Timo J Laihinen, koska kannen tiiviste vaihdetaan?

AuraÅ kansi

Turun Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo J Laihinen kannattaa aurajoen osan kattamista kannella, niin tietysti kiinnostaa tietää, koska ja kuinka usein kyseisen kannen tiiviste pitää vaihtaa?

Laihinen on varsin viisas ja tuntuu olevan hyvin jalat maassa oleva tyyppi!
Hienoa, että seuraavissa kuntavaaleissa turussa on tuollaisia älykkään tuntuisia vaihtoehtoja,kuten Laihinen ja vieläkin parempi, että he itse oma aloitteisesti kertovat ja paljastavat älykkyysosamääränsä, niin äänestäjäkin pystyy arvioimaan mitä tulee äänestäneeksi.

Pitäisi oikein kädestä pitäen käydä kiittämässä Laihista ja kumppaneita, että ovat hoksanneet pitää yllä korkeaa äänestäjän kuluttajasuojaa ja jokainen varmasti tietää mitä paketti sisältää, eikä tarvitse narista jälkikäteen.

Kiitos Laihinen! Ääneni ei varmasti tällä kertaa menen hukkaan!

20

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuule, ei taida

      sinulla olla mitään todellista tietoa perussuomalaisten kunnallisvaaliohjelmasta tai Timo J Laihisesta.
      Eikö olisi parempi kuin sinäkin menisit vain santalaatikolle takaisin askartelemaan santakakkujasi.

      • Almgrenin kaveri!

        Kyllä kuule tietoa on ja ihmettelen kovasti, miksi yksi Olliksi kutsuttu henkilö kyseistä tietoa panttaa.
        Onko etsivän taidot ruostuneet vai onko Timosta tullut hyödyke...


    • Ei kaikki persut

      kannata kannen rakentamista aurajoen ylle!
      Turun perussuomalaisten hallituksen jäsen Tuomas Tähti kertoo viimeisessä blogikirjoituksessaan tehneensä selväksi jo vaaliohjelman teon yhteydessä, että hän tulee vastustamaan kantta.

      Tuomaksen kirjoitusta oli ilo lukea, mutta hommaforumilla hän kaksi päivää myöhemmin kertoi, että EHKÄ lähtee ehdolle kunnallisvaaleihin.
      Aikaisemmin Tuomas oli pitänyt ehdokuuttaa itsestään selvänä ja puhunut siitä varmana asiana.

      Onko mutta tullut matkaan, kovasti liikkuu huhuja, että erään henkilön kanssa ei saisi olla erimieltä. Onko Tuomas joutunut ko.henkilön tulilinjalle.

    • Mahtaaks toi tommone

      kansijuttu olla vitsi vaan, et olis jutut vähänki edes samas tasos kun
      temarien toriparkki plörinät.

      Samassa tasos taitais olla parkkihallin pohja ja joen kansikin.

    • Ei ole mikään

      vitsi, vaan löytyy turun perussuomalaisten uudesta vaaliohjelmasta 2012

      Vitsi ajatuksena, mutta täyttä totta ainakin Timo J Laihiselle.

      Onneksi edes yhdellä paikallisella ps hallituksen jäsenellä on aivot kunnossa, eli Tuomas Tähdellä. Hän on selkeästi ottanut julkisesti kantaa ja lupaa vastustaa kannen rakentamista.

    • Tuomas Tähdestä

      olisi syytä tehdä Turun perussuomalaisten puheenjohtaja, jo pelkästään siitä syystä, että nykyinen ei osaa edes kirjoittaa selvästi.

      Kun paikalliset nopeasti tajuisivat vaihtaa puheenjohtajan, niin ehkäpä jotain olisi vielä pelastettavissa.

      Tuomas Tähti tuntuu olevan ainut kunnon osaaja porukassa!

    • fesfse332

      Mikä teitä politiikasta kiihottuneita oikein vaivaa?
      Mistään muustahan tässä ei taaskaan ole kyse.

      Aurajoen osittainen kattaminen, ihan hauska ajatus. Ja ihan varmasti toteutettavissa, jopa ilman tiivisteitä. En ehkä seuraa tarpeeksi kiihoittuneena politiikkaa, että tietäisin mistä tämäkin tiivistejuttu on lähtenyt liikkeelle.

      Joten tämän ehdotuksen on ehdottanut väärä henkilö, tai oikeastaan ehkei henkilössä mitään vikaa, mutta väärän puolueen ainakin. Se taitaa nyt olla ainoa asia, mitä täälläkin kritisoitte..? Vai voitteko kertoa, mitä huonoa itse ajatuksessa on?

