Näinkö menee suomalaisen Jukka Valkeajärven ajatuksenjuoksu?

-ahaa-

Puolustusvoimat neuvottelee parasta aikaa käytettyjen tela-ajoneuvojen ostamista Norjasta ja perustelee sitä, että se tulee halvemmaksi kuin peruskorjata omia korjauksen tarpeessa olevia ajoneuvoja. - Näin voi ollakin, että ostohinta olisi alhaisempi kuin jo käytössä olevien peruskorjaus mutta eikö peruskorjauksessa syntyisi kotimaisia työtilaisuuksia vai onko niitä liikaa? Ei ole siis mitenkään ihmeellistä jos puolustusvoimissa ei budjettirahat riitä koska verotulotkin halutaan tyrehdyttää mitkä kaiken järjen peruskorjauksessa tulisi valtion kassaan ja sieltä edelleen puolustusvoimien käyttöön.


Puolustusvoimat neuvottelee parhaillaan käytettyjen tela-ajoneuvojen ostamisesta Norjasta. Tarkoituksena on korvata suuri osa nykyisin käytössä olevista vanhenevista telakuorma-autoista.

Neuvotteluista uutisoi Helsingin Sanomat.

Kauppa on osa koko vuosikymmenen jatkuvaa maavoimien ajoneuvojen päivityskierrosta. Sen yhteydessä peruskorjataan myös Pasi-miehistönkuljetusvaunuja sekä neuvostovalmisteisia BMP-2-rynnäkkövaunuja.

Puolustusvoimat on ostamassa Norjasta Bandvagneja, jotka ovat sukupolvea nuoremmat kuin Suomessa nykyisin käytössä olevat Bandvagnit.

Jalkaväen tarkastaja Jukka Valkeajärvi sanoo, että käytetyn norjalaisen kaluston ostaminen on halvempaa kuin peruskorjata vanhaa kalustoa Suomessa.

2

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puskaryssä¨

      Ryssä nauraa teille! HOHOHO, meillä onkin atomipommi.

      • ...---...SIKA VITTU

        mistä lähtien R Y S S Ä on ollut kirosana?
        Yhtähyvin stalin ja Lenin, paskapää katainen ja häkäpytty! PISTE.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 96
      1619
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1424
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1347
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1238
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      54
      1233
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      761
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      735
    Aihe