Omenapuu...

kysyn vaan.

Pihallani kasvaa tosi iso omenapuu (varmasti yli 10 m korkea) . Viime vuonna on ollut aivan hirveästi omenoita, lukuisia säkillisiä. Mutta tänä vuonna on kukkinut vain yksi oksa puussa. Onko tämä normaalia?

PS. En ole sitä puuta istuttanut, eikä sitä varmasti kukaan koskaan leikkaanutkaan, kun on niin korkea. (itse leikkasin viime syksyllä ylipitkät oksat, jotka osuivat talon ikkunoihin tai ulottuivat piha-aidan ulkopuolelle) Mutta miten se on ennen tuottanut omenoita en tiedä, kun olen vasta vuoden asunut tässä asunnossa.

7

2360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusiaomenapuita

      Minä aina kun on eväänä syötävänä omena pureskeltavana, heitän johonkin sen siemenkodan jotta voisi alkaa kasvamaan uusi omenapuu.

    • Kun puu tekee tosi suuren sadon, se voi pitää "välivuoden" eli se ei ole jaksanut kehittää kukkasilmuja sadon jälkeen.Kannattaa harventaa tulevaa satoa, poistaa
      raakileita, etteivät ole n.10cm lähempänä toisiaan.Ainakin niistä oksista, joihin yltää.

    • täti

      Hei vaan kaikki pienviljelijät ! Meillä on 3 v. sitten istutettu omenapuu, lajike on Antonovka.

      Ensimmäisenä vuonna se kukki komeasti, mutta ei tullut yhtään omenaa.

      Viime vuonna ei ollut edes kukkiakaan, tänä keväänä oli jonkin verran kukkia, mutta tulossa on vaan 1 omena.

      Nyt moisen sadekesän aikana se on kasvanyt korkeutta sekä leveyttä tosi runsaasti.

      Miten paljon ja milloin sitä voisi leikata, että se mahdollisesti joskus tuottaisi
      enemmän omenoita ?

      Jos joku tietää , kirjoittele, minulla on vanha tieto kenties, että omenapuut leikataan maaliskuussa !

      • Omppuja

        Vaikea on neuvoa leikkaus näin,mutta kannattaa leikata jos haluaa satoa hyvin tuottavan puun.Lisäksi oksat saattavat myöhemmin repeillä pahasti omppujen painosta,jos puuta ei ole ollenkaan kasvatettu satoa ajatellen,oksien pitäisi kasvaa oikeassa kulmassa runkoon nähden,kilpalatvat poistaa ym.Lainaa vaikka kirjastosta puutarhakirja,jossa neuvotaan leikkaus.Leikkaus keväällä,ennen nestevirtausten alkamista,mutta kuitenkin kovien pakkasten hellitettyä oikea aika leikata tai uusimman tiedon mukaan keskikesällä,itse suosin juuri maaliskuuta.


      • Omppuja
        Omppuja kirjoitti:

        Vaikea on neuvoa leikkaus näin,mutta kannattaa leikata jos haluaa satoa hyvin tuottavan puun.Lisäksi oksat saattavat myöhemmin repeillä pahasti omppujen painosta,jos puuta ei ole ollenkaan kasvatettu satoa ajatellen,oksien pitäisi kasvaa oikeassa kulmassa runkoon nähden,kilpalatvat poistaa ym.Lainaa vaikka kirjastosta puutarhakirja,jossa neuvotaan leikkaus.Leikkaus keväällä,ennen nestevirtausten alkamista,mutta kuitenkin kovien pakkasten hellitettyä oikea aika leikata tai uusimman tiedon mukaan keskikesällä,itse suosin juuri maaliskuuta.

        Pitää vielä lisätä,että nuoria oksia on painojen avulla taivutettava.Lähellä vaakatasoa kasvava oksa tekee hyvin hedelmiä.


    • Torajyvä

      Anna sen omenapuun kasvaa rauhassa. Tuskin millään ihmeleikkauksellakaan noin nuori puu jaksaa tuottaa montaa omenaa.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5479
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4332
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      144
      3626
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3620
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      69
      2841
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2487
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1806
    8. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      221
      1627
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1398
    10. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      34
      1328
    Aihe