Nolo ja kallis itsemurhayritys

Kylmät kädet

Käytin lähes kaksi vuotta tämän toteuttamiseen.

Opamoxia kun myöntävät kerralla niin pienen määrän. Yleisellä puolella eivät lainkaan tällaisille "psykoosipiirteisen persoonallisuuden" omaavalle henkilölle, joten painuin yksityiselle puolelle.

Sieltäkin herui vain pieni purkki kerralla, vaikka eivät tunteneet edes taustojani ja reseptiä täytyi olla jatkuvasti uusimassa. Se tuli hyvin kalliiksi. Vihdoinkin kun sain pikkuhiljaa kerättyä järjettömän määrän Opamox -purkkeja, vedin kaiken kerralla, kunnon kännin päälle. Niitä 30 kappaleen purkkeja oli hyvin monta.

Heräsin kirkkaaseen valoon, hyvin voivana ja pirteänä. Harmi vaan, että oman kämppäni lattialta. Joka paikka oli täynnä valkoisia oksennus-läikkiä, seinät, lattiat ja matot, jotka haisivat hyvin pitkään vielä jälkeenpäinkin rankan siivousurakkani jälkeenkin.

Mitä tästä opimme? Nykylääkkeillä on aivan turha yrittää itsemurhaa, edes kunnon kännin päälle. Saatat korkeintaan vaan sekoilla tiedostamattomassa tilassa ja tuhota/liata asuntosi, muistamatta mitään tapahtumista.

Toista se oli barbituraattien aikana josku 50-luvulla. :(

23

3184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastasit jo

      mitä tästä opimme??

      • läheltä

        Minulla on kokemuksia myös. Propral 40mg 100 klp.
        Heräsin teholta sanoivat ottaneeni kuolettavan annoksen, kun tajusin mitä tein tuli tehtyä tuli kyyneleet silmiini ja ajattelin kahta pientä lastani ja vaimoa onneksi selvisin.
        En suosittele tätä kellekkään.
        Apua löytyy kyllä.


      • Kylmät kädet
        läheltä kirjoitti:

        Minulla on kokemuksia myös. Propral 40mg 100 klp.
        Heräsin teholta sanoivat ottaneeni kuolettavan annoksen, kun tajusin mitä tein tuli tehtyä tuli kyyneleet silmiini ja ajattelin kahta pientä lastani ja vaimoa onneksi selvisin.
        En suosittele tätä kellekkään.
        Apua löytyy kyllä.

        Henkilökunnan teholla on pakko sanoa moista, että kokisit herätyksen etkä yrittäisi enää uudestaan.


    • tyeynyn

      Miksi kirjoittelet tänne näitä idioottimaisia keksittyjä tarinoitasi?

      • Kylmät kädet

        Ei ole keksittyjä. Minulla on taas mustaa valkoisella, jos täytyy jälleen kerran alkaa todistelemaan tarinoitani screenshottien muodossa.


    • Kylmät kädet

      Karu, sievistelemätön totuus kääntyy monesti sanantuojaa vastaan. Se ei minua hidasta.

    • Duh...

      Ei tullut kehden vuoden suunnittelun aikana mieleen kikasta IV:nä?

    • Kylmät kädet

      Alkaa ottamaan itsetunnon päälle, kun kokoajan täytyy olla todistelemassa sanomisiaan.

      http://aijaa.com/0019310292415

      Älkää kokeilko tätä kotona.

      • Kylmät kädet

        Älkää uskoko tuohon myrkytys-läppään. Tämä oli edellinen kerta, hyvin paljon pienemmillä määrillä.

        Se mitä yritän sanoa, älkää yrittäkö itsemurhaa lääkkeillä. Saatte itsellenne korkeintaan vain hyvin huonon olon.

        Tämä on se syy, miksi avaudun kokemuksistani teille. Ettette tekisi mitään näin tyhmää.


      • Jokumuu kein
        Kylmät kädet kirjoitti:

        Älkää uskoko tuohon myrkytys-läppään. Tämä oli edellinen kerta, hyvin paljon pienemmillä määrillä.

        Se mitä yritän sanoa, älkää yrittäkö itsemurhaa lääkkeillä. Saatte itsellenne korkeintaan vain hyvin huonon olon.

        Tämä on se syy, miksi avaudun kokemuksistani teille. Ettette tekisi mitään näin tyhmää.

