Pihallani kasvaa tosi iso omenapuu (varmasti yli 10 m korkea) . Viime vuonna on ollut aivan hirveästi omenoita, lukuisia säkillisiä. Mutta tänä vuonna on kukkinut vain yksi oksa puussa. Onko tämä normaalia?
PS. En ole sitä puuta istuttanut, eikä sitä varmasti kukaan koskaan leikkaanutkaan, kun on niin korkea. (itse leikkasin viime syksyllä ylipitkät oksat, jotka osuivat talon ikkunoihin tai ulottuivat piha-aidan ulkopuolelle) Mutta miten se on ennen tuottanut omenoita en tiedä, kun olen vasta vuoden asunut tässä asunnossa.
Omenapuu...
7
2351
Vastaukset
- uusiaomenapuita
Minä aina kun on eväänä syötävänä omena pureskeltavana, heitän johonkin sen siemenkodan jotta voisi alkaa kasvamaan uusi omenapuu.
Kun puu tekee tosi suuren sadon, se voi pitää "välivuoden" eli se ei ole jaksanut kehittää kukkasilmuja sadon jälkeen.Kannattaa harventaa tulevaa satoa, poistaa
raakileita, etteivät ole n.10cm lähempänä toisiaan.Ainakin niistä oksista, joihin yltää.- täti
Hei vaan kaikki pienviljelijät ! Meillä on 3 v. sitten istutettu omenapuu, lajike on Antonovka.
Ensimmäisenä vuonna se kukki komeasti, mutta ei tullut yhtään omenaa.
Viime vuonna ei ollut edes kukkiakaan, tänä keväänä oli jonkin verran kukkia, mutta tulossa on vaan 1 omena.
Nyt moisen sadekesän aikana se on kasvanyt korkeutta sekä leveyttä tosi runsaasti.
Miten paljon ja milloin sitä voisi leikata, että se mahdollisesti joskus tuottaisi
enemmän omenoita ?
Jos joku tietää , kirjoittele, minulla on vanha tieto kenties, että omenapuut leikataan maaliskuussa !- Omppuja
Vaikea on neuvoa leikkaus näin,mutta kannattaa leikata jos haluaa satoa hyvin tuottavan puun.Lisäksi oksat saattavat myöhemmin repeillä pahasti omppujen painosta,jos puuta ei ole ollenkaan kasvatettu satoa ajatellen,oksien pitäisi kasvaa oikeassa kulmassa runkoon nähden,kilpalatvat poistaa ym.Lainaa vaikka kirjastosta puutarhakirja,jossa neuvotaan leikkaus.Leikkaus keväällä,ennen nestevirtausten alkamista,mutta kuitenkin kovien pakkasten hellitettyä oikea aika leikata tai uusimman tiedon mukaan keskikesällä,itse suosin juuri maaliskuuta.
- Omppuja
Omppuja kirjoitti:
Vaikea on neuvoa leikkaus näin,mutta kannattaa leikata jos haluaa satoa hyvin tuottavan puun.Lisäksi oksat saattavat myöhemmin repeillä pahasti omppujen painosta,jos puuta ei ole ollenkaan kasvatettu satoa ajatellen,oksien pitäisi kasvaa oikeassa kulmassa runkoon nähden,kilpalatvat poistaa ym.Lainaa vaikka kirjastosta puutarhakirja,jossa neuvotaan leikkaus.Leikkaus keväällä,ennen nestevirtausten alkamista,mutta kuitenkin kovien pakkasten hellitettyä oikea aika leikata tai uusimman tiedon mukaan keskikesällä,itse suosin juuri maaliskuuta.
Pitää vielä lisätä,että nuoria oksia on painojen avulla taivutettava.Lähellä vaakatasoa kasvava oksa tekee hyvin hedelmiä.
- Torajyvä
Anna sen omenapuun kasvaa rauhassa. Tuskin millään ihmeleikkauksellakaan noin nuori puu jaksaa tuottaa montaa omenaa.
- Anonyymi
Täältä löytyy hyviä kysymyksiä ja vastauksia omenapuusta: https://www.suomela.fi/omenapuu-totta-vai-tarua-asiantuntija-vastaa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2457504Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393941Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172208Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261577- 461490
- 331382
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421204Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7927