SOTA VOIKUKKIA VASTAAN!

Teotwawki

Isäni kävi elinikäistä sotaa voikukkia vastaan, mutta hävisi taistelun. Isä kuoli, mutta voikukat jäivät. Olen nyt voikukkien kiihkeimmän kukinnan aikana miettinyt, että kas kummaa, miksi kukaan ei ole keksinyt alkaa jalostaa voikukkia erivärisiksi. Olisi sinisiä, punaisia, oransseja, vihreitä ja vaikka mustia voikuikkia. Miten olisi valkoinen voikukka?

Niitä sopivasti istuttamalla tavallisten voikukkien rinnalle saataisiin diversiteettiä tämän vihatun lajin rinnalle ja ehkä viha lajia kohtaan muuttuisi ihastukseksi.

30

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oooooooo-o

      "neroutesi" ylittää inhimillisen käsityksen mittasuhteet

    • nam,nam

      Olishan se värikkäämpi tuo lautanen pöydällä,kun olisivat eri värisiä.
      Syön ravinnokseni nimittäin voikukkia.
      Ei taudit iske,on niin mojovat C-vitamiinit ja muut vasta-aineet.

      • Joo, mäkin olen syönyt voikukkaa salaattina.


      • Vvoikukkaviini

      • Vvoikukkaviini kirjoitti:

        @Teotwawki

        Voi kukan kukista voi tehdä viiniäkin. Kokeiles sitä:)

        http://www.viinit.pp.fi/Voikukk.viini.html

        Täytyy kokeilla ja nyt pitää sato korjata, se on parhaimmillaan.:-)


    • Ihania voikukkia, rakastan voikukkia ja monia muitakin "rikkaruohoja".
      Ne ovat kauniita kun niitä on ruoholla siellä sun täällä ja ne ovat kauniita kun niitä on pelto täynnään.
      Mutta varmasti sellainen monivärinen voikukkapeltokin olis upea.

      • Mulla ei ole mitään voikukkia vastaan ja joskus yritin toppuutella isääkin, että niiden olla. Hän oli periksi antamatonta tyyppiä.


    • Mut miten ne vois olla Voikukkia, jos ei keltaisia.. uusia nimiä myös..?)

      • Niino joo, mutta eri värivariaatiot ei musta muuta muuta kuin hieman geeniperimää.:-D


    • Niin minäkin vielä pari vuotta sitten vähän ajattelin, sotaa voikukkia vastaan. Lähinnä ajan puutteen ansiosta tulin järkiini. Voikukkien armeija on niin monilukuinen, ettei yksi vähäinen mies niille mitään voi. Turha tuhlata energiaa ja vähäistä vapaa-aikaa, loputon suo.
      Mutta varokkin enempää mainostamasta ideaasi. Sen sijaan olisin tyytyväinen, jos muuttaisit kaikki voikukat vihreiksi.

      • Eiku tää nyt oli vaan tällainen heitto, kun muistelin faijan sotaa, jonka hän hävisi.:-D


    • tanj a

      Ideasi voikukkien väreistä on mukava, mutta jos nurtsilla kasvaa muutenkin monenlaista kukkivaa rikkaruohoa esim. maahumalaa on värikkyys silläkin taattu.Ainakin meillä.

      Voikukkien hävittäminen on terapeuttista. Saan tyydytyksen onnistuessani vetämään voikukan juurineen maasta ja ihailen sitä jonkun aikaa, että tulipa saalis. Ja kun on muutaman tunnin tehnyt hommaa voi oikaista ittensä punkan pohjalle kuin kunnon jumppasalivuoron jälkeen. Ihan siis hyötyliikuntanakin ajattelen.

      Isäsi saattoi kuulua samaan salaseuraan kuin minäkin. Tätä himoa on vaikea ulkopuolisille selittää. Ei siinä mietitä voittaako voikukka, vaan nimenomaan se duuni on just sitä jotakin.

      • Minun on valitettavasti palautettava sinut maan pinnalla. Voikukka on varma voittaja tässä sodassa! :-DDDD


    • Toiselta palstalta..

