Pihallani kasvaa tosi iso omenapuu (varmasti yli 10 m korkea) . Viime vuonna on ollut aivan hirveästi omenoita, lukuisia säkillisiä. Mutta tänä vuonna on kukkinut vain yksi oksa puussa. Onko tämä normaalia?
PS. En ole sitä puuta istuttanut, eikä sitä varmasti kukaan koskaan leikkaanutkaan, kun on niin korkea. (itse leikkasin viime syksyllä ylipitkät oksat, jotka osuivat talon ikkunoihin tai ulottuivat piha-aidan ulkopuolelle) Mutta miten se on ennen tuottanut omenoita en tiedä, kun olen vasta vuoden asunut tässä asunnossa.
Omenapuu...
7
2322
Vastaukset
- uusiaomenapuita
Minä aina kun on eväänä syötävänä omena pureskeltavana, heitän johonkin sen siemenkodan jotta voisi alkaa kasvamaan uusi omenapuu.
Kun puu tekee tosi suuren sadon, se voi pitää "välivuoden" eli se ei ole jaksanut kehittää kukkasilmuja sadon jälkeen.Kannattaa harventaa tulevaa satoa, poistaa
raakileita, etteivät ole n.10cm lähempänä toisiaan.Ainakin niistä oksista, joihin yltää.- täti
Hei vaan kaikki pienviljelijät ! Meillä on 3 v. sitten istutettu omenapuu, lajike on Antonovka.
Ensimmäisenä vuonna se kukki komeasti, mutta ei tullut yhtään omenaa.
Viime vuonna ei ollut edes kukkiakaan, tänä keväänä oli jonkin verran kukkia, mutta tulossa on vaan 1 omena.
Nyt moisen sadekesän aikana se on kasvanyt korkeutta sekä leveyttä tosi runsaasti.
Miten paljon ja milloin sitä voisi leikata, että se mahdollisesti joskus tuottaisi
enemmän omenoita ?
Jos joku tietää , kirjoittele, minulla on vanha tieto kenties, että omenapuut leikataan maaliskuussa !- Omppuja
Vaikea on neuvoa leikkaus näin,mutta kannattaa leikata jos haluaa satoa hyvin tuottavan puun.Lisäksi oksat saattavat myöhemmin repeillä pahasti omppujen painosta,jos puuta ei ole ollenkaan kasvatettu satoa ajatellen,oksien pitäisi kasvaa oikeassa kulmassa runkoon nähden,kilpalatvat poistaa ym.Lainaa vaikka kirjastosta puutarhakirja,jossa neuvotaan leikkaus.Leikkaus keväällä,ennen nestevirtausten alkamista,mutta kuitenkin kovien pakkasten hellitettyä oikea aika leikata tai uusimman tiedon mukaan keskikesällä,itse suosin juuri maaliskuuta.
- Omppuja
Omppuja kirjoitti:
Vaikea on neuvoa leikkaus näin,mutta kannattaa leikata jos haluaa satoa hyvin tuottavan puun.Lisäksi oksat saattavat myöhemmin repeillä pahasti omppujen painosta,jos puuta ei ole ollenkaan kasvatettu satoa ajatellen,oksien pitäisi kasvaa oikeassa kulmassa runkoon nähden,kilpalatvat poistaa ym.Lainaa vaikka kirjastosta puutarhakirja,jossa neuvotaan leikkaus.Leikkaus keväällä,ennen nestevirtausten alkamista,mutta kuitenkin kovien pakkasten hellitettyä oikea aika leikata tai uusimman tiedon mukaan keskikesällä,itse suosin juuri maaliskuuta.
Pitää vielä lisätä,että nuoria oksia on painojen avulla taivutettava.Lähellä vaakatasoa kasvava oksa tekee hyvin hedelmiä.
- Torajyvä
Anna sen omenapuun kasvaa rauhassa. Tuskin millään ihmeleikkauksellakaan noin nuori puu jaksaa tuottaa montaa omenaa.
- Anonyymi
Täältä löytyy hyviä kysymyksiä ja vastauksia omenapuusta: https://www.suomela.fi/omenapuu-totta-vai-tarua-asiantuntija-vastaa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2293259Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552923Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141939Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121473- 1221436
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4591344Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330