pakkoruotsin aikaistamisen.
Ovatko Lipponen ja Ahtisaari olleet tämän hullun päätöksen takana.
Mikä saa suomenkieliset noin höynäytetyksi että antaa Ruotsille valtavan edun valtakielten opiskelussa ja meille vaan syötetään pakolla pientä ruotsin kieltä.?
Valtamedia kaikin keinoin aivopesee suomenkielisiä ruotsituksellaan.
Demarinuoret haluaa
9
80
Vastaukset
- Niin.
Ei ollut sattumaa, että demarinuorten johdon hyökkäyksen kohteena oli juuri Maria Richardson. Hänhän vastusti selvimmin pakkoruotsia puolueen johdossa.
On todella masentavaa ja pelottavaa, kun nuoret politiikon alut ovat noin korruptoituneita. - miksi miksi
Ruotsin demarit ovat myös antaneet rahaa suomen demareille.
Uskomatonta että suomenkieliset nuoret vielä nytkin haluavat alistua ja nöyrtyä entisen valloittajan palvelijoiksi.- huusianna
Kansa ei unohda harhaanjohtajiaan vaan joidenkin poliitikkojen romahdus tulee yllättäen.
Kun pakkoruotsi muutaman vuoden jälkeen poistuu, joutuvat ne poliitikot jotka ovat tähän asti olleet pakkoruotsin takuumiehiä suuren halveksunnan kohteiksi. Kansa ei unohda vaikka suuri osa kansasta ei vielä välitä tai ole tietoisia pakkoruotsin haitoista.
Lipposten, Urpilaisen, Tuomiojan, Jyrki Kataisen, Folktingeting puheenjohtajan Kimmo Sasin, Jan Vapaavuoren, Alex Stubbin, Heidi Hautalan ym. tapaiset pakkoruotsin takuumiehet unohdetaan poliitikkojen hautausmaalle aivan kuten Lipposelle kävi.
Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne.
- J.Urpilainen
Ruotsinopetus pitää aloittaa heti ensimmäisellä luokalla,silloin ne oppisi sen!
- Väärin!
Vaikka aloitettaisiin päivätarhassa, niin suomalaiset eivät opettele pakkoruotsiaan.
Olemme sen verran vapautta arvostava kansa, että meitä ei voi pakottaa lukemaan entisen valloittajan kieltä.
Hyvä Suomi! - häh?
Miksi ette idiootit ette sitten opiskele venäjää A-kielenä?
- Haloo pahvi!
häh? kirjoitti:
Miksi ette idiootit ette sitten opiskele venäjää A-kielenä?
Kuules einstein. On olemassa sellainen kieli kuin englanti, jos olet kuullut. Se on maailman yleiskieli, jonka jokaisen on osattava.
Sinun mielestä itä-suomalaisten nuorten pitäisi heivata englanti pois, mutta joku typerä pakkoruotsi olisi mukana?!
Yksi neuvo: Ajattele ennen kuin kommentoit. - Harasoo!
Haloo pahvi! kirjoitti:
Kuules einstein. On olemassa sellainen kieli kuin englanti, jos olet kuullut. Se on maailman yleiskieli, jonka jokaisen on osattava.
Sinun mielestä itä-suomalaisten nuorten pitäisi heivata englanti pois, mutta joku typerä pakkoruotsi olisi mukana?!
Yksi neuvo: Ajattele ennen kuin kommentoit.Haloo koiranoksennus! Elämä on valintoja,jos te rakastatte venäläisiä ja haluatte hallita sitä kieltä,B-kielenä on turha luulla että sitä ehtii oppia niin että siitä olisi mitään hyötyä!
- Täh?
Harasoo! kirjoitti:
Haloo koiranoksennus! Elämä on valintoja,jos te rakastatte venäläisiä ja haluatte hallita sitä kieltä,B-kielenä on turha luulla että sitä ehtii oppia niin että siitä olisi mitään hyötyä!
Olipa oudoin ja sekavin perustelu, jota olen koskaan kuullut?
Niinpä. Eihän väärää asiaa voi hyvin perustella....
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613964- 503879
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062861Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv522659Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211799Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151649- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261