      Mistähän saisi ostaa palan maata, millä vaikka voikukkia kasvattelisin? Ja ehkä joku pikku mökki siihen viereen, että saisi välillä levähtää kasvattelun lomassa? Rantaa en enää haaveilekaan, iän mukana karsiutuu turhat ja mahdottomat haaveet.
      Niinkuin nyt sekin voikukkapläntti... Mahdottomia joskus haaveilin, vaan mitään en osannut toteuttaa. Nyt kasvatan pian voikukkia itse, yläpuolellani...

      • Koskaan ei ole liian myöhäistä ja jos ihmisellä ei ole haaveita, ne voikukat alkavat kasvaa kummulla aiemmin kuin myöhemmin.:-)


    • Hei kun keikuskelen

      Hauska idea! Keto täynnänsä erivärisiä voikukkia.
      Niitä vois olla NIIIIIIN paljon, vierivieres, että nurmikkoa ei tarttisi ollenkaan.
      Punainen tupa, jossa laattakivikäytävä ja joku kivipläiskä, jossa puutarhakalusteita ja sen semmosta ja sitten koko piha täynnä näitä kauniita voikukkia.

      Minun isäni oli huiman Tarkka puutarhan hoidossa. Joka paikka piti olla tip top kunnossa. Jo pienenä tyttönä opin, että jos puutarhassa kävelin ja oli yksikin voikukan varsi tai muu vähän pitempi ruoho, niin sen ohi ei kertakaikkisesti Saanut kävellä, vaan se piti nypätä pois.

      Kohta meen leikkaamaan oman nurmikkoni, jahka jaksan, kuhan vattassa oleva ruoka ensteks pikkasen laskeentuu.

      • Nyt on varmaan ruohokin jo leikattu. Joten kysynpä, oletko perinyt isäsi tarkkuuden puutarhan hoidossa?


      • Hei kun keikuskelen
        Teotwawki kirjoitti:

        Nyt on varmaan ruohokin jo leikattu. Joten kysynpä, oletko perinyt isäsi tarkkuuden puutarhan hoidossa?

        No kun ei ole, ei ole ruoho vieläkään leikattu. Taivas päätti vetästä pienten rakosten edestä suojapeitteen veks ja niinpä niistä rakosista lähti sitten valumaan vettä. Vettä sateli koko ajan ja minä päätin siirtää leikkaamiset tälle päivälle.
        Noh, tänäänkin on satanut koko aamun. Paitsi että juuri nyt näköjään on loppunut:)

        Oon tainnut periä tarkkuuden isältäni. Lapsuuden kodin puutarha oli puistomainen ja joka osiltaan viimeisen päälle laitettu. Se oli isäni silmäterä, etten sano ja sanonkin. Ehkä siitä johtuu, että totuin semmoseen ja myöhemmin sitten omassa pihassani tein hommia paljonkin, että sekin näytti kauniilta. Onneksi mieheni oli samanlainen työmyyrä.

        Lapsena en koskaan tehnyt puutarhahommia. Silloin Inhosin semmosta. Minä vain leikin, piirtelin ja soittelin:) Sopi meikäläiselle huomattavasti paremmin, kuin rikkaruohojen nyppelyt tai marjojen poimimiset.
        Vasta aikuisena aloin innolla "puutarhoilemaan".


      • Hei kun keikuskelen kirjoitti:

        No kun ei ole, ei ole ruoho vieläkään leikattu. Taivas päätti vetästä pienten rakosten edestä suojapeitteen veks ja niinpä niistä rakosista lähti sitten valumaan vettä. Vettä sateli koko ajan ja minä päätin siirtää leikkaamiset tälle päivälle.
        Noh, tänäänkin on satanut koko aamun. Paitsi että juuri nyt näköjään on loppunut:)

        Oon tainnut periä tarkkuuden isältäni. Lapsuuden kodin puutarha oli puistomainen ja joka osiltaan viimeisen päälle laitettu. Se oli isäni silmäterä, etten sano ja sanonkin. Ehkä siitä johtuu, että totuin semmoseen ja myöhemmin sitten omassa pihassani tein hommia paljonkin, että sekin näytti kauniilta. Onneksi mieheni oli samanlainen työmyyrä.

