Myrkytyksen oire?

Onko joku muu törmännyt seuraavaan ongelmaan:

Kun alkoholia on nauttinut parina kolmena päivänä/iltana peräkkäin hieman runsaammin, käy niin että joka puolelle kroppaa alkaa ihoon ilmestyä suuria punaisia laikkuja, nenä menee tukkoon, sydän hakkaa ja olo menee todella heikoksi. Tämä menee ohi tunnissa tai parissa huilaamalla, mutta viimeksi kun näin kävi, vaimo jo oli huolissaan, kun oli nukkuessani hengitystäni kuunnellut ja oli sitä mieltä, että henki ei kulkenut kunnolla.
31952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Krapula nyt on muutenkin myrkytystila, kuten varmaan tiedät. En tiedä mitä joit mutta itse sain outoja laikkuja pitkin kehoa kesken ryyppäämisen ja sitten tajusin että se mitä join sisälsi jotain allergisoivaa. Muuten voi viitata johonkin paniikki tai ahdistus oireisiin mitä kyllä voi seurata ryyppäämisestä.

Äänestä

Punaiset laikut ihossa ovat kyllä sellainen merkki että pitäisi osata ottaa vähän vähemmän. Kuulostaa vahvasti siltä että kyse olisi antabusreaktion ja maksaläiskien sekoituksesta.

Maksalaikut ovat iholle juomisen aikana tai jälkeen ilmaantuvia ulkoisia merkkejä siitä että maksa ei jaksa polttaa alkoholia riittävällä nopeudella ja alkaa tehdä näkyvää oiretta muuallekin. Klassisin on juuri iholle nousevat laikut.

Voisi kyllä kuulostaa joltakin allergiseltakin reaktiolta mutta yhtäkaikki ei oikein terveeltä kuulosta, tosin kyllä liika alkoholi elimistössä taitaa tähänkin sitten syy olla. Jos olisit jollekin juomallesi aineelle tai ainesosalle noin allerginen niin kyllä oireet alkaisivat aiemminkin jo.

Suositeltavaa kyllä olisi että puhuisit asiasta lääkärille ja kävisit ainakin maksa-arvoja vähän otattamassa, voivat nimittäin olla aika sekaisin vaikka ei muita oireita olisikaan jos kerran laikkuja nousee ihoonkin eli alkoholi tavallaan hengittää ihosta läpi kun ei maksa jaksa sitä polttaa.

Jos arvot ovat kunnossa niin tottakai hyvä asia, silloin maksan toiminta pitkälle on sitten muutoin vielä vailla pahempia vaurioita mutta merkki se silti on siitä että niin paljon alkoholia ei noin paljon saisi ottaa että tuollaista oiretta tulee. Tosin sanoohan sen jo maalaisjärkikin.

Mutta tosiaan normaalia ei ole, suositeltavaa olisi kääntyä lekurin puoleen vaikka vain juodessa ongelmat ilmaantuisivatkin. Sen verran tyypillisiä väsyneen elimistön merkkejä ovat että ihan priima kyllä maksa tuskin on jos siitä säteilee vika.

Äänestä
  • Tuossapa nyt pitkälle kaikki ed. tekstissä jota voi maallikkona sanoa ja arvaillahan toki voi maailman tappiin mikä vaivaa. Jokaisella varmaan omia arveluja ja kokemuksia.

    Sen verran kuitenkin että maksasta tuo kyllä vahvasti tuntuisi johtuvan. Juuri ihomuutokset kielivät siitä. Jokatapauksessa ainakin syy on se että elimistössä on liikaa alkoholia.

    Jos tämä ongelma on ilmaantunut ajan kanssa niin sitä suuremmalla syyllä kannattaa mennä vähän tutkimuksiin. Sen verran kuitenkin sanon ihan faktana että vaikka kaikki arvot olisivat kunnossa ja mitään suoraa vikaa ei löydettäisikään mistään niin pelkästään sitä ei kannata tuijottaa.

    Vika jos on esim. maksassa niin se voi hyvinkin oikutella niin että on perusterve mutta alkoholista on tullut sille tietyn rajan yli mentäessä ääretön rasite ja se ei jaksa. Tällöin voi olla kaikki arvot ym. ok mutta maksa silti hyvin sairas sillä hetkellä kun se liikaa joutuu ahertamaan ulkoisen rasituksen kanssa. Ja kauaa ei kyllä terve ole jos joutuu äärirajoilla käymään.

    Voi olla että jopa seuraava kova känniputki jo suistaa maksan toiminnan kriittisen rajan yli ja se plus koko kroppa väsyy niin että letkuruokinta ja sairaala kutsuu. Meinaan merkit kyllä KANNATTAA ottaa ajoissa vakavasti. Eipä se nyt mukava ole juodakaan jos ei tiedä mitä taas seuraa ja miten paha rääkki se elimistölle on.

    Ihan näin kokemuksesta lausahtelen, itsellänikin kävi todella lähellä pysyvät vauriot kun kroppa huomautteli juuri monella tavalla (mukaanlukien juuri tavoin joita itsekin sanoit) ja niitä ei ottanut vakavasti. Sitten ykskaks vain työterveydessä selvisi miten hälyttävä tilanne jo oli ja tajusi että nyt on pakko lopettaa ja antaa palautua.

    Parempi itsesikin selvittää tilanne, eihän alkoholista enää ole edes iloa jos joutuu nauttiessa huolehtimaan että mitähän taas seuraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Onko joku muu törmännyt seuraavaan ongelmaan:

Kun alkoholia on nauttinut parina kolmena päivänä/iltana peräkkäin hieman runsaammin, käy niin että joka puolelle kroppaa alkaa ihoon ilmestyä suuria punaisia laikkuja, nenä menee tukkoon, sydän hakkaa ja olo menee todella heikoksi. Tämä menee ohi tunnissa tai parissa huilaamalla, mutta viimeksi kun näin kävi, vaimo jo oli huolissaan, kun oli nukkuessani hengitystäni kuunnellut ja oli sitä mieltä, että henki ei kulkenut kunnolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu