Miten lasketaan työntekijän 2 vkon palkka?
Pakolliset työntekijä vakuutukset, yel, tellit ja muut.
Miten ne lasketaan, jos palkkaan työntekijän?
Työntekijän palkka?
10
354
Vastaukset
- 4+2
Jos palkkaat työntekijän, niin sinä sovit yhdessä työntekijäsi kanssa palkan suuruuden palkatessasi.
Työntekijästä ei makseta yelliä, vaan tyel-maksu. Sitä sinun ei tarvitse itse laskea, vaan vakuutusyhtiöstäsi, johon ilmoitat työntekijäsi tiedot laskee sen sinun puolestasi ja lähettää laskun. Sama koskee muitakin pakollisia vakuutuksia. Tarkempia vastauksia ja ohjeita saat helposti vakuutusyhtiöstäsi.- tyhmempiiä
Veikkaan, että olet väärässä.
Eikös verottajalle kuulu osa?
jos työntekijällä vero prosentti esim 11%
Tehty työtunti esim 10e/h
Mitä on muut miinukset tuon työntekijän palkasta? - työnantaja hoitaa!!
tyhmempiiä kirjoitti:
Veikkaan, että olet väärässä.
Eikös verottajalle kuulu osa?
jos työntekijällä vero prosentti esim 11%
Tehty työtunti esim 10e/h
Mitä on muut miinukset tuon työntekijän palkasta?Työnantaja pidättää verot, hoitaa vakuutukset, lomarat.........
Ei niitä vakuutusyhtiö sinulle laske!!!!
Turha edes yrittää itse laskea jollei ole noissa amattilainen, eikö ole kirjanpitäjää? - 4+2
työnantaja hoitaa!! kirjoitti:
Työnantaja pidättää verot, hoitaa vakuutukset, lomarat.........
Ei niitä vakuutusyhtiö sinulle laske!!!!
Turha edes yrittää itse laskea jollei ole noissa amattilainen, eikö ole kirjanpitäjää?Tietenkään vakuutusyhtiö ei laske palkkoja tai veroja tms.
Kirjoitinkin oikaisuja vain työeläkevakuutuksen osalta. Työeläkevakuutusmaksun suuruuden se laskee ja kertoo. Toki sitten itse pitää osata loput. Laskemisen toki voi tehdä työeläkeyhtiön apuvälineillä ihan itse. Ja ilman muuta vastuu on työnantajan tässäkin tapauksessa.
Siinä olet oikeassa, että on syytä käyttää kirjanpitäjää jos perusasiatkin on epäselviä. Kirjapitopalveluja antavia yrityksiä löytyy runsaasti.
- Yrittäjäxxx
Tämän www.palkka.fi kautta on helppo hoitaa kaikki. Tässä vielä suora linkki
https://www.palkka.fi/ - Työntekijä on uhka
Älä vain sellaista virhettä tee, että palkkaisit työntekijän. Ota vuokratyövoimaa, niin ei ole riskejä.
- aapelipoika
Palkka.fi:n kautta helppo hoitaa.
Jos palkkaat työntekijän pitempiaikaiseen työsuhteeseen, niin suosittelen koeaikaa, ennen kuin vakinaistat hänet.
Lyhytaikaiseen työsuhteeseen käy vuokratyövoima.
Jatkuvaan työvoiman tarpeeseen vuokraus tuo vain turhia kustannuksia, koska hänelle täytyy maksaa työehtosopimuksen mukainen palkka vuokrafirmalle oma osansa.
Jos tarvitset neuvoja palkanmaksuun tai muuhun yritystoimintaan liittyvään, niin älä täältä niitä ensiksi hae. Tällä palstalla saa toki aivan oikeitakin ja hyödyllisiäkin neuvoja, mutta joukossa on joskus harhaanjohtavia ja luullakseni jopa mielenvikaisten ihmisten ajatustenkulkuja.