      Minulle on ihan sama miten PS menestyy, ketä Turun valtuustossa istuu, tai ketä on minkäkin säätiön pyödissä istumassa. Se vaan ihmetyttää, että mitään ei ilmeisesti osata ottaa rakentavasti. Perhana, kunpa puolueet tajuaisivat vaikka varastaa toistensa ideoita, niin tulisi jotain edes toteutettua. Kinaisivat jälkikäteen ketä hyvän idean keksitään. Mutta ei. Kaikkeen suhtaudutaan negatiivisen paskasti. Jatketaan nykymalliin ikuisesti, hyvin menee niin miksi lähteä keikuttamaan venettä.

      Ei siis ihme, että ketään ei kiinnosta puolueeseen kuuluminen eikä äänestäminen. Ja ei siis tosiaan ketään kiinnosta. Useat vaivautuu ainoastaan siksi edes äänestämään, että ei uskalla jättää äänestämättäkään.

    • Kyllä olet osittain

      oikeassa! Puolueissa on yleisesti se vika, että toista mieltä ei saa olla ja tämä näkyy varsin hyvin turussa demareiden toriparkki kannassa.
      Minusta politiikko on ehdottomasti ensisijaisesti vastuussa äänestäjilleen, eikä puolueelle ja siitä tässä kansi jutussakin on kyse.

      Turun perussuomalaisissa saa olla vain yhtämieltä toriparkista ja muita mielipiteitä ei sallita. Tämä kansi asia on tietysti omassa typeryydessään saanut osakseen julkistakin pilkkaa ja minusta on hienoa, että edes yksi tulevista perusehdokkaista on uskaltanut sanoutua tästä lapsellisuudesta irti ja toivottavasti tulee vielä monta lisää, niin jytkyä voidaan jatkaa....

      Voit itse käydä lukemassa paikallisen perus pj:n kirjoituksia netistä, vaikka facebookista, niin kyllä aika oudolta näyttää hänen kirjoitustyylinsä ym.
      Kun paikallisesta yhdistyksestäkin on eronnut monia hänen aikanaan, niin kyllä epäilyksiä herää, onko asiat mallillaan..

      Tuomas Tähti on ainakin netti tietojen mukaan erittäin pätevä perussuomalainen ja jos hänellä on enemmänkin kannatusta, niin varmasti annan ääneni hänelle, vaikka samalla otan riskin, että äänestä hyötyy eräs jota en millään haluaisi valtuustoon.

      Henkilö tämä on kieltämättä ainakin minulle. sitä en kiistä.

      • hyvin tunteva.

        Tuomas Tähti kyllä tunnetaan pikkupojasta alkaen. Touhuili aikanaan henkilön nimeltä Ronnie Hautalan, joka käytti nimimerkkiä Rommel, kanssa. Samainen hautala sai muutama vuosi sitten ehdollisen vankeustuomion reseptiväärennöksistä.

        Tuomas Tähti jatkaa samalla perussuomalaisten isänmaallisella linjalla, koska hänestäkään ei löytynyt miestä mennä armeijaan. Että sellainen Tuomas "täti"


      • Tuomas Tähden

        kannattaisi sanoutua irti koko perussuomalaisista ja pelastaa oma poliittinen uransa, vaikka sitoutumattomien listalta.

        Turun perussuomalaisten toiminta on niin luupäisen tyhmää ja alkeellista, että turhaan Tähti itseään siinä likaa.
        Perussuomalaiset, eivät ole saanneet mitään aikaiseksi turussa, vaikka ovat vaikuttaneet jo useita vuosia(Kertokaa jos on ja mitä)

        Tähdellä on paremmat mahdollisuudet sitoutumattomien taikka piraattien listalta kuin persuparkojen parista.

        Yksi mahdollisuus olisi myös, että hän jättäisi nämä vaalit kokonaan väliin, koska ohjakset ovat turun persuissa todella huonoissa käsissä.

        Tähdessä on selvää kansanedustaja ainesta ja sitä ei kannata pilata heilumalla rupusakin mukana.


    • Eikö PS-puolue

      Ole EK-vaalien jälkeen menetellyt kuten oli luvannut ennen vaaleja.
      Mitä nyt voivotellaan kun on tehty niin kuin oli ollut puhekin.

      Kuntavaaleissa samat karpaasit ottaa muijansa, mukulansa ja
      anoppinsa matkaan ja antavat äänensä.

      Nyt kuntavaalien seurauksena sen muutoksen vasta tiedettiinkin
      hiljalleen alkavan näkyä.

      Konkreettisempaa muutosta on odotettavissa vasta seuraavien
      EK-vaalien, sekin jo tiedettiin.