        No minä olen aina tiennyt ettei lääkkeilla tuollaista itsaria kannata tulee vain vihannes. Toisaalta en usko Jonesin kaasupulloihinkaan.


    • en jaksa elämää

      "Apua löytyy kyllä." Ja p.skanmarjat! Läheskään aina ei saa mitään kunnon apua jos ei ole varaa itse maksaa kaikkea!!
      Joo, ei lääkärit määrää sellaisia määriä lääkkeitä, että niillä henki lähtis. Ne turvaa oman selustansa sillä. Mikä on ymmärrettävää.

    • olenidioottiiiiiiii

      Minä LUULIN, ettei nykylääkkeillä saa itseltään henkeä pois ja sen takia sitten rupesin käyttämään niitä miten sattuu. Sitten otin kerralla vähän enemmän kahta lääkettä (ei kai täällä saa jakaa mitään itsemurhavinkkejä), en juonut edes alkoholia. Olin kaatunut kadulle ja sydän petti minulla, 22-vuotiaalla ihmisellä. No hengissä selvisin sitten kun sairaalassa aikani oli, mutta sydämeen jäi sellainen pysyvä vika, että se ei jaksa täyttyä kunnolla.

      Tuntuu juuri siltä, että kun sitä itsemurhaa yrittää niin ei se onnistu sitten millään ja kun ei todellakaan tahdo kuolla, meinaa aina tapahtua jotakin.

      • Burana-pelkoinen

        Voi surku. Sinulla oli kyllä huono tuuri. ) :

        Itse tapaan olla varovainen jo buranan kanssa, enkä uskaltaisi yrittää itsemurhaa lääkkeillä. Muuan kaveri on yrittänyt jo useasti, ja aina epäonnistunut. Jälki on karua.


    • LaSandra

      minä idiotti uskoin että lääkkeillä se olisi suht helppoa ja kivutonta. siinä meni sekin toivon kipinä..

      • OrigFifi

        Sitä armomurhaa odotellessa. Saattaa kestää tosin hetki että sellainen tulisi :(

        Itse kannatan ampumista ja myrkkyä. Ne sopii tällaiselle hentoiselle tytölle mainiosti :)


      • Kylmät kädet

        'LaSandra' näin on näreet, valitettavasti.

        Tässä on sinulle mies, joka osaa kertoa sen kokemuksesta saarnaan asiasta ainoastaan sen takia, ettette menisi moista älyttömyyttä yrittämään.

        Kuset ja paskat oli housuissa ilman minkäänlaista muisti kuvaa riehumisistani, kun yritin samaa temppua Tenoxin ja viinan kanssa 2009.


    • Höhöhö :D

      Tuli ihan mieleen se Peter Franzenin absintti video :D

    • tired

      En koskaan tee itsaria, sen olen päättänyt. Toisaalta en silti jotenkin enää elä. Olen kuin kävelevä zombie tai sumeasilmäinen narkkari : ) Aina nukuksissa ja aivan muissa maailmoissa. Minua ei kyllä saisi päästään auton rattiin. Vielä siitä ei ole pelkoa, koska on autokoulut käymättä. Täytyy kyllä miettiä tota auton ajamista. Minusta ei taida olla siihen : ) En halua, että kukaan joutuu kärsimään vuokseni jos ajan miten sattuu. Olen vaan niin väsynyt nuori nainen. Eikä sillä väsymyksellä voi olla mitään muuta syytä kuin masennus ja kaikki muu helvetti.

      Olipas taas sekavaa ; )

    • Ei enää koskaan

      Opamox kuuluu bentsodiatsepiineihin kuten myös Tenox (nukahtamislääke). Itse olen kyllä herännyt kaksi kertaa sairaalassa kun olen ottanut 30-60 kpl Tenoxeja ja viinaa sitä ennen. Naama mustana hiilitablettijuomasta. Joten kyllä noilla lääkkeillä on hengenlähtö lähellä tai sitten se lähtee. Älä tee sitä enää.