Suomen yrittäjien nettisivuilta saat ajantasaista ja oikeaa tietoa, siellä on linkkejä melkeinpä jokaiseen yrittäjää askarruttavaan asiaan. Verotoimiston sivut antavat tietenkin myös oikeaa tietoa. - Miksi yrittäjänänä
aapelipoika kirjoitti:
Palkka.fi:n kautta helppo hoitaa.
Jos palkkaat työntekijän pitempiaikaiseen työsuhteeseen, niin suosittelen koeaikaa, ennen kuin vakinaistat hänet.
Lyhytaikaiseen työsuhteeseen käy vuokratyövoima.
Jatkuvaan työvoiman tarpeeseen vuokraus tuo vain turhia kustannuksia, koska hänelle täytyy maksaa työehtosopimuksen mukainen palkka vuokrafirmalle oma osansa.
Jos tarvitset neuvoja palkanmaksuun tai muuhun yritystoimintaan liittyvään, niin älä täältä niitä ensiksi hae. Tällä palstalla saa toki aivan oikeitakin ja hyödyllisiäkin neuvoja, mutta joukossa on joskus harhaanjohtavia ja luullakseni jopa mielenvikaisten ihmisten ajatustenkulkuja.
Suomen yrittäjien nettisivuilta saat ajantasaista ja oikeaa tietoa, siellä on linkkejä melkeinpä jokaiseen yrittäjää askarruttavaan asiaan. Verotoimiston sivut antavat tietenkin myös oikeaa tietoa.Palkka fi ei maksa äitiyslomia, sairauspäiviä, eikä muutakaan. Ei varsinkaan oikeudenkäyntikuluja liittojen lakimiehiä vastaan.
Pienyrittäjän tyhmin ja riskialttein teko on ottaa työntekijä. Käske tehdä omalla toiminimellä tai ota vuokratyöläinen. Vuokratyöläinen on halvempia aina, koska se ei tuo kirjanpitoon palkanlaskentakustannuksia ja viranomais ilmoituksien tekoa. Tulee vain yksi lasku (tosite) lisää.
Yrittämisen tarkoitus on saada palkkaa itselleen, ei palkata muita ja ylläpitää pummeja ja virkamiehia maksamalla kaikkia maksuja valtiolle.
- fdghjklöiopäå
Niin kuin edellä jo sanottiinkin, vakuutusyhtiö laskee lakisääteiset vakuutusmaksut ilmoitetun palkkasumman perusteella mutta työntekijältä on pidätettävä palkasta ennakonpidätys, tyel ja työt.vak maksujen työntekijän osuudet. Lisäksi verottajalle on tilitettävä sotu maksu. Sotumaksussa ei ole työntekijän osuutta.
palkka: 1000,00 - ennakonpidätys(verokortin mukaan) - tyel työntekijän osuus(5,15) - työt.vak. työntekijän osuus(0,6) = nettopalkka.
Verottajalle tilitetään seuraavan kuukauden 12 päivä ennakonpidätys ja sotumaksu(2,12).
Vakuutusyhtiöille maksetaan tyel, tapaturma, työttömyysvakuutus ja ryhmähenkivakuutusmaksut ilmoitetun palkkasumman perusteella laskua vastaan. Palkkasummat tasataan kerran vuodessa jos et ole kk ilmoittaja.
Peruspalkan päälle kuuluu vielä lomapalkka. Jos kyse hetkellisestä keikkaluonteisesta duunista niin lasket sen siihen bruttopalkan päälle ennen mitään pidätyksiä.
Työterveyshuolto on myös lakisääteinen. Jos kyseessä on lyhytaikainen keikkaluonteinen työsuhde niin silloin ei tarvitse tehdä, mutta jos sinulla on koko ajan joku töissä niin työterveyshuolto olisi järjestettävä.
Samoin työaikakirjanpito on oltava.
Jotain varmaan unohtuikin mutta täydentäkööt muut- älä lässytä
Lopeta väärän tiedon levitys. Joku voi uskoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15812109
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454550Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1343643Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392738Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071656Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3621609Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1021506Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361451