      Eiköhän kokkaritkin ole tarvinnut muutamia vaaleja noustakseen
      nykytilaansa.

      Syksymmällä hiljalleen fiksujen, fiksun-näköisten, nuorien ja nuorekkaiden
      PS-ehdokkaiden naamoja tutuiksi samoille PS:sta EK-vaaleissa
      äänestäneille kansalaisille. Sama Jytky vaatii samat äänestäjät.
      Kestää, kestää, mutta hyvää ei synny hetkessä.

    • Kyllä olet osittain

      oikeassa sinäkin, mutta miten se mahtoi liittyä tähän viestiketjuun..
      Sanoit:"Mitä nyt voivotellaan kun on tehty niin kuin oli ollut puhekin."

      Puhe oli aurajoen yli rakennettavasta kannesta ja jytky ei jatku, jos moisia lapsellisuuksia kannatetaan, ei siinä ollut puhe millään tasolla EK-vaaleista tai mitä vaalien jälkeen on eduskunnassa tehty.

      Kuntavaalien tuloksella on merkitystä seuraaviin EK-vaaleihin ja sitä ei ole syytä pilata lapsellisella vaaliohjelmalla ja erittäin huonoilla ehdokkailla, kuten Laihisella, jota ei olisi syytä päästää ehdokkaaksi lainkaan. Kun ei osaa edes kirjoittaa selvästi ja jokainen voi käydä lukemassa hänen kirjoituksiaan ja itse todeta tämä.

      Terveisin: Aina perussuomalaisia äänestävä(Jättäiskö väliin tällä kertaa..)

      • Enkö pärjää edes

        turku-palstalla. Täällä on muitakin, joilta koulut kesken jäi.
        Sinulle anteeksiaisia miljoona, miljoona kiloa.
        Pitääkö joka ainoan perssun olla tommone vänkä kinailija,
        kaikkiko te ootte savosta muuttanut turkuun.

        Se potaska liittyi nimenomaan tähän "KETJUUN",
        ei välttämättä aloitukseen.

        Kommentoin aiemmin "KANTTA" ja temarien toriparkkia.
        "Tuomas Tähdestä" viestistä "ehkäpä jotain olisi vielä pelastettavissa"
        syntyi sinulle takertelua aiheuttava plörinä.

        Yleisvaikutelma vaan on nyt se, ettei perssujytky äänestäjät välttämättä
        aktivoidu kuin kerran 20 vuodessa.

        Tällainen rautakangen vääntäminen on turhista, turhinta viihdettä.

        En minä ole mikään PS ihminen, saman voin kirjoittaa vasurista.


    • martinmäkeläinen

      Persujen listalle ehdokkaaksi menevä petoksesta tuomittu Timo Virtanen vaihtaa tiivisteen ja samalla lempinimensä betoni "petosvirtaseksi".

      • Mistä sinä nämät

        tiedät.vaikuta olevasi kateellinen ja oma on asia betonin,jos hän hyväksi oman ehdokuuden katsoisikin.
        Perussuomalaiset ovat kuitenkin ne voittajat ja jytky seuraa toistaan ja Mäenpää katkeroituu on hänen asiansa.Me teemme omaa asiaamme ja Mäenpää omansa.
        Tämä tulee olemaan se,mikä jytkyn tuo vaalien voiton.


    • Taidat olla Timo

      tyylisi tunnistaa helposti ja enkäpä partasuukin miettii mielessään, missä mahdat mennä ja pidetäänkö asiat molempiin suuntiin tai pitääkö nyt vain todeta, että tämän oli nyt tässä.

      Kansi kiinni ja kuulemiin!

    • veivataan, veivataan

      Kiinnitetäänkö kansi pulteilla? Hopi, hopi persut! Lisätkää nopeasti kuntavaaliohjelmaanne, että pulttejakin tarvitsee hankkia n. viisitoista miljoonaa kappaletta. Saman verran muttereita ja tuplamääräprikkoja.

    • Älä Olli hikeenny

      siitähän on sulle hyötyä, että tekivät noinkin järkevän vaaliohjelman.

    • T-kirjain!

      En ole Olli. Ei toinen nimenikään ole Olli. Ei edes O-kirjaimella alkava

    • Kansi on Timo J

      Laihisen ajama asia kunnallisvaaliohjelmaan.
      Samainen Timo on tuomittu 6kk ehdolliseen vankeuteen vuonna 2003 ja hoitanut muutenkin asiansa mallikkaasti.
      Samainen Timo muuten teki ilmoituksen poliisille siitä, että Mäenpää olisi uhannut ampua Timo Soinin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1420
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      290
      1255
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1038
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1019
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe