Windows 8 on uskomattoman ruma

H.S. Malinen

Tuli talvella testattua Windows 8:n kokeiluversiota ja vaikka siinä tietysti oli bugeja kuten kokeiluversioissa yleensäkin niin vaikutelma käyttöliittymästä, sen vaikeudesta sekä rumuudesta oli mykistävä kokemus. Tuon testauksen perusteella en suosittele sitä kenellekään. Pysykää mieluummin vaikka Windows 7:ssa tai jos olette huolissanne tietoturvaongelmista Windowsien kanssa niin kokeilkaa vaikka uusinta Ubuntu 12.04:ää tai Linux Mint 13:a. Nämä kolme viimeksimainittua ovat kaikki paljon käyttäjäystävällisempiä kuin tämä Windows 8.

23

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stieglitz

      Sama havainto. Vaikka Windows on tunnetusti aina ollut ja tulee aina olemaan resurssisyöppö, epävakaa ja tietoturvan kannalta ongelmallinen käyttöjärjestelmä, sen käyttöliittymä on tähän asti ollut suhteellisen käyttäjäystävällinen. Mutta nyt Windows 8 mukana Microsoft astui rumien ja käyttäjän kannalta tympeiden käyttöliittymien aikakauteen.

      Samaan aikaan Apple ja Linux ovat vain petranneet käyttöliittymien visuaalista luonnetta sekä käyttäjäystävällisyyttä. Monessakin suhteessa esim. Ubuntun Unity ja/tai Linux Mint Cinnamon ovat miellyttävämpiä kuin tämä uusin Windows rypistys. Ja kaiken päälle ne ovat ilmaisia ja turvallisempia käyttäjälle.

    • mjnhbgvf

      Jos rumuus huolettaa, niin kannatta kyllä sitten pysyä kaukana Ubuntusta ja muista Linux-jakeluista. Totta että Windows 8 meni Linuxien suuntaan ulkonäössä, latteampi kuin Windows 7, mutta ei vielä niin karu kuin Linuxit.

    • Win 8 - yäk!

      Ubuntu 12.04 Unity on tyylikkään näköinen puhumattakaan Linux Mint 13 Cinnamonista. Ne ovat mennen tullen käyttäjäystävällisempiä kuin tämä Windows 8. En voinut uskoa silmiäni kun näin miten törkeän suttuinen ja luotaantyöntävän oloinen tuo järjestelmä oli.

      Eli trendi on se että Linux-distrot tulevat koko ajan tyylikkäimmiksi kun taas Windows näyttää muuttuvan paitsi kököksi ja pysyvän virusimurina myös muuttuneet visuaalisesti rumaksi.

      Se on totta että vielä 4 vuotta sitten Ubuntua ei voinut rehellisesti sanottuna väittää "kauniiksi". Nyt tilanne on kyllä toinen.

    • bb4win

      Eikös win8:iin voi vaihtaa shelliksi Blackboxin (bb4win). Pääsee eroon metro/explorer sonnasta ja saa kauniin ja hyvän käyttöliittymän joka latautuu sekunnin sadasosassa eikä ole mikään resurssisyöppö.

      • eljii

        > Eikös win8:iin voi vaihtaa shelliksi ...

        Voi. Eilen asensin Classic Shell'in. Metroällötyksen kanssa ei tarvitse olla missään tekemisissä. (win-c -näppäilyllä siihenkin pääsisi)


    • lyhyt vastaus

      Ei voi.

    • Markus T.

      Muokattavuuden suhteen Windows 8 on aina onneton tapaus vaikka Linux Mintiin verrattuna. Voi kirjautua lukemattomalle eri työpöytämallille Mint 13:ssa. Juuri näiden Linux-distrojen muokattavuus sekä valinnanvara jo imagea valittaessa (esim. koneen resurssien rajoitteet huomioitaessa).