        Lapsena en koskaan tehnyt puutarhahommia. Silloin Inhosin semmosta. Minä vain leikin, piirtelin ja soittelin:) Sopi meikäläiselle huomattavasti paremmin, kuin rikkaruohojen nyppelyt tai marjojen poimimiset.
        Vasta aikuisena aloin innolla "puutarhoilemaan".

        No hupsansai! Mutta kun me olimme nuoria, vannoimme, että ikinä en tule isäni/äitini kaltaiseksi missään asiassa. Kuinka sitten kävikään? :-DDD


    • #

      Voikukat niinkuin horsmatkin -jotkut tykkää niistä enempi,jotkut vähempi.
      Ovat ne olleet kuvien ja runojen sekä laulujen aiheena.

      Tässä yksi runo:

      Elämänvalo
      Keltainen kukkaketo
      Aikanaan lentää
      Valkohapsiset aatteet
      Muistoissaan kesänkulta

      • Kenen kirjoittama runo?


      • #
        Teotwawki kirjoitti:

        Kenen kirjoittama runo?

        Runon kirjoittaja: Tuntematon

        Runo on ns. Tanka-runo


      • oi-voi-pojat
        # kirjoitti:

        Runon kirjoittaja: Tuntematon

        Runo on ns. Tanka-runo

        "Vanhoina hyvinä aikoina" täällä oli viikottaisia tanka-kisojakin.


    • Voivoikukka

      Voikukka on iloinen kasvi,ensimmäisiä kukkiota. Keltainen väriläiskä isoine kukintoineen. Minulle se on ystävällinen kasvi, viisas hymyilee kaikille. Jokaisen pihalla ja tienvarsilla. Toivottaa kesää kaikille, ei väheksy ketään.
      Ja vielä ravinnoksikin! Kaikille meille!

      • Niitä voivoikukkia voi sydäkin.:-D


    • *kukkakedolla*

      Jokin aika sitten keskustelimme juolavehän valtaamista pelloista. Joku viisas ehdotti että jos kylvää valkoapilaa se tukehduttaa juolavehnän juuret. Milläs sitten välkoapilasta pääsee erilleen?? Sekin kun lähtee kasvamaan jokaikisestä juurenpätkästä.

      Voikukkien hävittämiseen on nykyisin saatavana voikukkarautoja ja jopa suihkutettavia myrkkyjä. En usko että voikukat saadaan poistetuksi millään keinolla.

      Luulempa että väriaineet saa ne voikukat myrkyllisiksi, niin kauniilta kuin se kukkaketo varmaan näyttäisikin.

      Ennenvanhaan sanottiin että jos pelto kasvaa keltaista kukkaa, olipa se sitten niittyleinikkiä, voikukkaa tai jotakin muuta, on se laiskan isännän merkki.

      • No toi on menee nyt sellaiselle alueelle, että en oikein siitä mitään tiedä, kun kaupunkilaissyntyinen olen.


      • parvekkeeeltako????
        Teotwawki kirjoitti:

        No toi on menee nyt sellaiselle alueelle, että en oikein siitä mitään tiedä, kun kaupunkilaissyntyinen olen.

        Vai katukivien raoistako isäsi sitten niitä voikukkia hävitti?


      • parvekkeeeltako???? kirjoitti:

        Vai katukivien raoistako isäsi sitten niitä voikukkia hävitti?

        Ei kyllä Helsingissä on myös omakotitaloja. Tiedoksi, jos et ole koskaan käynyt.


      • parvekkeeltako????
        Teotwawki kirjoitti:

        Ei kyllä Helsingissä on myös omakotitaloja. Tiedoksi, jos et ole koskaan käynyt.

        Olen käynyt. Useita kertoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe