Afrikassa työskentelevä tuttu malariaasiantuntija-lääkäri on jo pitkään kauhistellut sitä, että erityisesti pohjoismaissa turisteille määrätään malarian estolääkkeeksi äärimmäisen vahvaa ja sivuvaikutuksiltaan rankkaa Lariamia, joka käytännössä on myös lähes ainoa lääke, jolla malariaan sairastuneita potilaita saadaan parannettua.
Holtittoman Lariamin määrämisen sivuvaikutuksena yhä useammin on tavattu jo Lariamille resistenttiä malariakantaa, jolloin lääkkeet jo puhjenneen malarian torjumiseksi alkavat kohta olla vähissä.
Malarian estolääkkeet ja varsinkin Lariam eivät ole mitään "nallekarkkeja", vaan kuten aiemmista kirjoituksista on selvinnyt voi Lariam viedä ihmisen jo aivan perusannostuksellaan psykosiin ja pakkohoitoon saakka.
Edellä esitetyistä kertomuksista pakkohoitoon joutumisen (toki harvinaista) lisäksi ehkä kornein on ilmeisesti suomalaisen asiasta täysin ilmeisesti pihalla olleen "työpaikka - tai terveyskeskuslääkärin" matkailijalle malarian estolääkitykseksi (joka on kai tyyliä normaalisti 1 tabletti/viikko) sijasta määräämä malariaan sairastuneen "hevoskuuri", koko paketti 12 tunnissa!
On olennaista huomata, että mikään malarian estoläke ei estä hyttysen pistoja ja niiden kautta tulevaa loistartuntaa. Niiden tarkoituksena on tappaa hyttysen pistosta ihmisen verenkiertoon pääsevät malarialoiset ja estää niiden lisääntyminen veressä.
Estolääkityksistä huolimatta malaria-aluelle matkaavan tulee erittäin huolellisesti pyrkiä suojautumaan hyttysiltä. Tämä tarkoittaa hämärän ja pimeän aikaan pitkähihaisten- ja lahkeisten vaatteiden käyttöä, hyttyssuoja-aineiden käyttöä sekä öisin hyttysverkkojen- ja hyttystelttojen käyttöä. Esimerkiksi vuoteiden päällä olevat hyttysteltat tulee olla käytössä ja niiden alareunat tulee kääntää patjan alle, jottei hyttyset pääse verkon ali.
Malaria on erittäin vaarallinen ja jopa nopeasti ihmisen tehohoitokuntoon vievä tarttuva loistauti, jonka voi saada jo ydestä hyttysen pistosta. Ilman nopeaa taudin diagnosointia ja hoitoon pääsyä voi malaria johtaa kuolemaan jopa muutamassa päivässä.
Malarian estolääkityksen aloittamijen säädetyssa ajassa enne matkaa ja sen jatkaminen määrätyn ajan matkalta paluun jälkeen on myös olennaista, sillä muussa tapauksessa voi matkan aikana hyttysen pistosta saatu loistartunta, jota estolääkitys ei ole ehtinyt täysin eliminoida alkaa uuden lisääntymisen estolääkityksen tehon heiketessä esimerkiksi tilanteessa, jossa lääkkeen otto keskeytetään.
Matkatoimistojen tulisi valistaa riskialueille, kuten afrikkaan matkaajia huomattavasti paremmin malarian riskeistä ja siltä suojautumisesta, mutta ilmeisesti tätä ei tehdää niin hyvin kuin pitäisi, jottei matkailijoita peloiteltaisi liikaa. Vastaavasti riskialueille ei tulisi lainkaan myydä ns. "äkkilähtömatkoja", sillä silloin lähtijälä ei usein ole käytänössä edes aikaa ehtiä aloittaa estolääkitystä riittävän ajoissa ennen riskialueelle saapumista, jotta estolääkkeen teho olisi ehtinyt vaikuttaa.
Lähdössä Malaria-alueelle? Lue tämä ensin.
kuumehourailua
0
375
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751