Kertokaa tyhmälle

Yksityiskohtaiseti kuinka kiinteistö kaupassa kiinteistö panttaus toimii. Mua kummastuttaa että rahat kauppaan pitäs saada pankista ulos, mutta eikös pankkiin pidä toimittaa panttikirjat, jotka voi saada vasta kun omistaa kiinteistön, ja omistus ei siirry ennenkuin kauppa summa on maksettu, mitä ei voi maksaa kun ei saa rahaa pankista, kun ei ole niitä panttikirjoja.

En ymmärrä tätä kuviota. Ok. pankki hoitaa koko sopan, mutta köyhänä haluaisin säästää parisataa :)
2277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos tarvii pankista lainaa kiinteistön ostoon, niin kauppa tehdään pankissa tai pankin täti tulee muuten paikalle. Eivät tietenkään suostu antamaan lainaa muuta kuin kaupan yhteydessä.

Äänestä

Tarkista ensin onko kiinteistöön olemassa panttikirjoja, rasitus- ja kiinnitystodistuksen voi hakea Maanmittauslaitoksen asiakaspalvelusta kuka tahansa kun on osoite kiinteistölle. Siitä näet onko panttikirjoja olemassa ja onko ne jollekin kanitettu?

Jos panttikirjoja on riittävästi niin kaupanteon yhteydessä tarkastat vielä rasitustodistuksesta että saat itsellesi varmasti kaikki panttikirjat, jotka sitten pankki ottaa lainan vakuudeksi. Lisäksi allekirjoitat panttaussitoumuksen pankille.

Jos panttikirjoja ei ole tai niitä tarvitaan lisää, hoitaa pankkisi panttikirjojen hankkimisen etkä voi asiaan itse vaikuttaa. Mutta ihan mitä tahansa kuluja ei kannata hyväksyä vaan sopia etukäteen mitä notariaattiasioista tulee laskua, tästä voit helposti tinkiä.

Kun pankki hakee panttikirjoja lisää niin he ottavat sinulta alkuperäisen kauppakirjan sekä panttaussitoumuksen, aikanaan kun panttikirjat on saatu he palauttavat kauppakirjan takaisin ja ottavat panttikirjat itselleen.

Kun laina on maksettu saat panttikirjat takaisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kiinteistö Keikari kirjoitti:

Yksityiskohtaiseti kuinka kiinteistö kaupassa kiinteistö panttaus toimii. Mua kummastuttaa että rahat kauppaan pitäs saada pankista ulos, mutta eikös pankkiin pidä toimittaa panttikirjat, jotka voi saada vasta kun omistaa kiinteistön, ja omistus ei siirry ennenkuin kauppa summa on maksettu, mitä ei voi maksaa kun ei saa rahaa pankista, kun ei ole niitä panttikirjoja.

En ymmärrä tätä kuviota. Ok. pankki hoitaa koko sopan, mutta köyhänä haluaisin säästää parisataa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu