MISSÄ POLTTOAINEEN ALENNUS???

ryöstöäkö

Hinnat samoja kuin 3kk sitten vaikka raakaöljy tippunut liki 30 dollaria.
Ja niille urpoille jotka väittävät heikon euron takia kallista polttoainetta on dollari vielä heikommassa jamassa.
Nyt on Huoltoasemat ahnaita yrittävät saada 50c litra katetta.
Suomalais kuluttajat ryöstetään ja kukaan nuija ei pane vastaan tankataan jonkun bonusten toivossa ylihintaista ainetta HUHU.

14

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m

      Ennenkuin nolaat itsesi täysin 50c/L puheillasi, kannattaisi ehkä ottaa selvää bensan hinnanmuodostuksesta ja euron/dollarin kursseista.

    • kuppa-jukka

      Totta turiset, raakaöljy 126$ - 105$ ja kaiken huipuksi usd / eur 1,33 - 1,23.

      Eli suomeks laitettuna hinta sekä hinnan määrittävä valuutta halpenee !

      Mut eräät pässinpäät väittävät, ettei ketään kupata. Mut Nesteen johtajien bonukset ei ainakaan muutu.

      • 7+11

        hahhahhaa... kuppa-jukka on varsinainen nero...hah


    • kukkala

      Tuo raakaöljy on tippunut jo alle 100usd barreli. Hinnat täällä edelleen samoja miksiköhän. Odotellaanko että kallistuisi niin sitten kannattaisi ostaa kallista öljyä ???? Voitaisiin nostaa samalla 2,5 Euroon ja kukaan ei huomaisi mitään.

      • qweasdzxcdd

        Perustelivat jossain lehtijutussa hinnanvaihtelua sillä että kalliilla ostettu varasto pitää myydä kalliilla, joten hinta laskee hitaammin.

        Unohtivat vain selittää miksi hinta _välittömästi_ nousee, kun raakaöljyn hinta nousee vaikka varastoon on ostettu sitä halpaa.


    • mikä kone ...?

      Mahtaisko tuo auton moottori pyöriä sillä raakaöljyllä?

      • tyhmäsaa olla muttei

        Idiootte??? Et varmaan ymmärtänyt mitkä määrittelee hinnan polttonesteille????


      • oikeassa olet...
        tyhmäsaa olla muttei kirjoitti:

        Idiootte??? Et varmaan ymmärtänyt mitkä määrittelee hinnan polttonesteille????

        En todellakaan jaksa ymmärtää sitä, että moottoripolttoaineiden hinnat Suomessa riippuisivat raakaöljyn hinnasta.


    • kuppa-jukka

      no kiitos vaan kehuista valopäät !

      tilanne marraskuu 2010:

      raaka-aine n. 109 $
      valuutta € / $ n. 1,375 hinta Suomessa: 1,37e

      tilanne nyt:
      raaka-aine: n. 98$
      valuutta € / $ n. 1,25 hinta Kotomaas: 1,66e

      Olikos tuossa 10c veronkorotuksia ?

      No niin apukoulun kesken jättäneet, helmitaulu käteen ja laskemaan. ja sitten selittäkää mulle- nerolle .

      Mikäs se ittepäinen elukka olikaan................... aasi , pässi, apina ?????

      • 441133

        marraskuussa 2010 olen maksanut 95:sta 1,35

        näyttäisi 95 maksavan nyt 1,55

        polttoainevero nousi muutamalla sentillä ja alv päälle

        inflaatio muutamia prosentteja

        hetkittäinen kilpailutilanne muutamia prosentteja suuntaan tai toiseen


      • juppa-kukka

        On tainnut kuppa-jukka käydä apukoulua ihan loppuun asti?

        "Eli suomeks laitettuna hinta sekä hinnan määrittävä valuutta halpenee !"

        Jos marraskuussa 2010 € / $ oli 1.375 ja nyt vastaavasti 1.250, niin miten tuossa hinnan määrittävä valuutta USD halpenee??

        Kurssi 1.375 tarkoittaa, että eurolla sai 1.375 dollaria v. 2010, mutta nyt saa eurolla enää 1.250 dollaria, eli euro merkittävästi heikentynyt. vastaavasti dollari on vahvistunut eli kallistunut.

        Dollarihinnoiteltua tuotetta ostettaessa tarvitaan nyt enemmän euroja kuin v. 2010.

        Tätä ei tietysti apukoulussa propelipäille opeteta.


    • nero-pässille....

      No, noinhan se menee teoriassa jos ei käytännön tosiasioista mitään ymmärrä.
      Luuletko, että sitä raakaöljyä ostetaan litra kerrallaan joka päivä päivän hintaan?
      Luuletko, että ruisleivän hintakin vaihtelee sen mukaan, mikä on jauhojen hinta päivittäin?

      Ei polttoaineiden hinta ole säännöstelty, eikä miltään taholta määrätty noudattamaan mitään muuta tekijää kuin pakollisten verojen osuutta.
      On aika naiivia ajatella, että polttoaineiden hinnan pitäisi seurata orjallisesti jotakin raaka-ainetekijään, jonka osuus lopputuotteessa on sekin varsin vähäinen.

      Kartellit ovat Suomessa kiellettyjä, mutta muuten markkinataloudessa kysyntä ja tarjonta määräävät tuotteen hinnan. Polttoainetta myydään tasan siihen hintaan, mihin se menee kaupaksi ja kilpailu hoitaa sen, kuka pystyy sen halvimmalla tekemään kannattavasti.
      Kaikki hinnat nousevat, se on osa inflaatiota, ja kyllähän niitä verukkeita löytyy, kuten juuri raaka-aineen hinnan nousu, kun kannattavuutta kohennetaan, mutta keskinäinen kilpailu voi ainoastaan rajoittaa polttoaineidenkin hintatasoa. Ei siihen valtiovalta (verotusta lukuunottamatta) tai mikään muukaan instanssi voi vaikuttaa.
      Älä osta jos on liian kallista tai jos ostat, niin osta aina sieltä, missä se on centinkin verran halvempaa - niin voit vaikuttaa oikeasti, täällä ruikuttamisen sijasta.

    • kohtilmaautoo

      Niin Missäs se alennus on ????? ollut jo pitkään halpaa raakaainetta ja dollari vaan tippunut. Taas kustaan kuluttajaa silmään

      • Huoh...!

        Viime kesänä euron dollarikurssi oli n. 1.475 ja nyt se on n. 1.250, eli euro se on, joka on rajusti tippunut ja dollari kallistunut.
        Kun viime kesänä eurolla sai 1.48 dollaria, niin nyt saa enää 1.25 dollaria.

        Pyörein luvuin esimerkkinä: 5 dollarin tuotteen sai viime kesänä ostettua 3,40 eurolla, mutta nyt 5 dollarin tuote maksaa jo 4 euroa.

        Siellä ne sun alennukses on!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      428
      5759
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      2010
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      369
      1895
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      123
      1110
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1034
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      28
      961
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      76
      858
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      854
    9. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      734
    10. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      733
    Aihe