluavani 30 euron hammastarkastuksen ja oletin yrityksen sisäisen kommunikaation toimivan niin hyvin, että lääkäri tietäisi minun paikalle tullessa, että mitä minulle tulee tehdä.
Toki minussakin oli vikaa enkä pelkästään heitä tästä syytä, mutta ihmettelen kyllä suuresti tällaista lähtökohtaista ajattelua, että tehdään palveluita joista ei sovita lainkaan potilaan kanssa, vaan potilas joutuu itse keskeyttämään toimenpiteen jos ei sitä halua. Lääkäri tuntui pitävän tätä täysin normaalina menettelynä, joka on minusta outoa, koska minulta on aiemmin kysytty toimenpiteiden suorittamisesta maksuttomassakin hammashoidossa.
Toivoisin, että tämän keskustelun jälkeen kyseinen lääkäri muuttaisi edes toimintatapojaan, koska noita menetettyjä rahoja en saa enää takaisin. Onneksi itse hoidossa ei ollut mitään valittamista ja hampaat on tarkastettu taas vuodeksi tai pariksi.
Viestin kirjoitin tänne, jotta ajan kyseiseen tarkastukseen varannut osaa ainakin viimeistään tämän luettuaan kieltäytyä lisähoidoista jos ei niitä halua.
Tammerkosken Hammasklinikka 30e hammastarkastus
8
1221
Vastaukset
- sopimukseni neuvotellut
Sinun olisi pitänyt pyytää pakettitarjous. Vaikkapa se mainitsemasi 30 € tarkastuksesta ja jos jotain toimenpiteitä suoritetaan niin loppusumma saisi olla maksimissaan 70 €.
- tyytyväinen
Johan oli vuodatus. Vähän vaikea uskoa, että hammaslääkäri tekee potilaalle hammaskiven poiston salaa, jotain on varmasti jäänyt sinulta ymmärtämättä. Jos tilaa ajan hampaiden tarkastukseen, silloin hintaan kuuluu yllättäen vain hampaiden tarkastus -ei muuta. Etpä ole tainnut ikinä käydä yksityishammaslääkärissä, sillä minä kävin juuri pari viikkoa sitten Helsingissä omalla hammaslääkärilläni vuositarkastuksessa ja samalla poistettiin 15 minuutin ajan hammaskiveä ja hinta oli komeat 162 euroa -mutta eipä tarvitse vähään aikaan taas mennäkään.
- köyhä-
Minua järkytti taas kunnallinen hammaskivenpoisto joka maksoi kaikkineen lähelle 30e! Muitakin laskuja kun pitäisi maksaa. Lisäksi ei ollut kovin varovaista se poisto.
- suu kunnossa
Olisikohan lääkäri pitänyt itsestään selvänä, että jos tarkastuksen yhteydessä löytyy runsaasti hammaskiveä, se poistetaan. Näin mie itse ainakin ajattelisin, paikkaukset ja muut kuuluu sitten erikseen tilattavien hammaslääkäriajan toimenpiteisiin. Yleensä kun menen tarkastukseen, hampaat tosiaan tarkastetaan ja hammaskivi poistetaan, mutta jos löytyy reikiä, tehdään sitten suunnitelma yhdessä potilaan kans hoitamisesta. Ottamatta kantaa siihen, miten lääkäri sinulle sen tilanteen kertoi, olisiko hammaskivi pitänyt jättää poistamatta?
- Pettynyt asiakas.
Tottakai lähtökohtana varmasti on, että jos vikaa löytyy niin se korjataan. Kyseessä on kuitenkin maksulliset toimenpiteen ja mielestäni sopimus tulee solmia jokaiseen toimenpiteeseen ja jos tehdään muita toimenpiteitä niin niistä sovitaan erikseen. Tässä tapauksessa ei niin käynyt.
Jos minulta olisi asiasta erikseen kysynyt ja olisin ymmärtänyt palvelun olevan erikseen maksava palvelu niin en todellakaan olisi ottanut hammaskiven poistoa tuohon hintaan. Olisin ottanut tarkastuksen vuoden päästä julkiselle puolelle ja poistattanut hammaskiven siellä. Olen opiskelija ja minulle tuo on aika suuri meno etenkin yllättäväksi menoksi.
Ei tuo raha ole kuitenkaan suurin tekijä, vaan periaate. Mielestäni tuollainen tapa ei yksinkertaisesti ole oikea tapa toimia, koska toimenpiteistä tulisi sopia asiakkaan kanssa ennen kuin niitä tehdään. Tällä alalla niihin varmaan yleensä suostutaan, mutta sitä ei voi pitää itsestäänselvyytenä.
- Pippuriina
Kiitos tiedosta. Ajattelin juuri varata ajan kyseiseen tarkastukseen, ja nyt tiedän, että kannattaa varmistaa, mitä toimitukseen todella kuuluu. Eihän hammaskiven poisto yleensä edes ole hammaslääkärin, vaan hygienistin hommaa. Aiemman kokemukseni mukaan hammaslääkärin vastaanotolla on kyllä aina kysytty suostumusta, jos jotain erikseen maksavia toimenpiteitä on tehty, esim. röntgenkuvaus.
- kysymyyssss
Höh kyllä on sitten ihmisillä ongelmat aloitukseen viitaten.Tarkastuksessa kävi ja nyt rutisee että paskaset hampaat puhdistettiin hammaskivestä hoh hoijaa.
- Pettynyt asiakas
Tottakai valitan jos minulle tehdään toimenpide, johon en ole antanut suostumusta.
Osaan kyllä poistattaa hammaskiven muualla ja paljon halvemmalla kuin tuolla poistatettiin. Osaan kyllä tarvittaessa poistaa sen myös itse. Halusin ainoastaan hammaslääkärin tekemän tarkastuksen, koska julkisella puolella pääsee vain hoitajalle jos ei ole hampaissa mitään vikaa. Näin ollen en ollut käynyt hammaslääkärillä vuosiin ja halvan tarjouksen tullessa halusin sen hyödyntää.
Ei tietenkään voi alkaa tekemään mitään toimenpiteitä ilman asiakkaan suostumusta elleivät ne ole aivan välttämättömiä. Monet ihmiset eivät poista hammaskiveään kymmeniin vuosiin ja pärjäävät aivan mainiosti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038