      Työpöydän tuunaaminen haluamalla tavalla näyttää nyt Windows 8:n mukana entisestään heikentyneen. Jotkut väittävät Ubuntu Unityn olevan samalla kehityspolulla mutta tuo ei pidä kuin osittain paikkaansa.

      • Älytön juttu....

        Mau vitutta eninten windowsissa se jakeluiden määrä.. Mita ihmettä microsoft luulee hyötyvänsä siittä että on tavalista pro ta jotain muuta???

        Lisäksi tää selainpelleily taas käynistyi täysillä!


    • Ammatinvaihtoko???

      Kai toi on selattava läpi pakosta, kun työ taitaa vaatia,,, jos jotkut hullut tota otaa koneisiinsa..

    • ei hyvä

      8 on Windows:n tuho.

    • Görlitz

      Se että Windows on ollut ongelmallinen käyttöjärjestelmä tietoturvan osalta ei ole mikään uutinen. Mutta se että sen käyttöliittymästäkin tulee katastrofaalinen on yhtiöltä uusi "aluevaltaus".

    • tehokas ja hyvä shel

      Classic Shell uusin versio 3.5.0 toimii windows 8:ssa, voi vaihtaa metro/explorerin hyvään käyttöliittymään.
      http://sourceforge.net/projects/classicshell/

      Metro/explorer on samantasoinen kökköohjelma kuin joku ms Paint (verrattuna Photoshoppiin) tai Wordpad ym. turhakkeet joita siinä windowsin mukana tulee.

    • IK-System

      Kauneus tai rumuus on katsojan silmissä. Mutta ärsyttävä tuo Windows 8 Metro on käyttöliittymänä. Jos olisin Windows 7:n omistaja viittaisin kintaalla koko Windows 8:iin. Jos taas olisin Windows XP:n omistaja asentaisin sen rinnalle koneeseen vaikka Linux Mint 13 MATE:n. (XP:n tuki loppuu vuonna 2014, tosin en tiedä mitä tuosta "tukipalvelusta" oikeastaan on hyötyä Windows-käyttäjälle. Haittaohjelmille ne eivät ainakaan taida mitään)

      • huippunopeaksi optimoitu

        Win8 työpöytäkäytössä kyllä toimii nopeasti ja sutjakkaasti DX11.1:n nopeusoptimointien ansiosta.
        "In Windows 8, the rendering speed of text and simple shapes has been massively increased across the board: Title and heading text renders 336% faster than Windows 7; Lines render 184% faster; Rectangles render 438% faster; and so on and on."
        Jos ei riittävän tehokkaassa työpöytäkoneessa eroa huomaa, niin sitten sen huomaa sähkölaskussa. Vuodessa ehkä satasenkin säästää pelkissä sähkölaskuissa, kun win8 vääntää työpöytäsovellukset niin tehokkaasti ja murto-osalla seiskan vaatimasta cpu kulutuksesta.


      • directXonViritelty
        huippunopeaksi optimoitu kirjoitti:

        Win8 työpöytäkäytössä kyllä toimii nopeasti ja sutjakkaasti DX11.1:n nopeusoptimointien ansiosta.
        "In Windows 8, the rendering speed of text and simple shapes has been massively increased across the board: Title and heading text renders 336% faster than Windows 7; Lines render 184% faster; Rectangles render 438% faster; and so on and on."
        Jos ei riittävän tehokkaassa työpöytäkoneessa eroa huomaa, niin sitten sen huomaa sähkölaskussa. Vuodessa ehkä satasenkin säästää pelkissä sähkölaskuissa, kun win8 vääntää työpöytäsovellukset niin tehokkaasti ja murto-osalla seiskan vaatimasta cpu kulutuksesta.

