Hei! Elikkäs olen 17-vuotias tyttö. täytän pian 18. Mulla on ollut kuukauden aikana sellaisia oireita et noin 1,5viikkoa sit oli vasemmalla puolella alavatsakipua ja se meni viikos ohi. Kipu ei ollut kovaa vaan laimeaa ja säteilevää. Nyt alkoi torstaina kuukautiset ja eilen ja torstaina vuoti ihan normisti. tänään kuitenkin on tullut normia vähemmän eikä ole sidettäkään tarvinnut vaihtaa kuin kerran ja tulee jopa ruskeahkoa verta. Voisiko tämä olla munasarjasyöpää? Pelottaa aivan kamalasti. Kukaan ei ota minua tosissaan. tuntuu et kukaan ei ymmärrä täällä kotipuolessa. Kiitos paljon kaikille vastaajille. Hyvää kesää teille!
Osaisiko joku auttaa??
Pelokastyttö
3115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
moi, se 1,5vk tuntemasi laimea alavatsa kipu oli luultavasti ovulaatiokipua, ovuloit siis vasemmalta puolelta sillä kertaa, ihan normaalia siis kaikki eivät sitä tunne.
Ovulaatio tulee siis puolessa välissä kuukautiskiertoa, esim jos 1pv alkoi edelliset kuukautisesi, niin noin 14pv on ovulaatio ja n. 28pv alkaa uudet kuukautiset, kierto vaihtelee ihmisillä ja joillakin esim minulla on aina eri pituinen kierto. Tulehduskipulääkkeet esim burana niukentaa kuukautisvuodon määrää, oletko syönnyt buranaa? ja oikeastaan ei aina tarvita edes syytä, vuodon määräkin saattaa vaihdella veikkaan että esim ruokavalio voi siihen vaikuttaa (en ole lääkäri mutta näin ns. maalaisjärkikin sanoisi), se ruskeahko veri on varmaan ns. vanhaa verta ja olen ymmärtänyt että sekin on tavallista että se tulee kuukautisten alussa pois. Älä huoli, jos tulee oireita esim. vuotoa kuukautistenvälissä yms kipua alavatsalla/lantiolla jolle et keksi selitystä niin kysy lääkäriltä, mutta minusta oireesi vaikuttavat aivan tavallisilta. Itsekin välillä pohdin noita ovulaatio kipuja, mutta ilmeisesti jotkut vaan tuntevat ne paremmin kuin toiset:) älä huoli siis
Hei! olen otanut perjantaina ja eilen burana 600 1 kerran molempina päivinä koska minulta on leikattu viisauden hammas alaleuasta ja se on ollut kipeä. tänään ei tullut ollenkaan kuukautisia. Mistä tiedän olivatko nämä ylipäätään kuukautiset vai jokin välivuoto joka on epänormaalia? Kiítos sinulle mikimi! Oikein mukavaa kesää sinulle!
hei, itselläni on aina kuukautisissa yksi päivä kun vuotoa ei oikeastaan tule ollenkaan, aina on ollut niin, yleensä noin neljäs päivä. Milloin edelliset kuukautisesi olivat siitähän sen suunnilleen arvaa, jos edelliset kuukautisesi olivat noin 3-5vk sitten niin kenties nyt ovat kuukautiset mutta vaan niukat, kenties johtuu buranasta sitten.
Hyvää kesää sinullekin:) älä nyt kamalasti stressaaa, merkitse kalenteriin ovulaatiopäiväsi ja kuukautisesi alkamis ja loppumis päivä niin on helppo seurailla tulevaisuudessakin. Ja kannattaa muistaa että jos ei pillereitä syö kuukautiset saattavat olla epäsäännölliset, mikä on ihan ok.