Tarkoituksena lähteä Las Vegasin kansainväliseltä kentältä New Yorkin kautta Suomeen. Lentoyhtiönä American Airlines ja sen yhteistyökumppani Finnair. Liput koko matkalle Americanilta. Vaihtoaika New Yorkin John F Kennedyn terminaalissa numero 8, johon Vegasin koneesta tullaan ja samasta terminaalista lähtee Finnair Suomeen, on lipun mukaan 1:40 tuntia. Ilmeisesti matkatavarat menevät suoraan Finnairin ruumaan. Onko kentällä enää mitään passi- tai turvatarkastuksia, kun ollaan saavuttu samaan terminaaliin ja mitään tulomatkan maahantulomuodollisuuksia ei enää ole. Toivottavasti joku voisi vastata tähän kokemusperäisesti. Kiitos jo etukäteen!!
Paluumatkan koneen vaihtoaika New Yorkissa?
4
166
Vastaukset
- onnistuu.
JFK:n kentällä AA:n lennolta vaihtaen kokemusta 1h20 min vaihdosta, jäi reilusti aikaakin. Ulos koneesta putkea pitkin terminaaliin, ruudulta tarkastus Finskin koneen portista, 1-10 min kävely ja olet portilla. Jos AA ajoissa niin ei mitään ongelmaa.
- eijula
Kiitos infosta!
Näin olin arvioinut itsekin, mutta tämä vahvisti ajatukseni.
Nyt uskallan tilata liput netistä! - onnistuu.
eijula kirjoitti:
Kiitos infosta!
Näin olin arvioinut itsekin, mutta tämä vahvisti ajatukseni.
Nyt uskallan tilata liput netistä!Ostat koko matkan vaikka Finskiltä, niin vastaavat joka tapauksessa kuljetuksesta kotiin asti vaikka tuliskin joku viivästys Nykiin mennessä ja myöhästyisit. Jos on erikseen ostetut liput, niin se on sitten omissa käsissä se jatkolennon järjestely. Voi tosin olla, että jos Finski möisi samaa reittiä itsekin, niin vastaavat siinä tapauksessa vaikka olisit ostanut itse liput erikseen. Suoraan yhdeltä kaikki tietty helpompaa.
- 20+5
onnistuu. kirjoitti:
Ostat koko matkan vaikka Finskiltä, niin vastaavat joka tapauksessa kuljetuksesta kotiin asti vaikka tuliskin joku viivästys Nykiin mennessä ja myöhästyisit. Jos on erikseen ostetut liput, niin se on sitten omissa käsissä se jatkolennon järjestely. Voi tosin olla, että jos Finski möisi samaa reittiä itsekin, niin vastaavat siinä tapauksessa vaikka olisit ostanut itse liput erikseen. Suoraan yhdeltä kaikki tietty helpompaa.
No kysyjä oli ostanut koko paketin American Airlinesiltä ja samalla lailla ne vastaavat siitä että matkustaja kuljetetaan perille asti. Yhdellä varauksella kun ostaa ja lentää useammalla yhtiöllä, aina on joku yhtiö joka viime kädessä on vastuussa, mutta käytännön asiakaspalvelun saa yleensä parhaiten siltä jonka lennolle on menossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663