        > toimii nopeasti ja sutjakkaasti DX11.1:n nopeusoptimointien ansiosta.

        direct x:n nopeuttamisesti jossain ulkomaan foorumilla puhuttiinkin. Jossain muussa paikassa, että musiikkityöasemakäytössä parikymmentä prosenttia nopeampi kuin seiska. Kunhan vastenmielisen tiilenpääkokoelman ohittaa jollain ladattavalla käyttöliittymällä


      • eljii
        directXonViritelty kirjoitti:

        > toimii nopeasti ja sutjakkaasti DX11.1:n nopeusoptimointien ansiosta.

        direct x:n nopeuttamisesti jossain ulkomaan foorumilla puhuttiinkin. Jossain muussa paikassa, että musiikkityöasemakäytössä parikymmentä prosenttia nopeampi kuin seiska. Kunhan vastenmielisen tiilenpääkokoelman ohittaa jollain ladattavalla käyttöliittymällä

        > toimii nopeasti ja sutjakkaasti DX11.1:n nopeusoptimointien ansiosta

        joista eräät ovat tulossa myös Windows 7:ään


    • Win8heat

      Ostajaa Mac

    • Carlo Gambino

      Windows on synnynnäisesti epävakaa ja turvaton. Se suunniteltiin alunperin stand-alone tietokoneen käyttöjärjestelmäksi eikä nettimaailmaan. Järjestelmänä se on ollut globaali katastrofi ja asettanut kyseenalaiseksi pc-käytön mielekkyyden kun pelkästään tietoturvaan (juuri Windowsin takia) on upotettu 2000-luvulla selvästi enemmän kuin 1 000 miljardia dollaria rahaa.

      Se lieneekin yhteiskunnallisesti yhtä kallis asia ihmiskunnalle kuin järjestäytynyt rikollisuus.

    • KylläNytOnNiin

      Nyt pari kuukautta Windows kasia käyttäneenä voin todeta että hyi helvetti miten ruma se on graafisesti. Miksi kaikki on pelkistetty? Vaikka sitä tottuu käyttämään, niin se ei poista sitä tosiasiaa että Windows 7 on tähän asti selkein Windows.

      • Hae_Classic_Shell

        > ... miten ruma se on graafisesti

        älä niitä kasin Kakola-tiilenpäitä katsele. Lataa ja asenna Classic Shell

        voit ohittaa ja unohtaa pöytäkoneeseen soveltumattoman metroliittymän


      • Hae_Classic_Shell
        Hae_Classic_Shell kirjoitti:

        > ... miten ruma se on graafisesti

        älä niitä kasin Kakola-tiilenpäitä katsele. Lataa ja asenna Classic Shell

        voit ohittaa ja unohtaa pöytäkoneeseen soveltumattoman metroliittymän

        > voit ohittaa ja unohtaa pöytäkoneeseen soveltumattoman metroliittymän

        jäi sanomatta että niihin tiilenpäihinkin halutessaan pääsee Classic Shellin asennuksen jälkeen painamala yhtaikaa 'windows' ja 'c'


      • 123456_
        Hae_Classic_Shell kirjoitti:

        > voit ohittaa ja unohtaa pöytäkoneeseen soveltumattoman metroliittymän

        jäi sanomatta että niihin tiilenpäihinkin halutessaan pääsee Classic Shellin asennuksen jälkeen painamala yhtaikaa 'windows' ja 'c'

        Eikö tuota classic shelliä ole täällä toitotettu jo viime vuoden kesäkuusta lähtien (esim. pari pykälää alempana "Metro, siinähän on itua" ketjussa ja kaikissa muissakin win8-ketjuissa). Kyllä kaikki jo tietävät että win8:iin tuollaisen saa, mutta kun sen pitäisi tulla windowsin mukana.
        Varsinkaan fööniporukat eivät halua minkäänlaista "kikkailua" tai koneen virittelyä, vaan sen pitäisi olla käyttökelpoinen sellaisena kuin se on.


    • Henk.koht. alan antaa sen ruman metrohölmöilyn anteeksi kun huomaan:
      - on seiskaa nopeampi
      - Classic Shell'illä näyttää seiskalta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      140
      5516
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3962
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2490
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      39
      2077
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      29
      1992
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1913
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      17
      1865
    8. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      1720
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1700
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      52
      1651
    Aihe