    • mieskiska

      Kyllä nykypäivän lääkkeillä saa henhen pois jos haluaa. Pitkän vakavan masennuksen jälkeen tirpasin kovan kännin ja vedi kaikki lääkkeet mitä kaapista löyty (atarax, opamox, ketipinor, imovane, voxra, burana, rautalääkkeet...) menin nukkumaan. Kaveri oli kiivennyt yöksi ikkunan kautta. Olin kouristellut muutaman kerran pitkän pätkän ennen kun sai mut hereille. Ja kun heräsin ja yritin nousta ylös niin en pystynyt liikkumaan. En tiennyt kuka olen. Missä asun. Ainut muistikuva eletystä elämästä oli työpaikanpukkari. Mut vietiin sit pillit huutaen suoraan teholle. Olin teholla 3 päivää. Osastolla 1 yön. Nosti korkean kuumeen. Vartalo ei toiminut vasta kun osastolla. Viimesenä päivänä kävi psykiatrinen lääkäri juttelemassa mun kanssa. Teko oli impulssiivinen hänen mukaan ja olin vaaraton itelleni. Kotiin ilman jatkohoito suhteita. Vuosi eteen päin yritin taas tappaa itteni ja pääsin kauan toivottuun hoitoon mielisairaalaan. Vuosien jälkeen voin nykysin hyvin.

    • mieskiska

      Älkää yrittäkö itsemurhaa lääkkeillä.
      Niillä voi saaada sisä elin vaurion tai aivo vaurion. Se häpeen määrä sairaalassa kun makaa letkuissa. Se kun sukulaiset tulee katsomaan ja itkee vuolaasti että miks oot mennyt tämmöstä tekemään.
      Meillä on vain yksi elämä.
      Suomessa on surullista kun ei pääse mielisairaalaan helposti vaikka olisi kova tarve. Mäkin pääsin vasta kun olin kahesti yrittäny tappaa itteni. Eka kerta meinasi viedä lokkien syötäväksi

    • terhi85

      Lääkkeillä ja viinalla tosiaan voi saada hengen itseltään pois, mutta kuinka moni sitä oikeasti haluaa sen sijaan, että haluaisi apua tukalaan elämäntilanteeseen, masennukseen, ahdistukseen, mutta apua on vaikea saada, jos ei jo ole tehnyt jotain traagista itselleen. Sitten ihmetellään. Olen tämän tien käynyt raskaimman kautta ja noita itsariyrityksiä on niin monta, etten edes muista kaikkia. Viimeisin kerta oli sellainen, jonka toivoisi jokaiselle sairaalasta heräävälle. Heräsin ja minulle oli laitettu katetri ja piti päästä vessaan. Pyysin hiljaa hoitajaa ottamaan katetrin pois ja horjuvin jaloin hiippailin vessaan, sängystä ja seinistä tukea ottaen ja siinä koin "valaistumisen"; ei tätä enää. Puolisoni oli antanut ensiapua sydänpysähdykseen. En kokenut mitään valoilmiöitä. Siitä on nyt aikaa yli 5 vuotta ja siitä lähtien olen koettanut ratkoa elämäni pulmia jollain muulla tavalla. Työtä se vaatii, vaikka olen käynyt samalla hoitajalla usean vuoden ja sen jälkeen vähän aikaa uudella hoitsulla. Keskustelut jäivät nyt tauolle. Olen myöskin sekoillut asunnossani ja oksennellut lääkkeitä ulos ja mennyt rappukäytävään, jossa joku naapuri soitti apua. Samaiset naapurit kulkivat ohi tuijottaen säälin sekaisin katsein saaden minut todella häpeämään itseäni, vaikka olin vaikeasti masentunut ja psykoottinen, kotilomalla sairaalasta. Monenlaista on ollut, mutta se on sairautta. Päälle päin se voi näyttää vaikka miltä, mutta ohikulkija ei näe sisimpään ja siihen hätään, joka päässä jyllää. Voimia kaikille masennuksen kanssa kamppaileville!!

    • ainaosastolla

      no on se kumma jos ei oteta vakavasti sillä jos minä uskallan sanoa sanan itsemurhan ääneen omalle hoitajalleni niin se on välittömästi suljetulla osastolla pakkohoito sillä minulla on hyvä suunnitelma asialle ja minua uskotaan asioissa en sitten tiedä miten teillä muilla on olen juuri ollut suljetulla osastolla ja vasta viikon vapaalla jalalla minä pääsen hengestäni jos niin haluan en yritä sitä vaan teen sen sitten kerralla laakista sillä asialla ei leikitä olen nyt suunnitellut taas ensi kesäksi itsemurhani katsotaan joudunko asiasta taas suljetulle kunhan kuulevat asiasta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe