"Espanjalaiset siirsivät Espanjan keskuspankin tilastojen mukaan maaliskuussa 66,2 miljardia euroa ulkomaille. Määrä on ylivoimaisesti suurin milloinkaan mitattu. Tilastointi ulottuu vuoteen 1990.
Vastaavaan aikaan viime vuonna virta kävi vielä toisen suuntaan. Silloin valuuttoja tuli Espanjaan 5,4 miljardia euroa.
Reutersin mukaan pääomia on virrannut ennen kaikkea pohjoisempaan Eurooppaan. Ilmeisesti tällä tarkoitetaan Saksaa.
Espanjan tilanteesta kirjoittaa uutistoimisto Reuters.
Huhti- ja toukokuun tilastoja ei ole vielä saatavilla, mutta luultavaa on, että asetelma on siitä vain pahentunut.
Pankkien lisäksi valuuttapako vaikeuttaa myös Espanjan valtion tilannetta. Se uhkaa syövyttää suuren aukon sen budjettiin. Samalla pako kiihdyttää jo muutenkin korkeiksi nousseita rahoituskustannuksia.
Espanjan kymmenvuotisen valtionlainan korko lähestyy jo kovaa vauhtia kipurajana pidettyä 7 prosenttia. Ekonomistit laskevat, ettei maa selviä sen jälkeen enää korkokuluistaankaan
"
Espanjassa jo
2
<50
Vastaukset
- näin on!
"Espanjan 10-vuotisen lainan korkotaso on käynyt tällä viikolla 6,70 prosentin tuntumassa ja ero Saksan korkojen tasoon on venähtänyt euroajan suurimmaksi. Samalla Madridin pörssin Ibex-indeksi laski keskiviikkona 2,6 prosenttiyksikköä, alimmilleen sitten vuoden 2003 internetbuumin romahduksen jälkeen. Lasku on myös jatkunut torstaina.
Espanjan entinen pääministeri Felipe Gonzalez kuvaileekin maan tilannetta monen mielestä varsin osuvasti.
”Olemme täydellisessä hätätilassa. Pahimmassa kriisissä, minkä olemme koskaan kokeneet”, hän sanoi brittilehti Telegraphin mukaan.
Aiheesta lisää
Unohda Grexit, kuumat sanat ovat nyt Spexit ja Spanic 31.5.2012
Suomen eurosaamiset kasvoivat nopeasti - "ei välttämättä riski" 31.5.2012
Espanja on Euroopan neljänneksi suurin talous ja vaikka maan pääministeri Mariano Rajoy tällä viikolla vakuutteli, että maa ei tule tarvitsemaan ulkopuolista apua, on nykytilasta nouseminen kovan työn takana.
Tuota työtä varten maa sai EU-komissiolta keskiviikkona lisäaikaa vuoteen 2014 budjettinsa alijäämän kutistamiseen
" - rahareikä,,
Pohjaton rahareikä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996174
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993072Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262135Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?881053Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784