Meidän perhe on miehen työ

jaksaa-ei jaksa

Rohkenen kysyä teiltä isiltä, olisiko teillä kokemusta tällaisista isistä, että voisitte antaa minulle neuvoja tai toivoa.
Miten ihmeessä jaksan tätä kauaa? Jos olemme kylässä tai meillä on vieraita, jos oma tuttavani, vanhempani, hänen vanhempansa, minun työkaverini tai KUKA TAHANSA on läsnä, mieheni puhuu ainoastaan omasta työstään. Alkuun ehkä jotain yleispälinää, mutta ei mene kauaa kun hän muutaman kerran saattaa rykäistä ja siiitä jo tiedän että nyt se taas alkaa. Sen jälkeen kuuntelen jokaisen kohdalla samat jutut ja lopulta vierailut ym. onkin jo päättymässä :(

Itse en koskaan pääse jutustelemaan oikeastaan mitään, koska mieheni pitää huolen puheenaiheesta. Jopa siis oman tuttavuuteni kanssa. Hän puuttuu keskusteluumme ja alkaa jossain vaiheessa kääntämään aiheen hänen työhönsä ja asiakkaisiinsa.

Kun kerron lasten saavutuksista suurinpiirtein "otsikon" verran, hän sanoo "aijaa" ja jatkaa Youtuben tuijottamista. Videoita jotka liittyvät hänen harrastukseensa. Ei kysettäkään, että kysyisi missä, koska miten jne. saatikka että haluaisi nähdä mahdollisen kuvan. Vähän ajan kuluttua hän käskee minun tulla katsomaan kuinka hienosti siinä Youtuben videossa mennään. Minä sanon tekeväni nyt muuta, johon hän että "aha", sellaisella v****ttuuntuneella äänellä.

Mies on 36v ja olemme olleet yhdessä 12 vuotta. Tämä ihana piirre on nyt esiintynyt meillä n. 5-7 vuoden ajan.

Onkohan tässä mitään toivoa saada toinen tajuamaan? Yritetty on, mutta näyttää aika heikolta.

Mikähän siinä on, että aina menee kaikki muu edelle? Hyväksyisin sen, ettei noteraa minun juttujani, mutta miksei lasten hyvinvointi yms. kiinnosta?

Kun pyydän laittamaan itselleen muistiin vaikka kevätjuhlan, tai jotain sellaista menoa, mikä on todella tärkeää (tarkoitan siis ihan jotain yhteiskunnallisia velvotteita), hän ei ole ollenkaan muistanut. Jos sanon, että laita muistutus kännykkään, hän ei laita, koska hän laittaa sen kuulemma myöhemmin. Eli siis ei koskaan. Vaikka hän ei sillä hetkellä tekisi mitään, hän ei voi sitä kännykkäänsä ottaa taskustaan ja laittaa sitä muistutusta.

Välillä mietin, josko lopetan muistuttamisen. En kuitenkaan haluaisi lasten vuoksi jättää muistuttamatta, mutta mua oikeasti alkaa niin väsyttämään tällainen. Sitten kun muistutan ja hän on taas unohtanut ja sopinut menevänsä jonkun ystävänsä luo tekemään jonkun homman, meille tulee riita. Arvatkaapa huviksenne kenen vika se riita on?

Mikä neuvoksi? Kyllä kai jollain on samojakin ongelmia ja ehkä jopa keksinyt hyviä ideoita. Olisin kyllä iloinen jos joku tietäisi mitä tehdä.

11

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oisko kaapissa?

      Miehes on egottava pienimunainen pelle, ja te perhe olette sen egoleikkien kulissia. Pönkittää itsetuntoaan jotenkin näillä.
      Ei ole oikein harmoniassa henkisesti, elää muille enempi kuin itselleen. Liekö kaapissa? Miehen pituus, paino, kullinkoko, vartalon oletettu koostumus ja ulkonäkö?

    • Jaksaa-ei jaksa

      Ajattelin kyllä saavani vähän erilaisia vastauksia, sellaisia joissa on elämänkokemusta tai tietoa mukana.
      Miehessäni ei mitään muuta vikaa ole, paitsi unohtaa että hänellä on perhe ja asioita joita tulee hoitaa.

      • dfgthjk

        Itsekeskeinen narsisti.


      • jaksaa - ei jaksa
        dfgthjk kirjoitti:

        Itsekeskeinen narsisti.

        Eipä oikein sovi siihenkään muottiin...ei ole narsisti. Sitäpaitsi ei tuo kyllä kauheasti vastannut kysymykseenkään :(


      • dfgthjk
        jaksaa - ei jaksa kirjoitti:

        Eipä oikein sovi siihenkään muottiin...ei ole narsisti. Sitäpaitsi ei tuo kyllä kauheasti vastannut kysymykseenkään :(

        No ollaan sitten hiljaa, kun ei mitkään kommentit kelpaa. Kyllä täällä pitää tyytyä kaikenlaisiin kommentteihin ja MIELIPITEISIIN aiheen tiimoilta jos tänne kerran kirjoittaa. Että :( vaan sulle.


      • dfgthjk
        jaksaa - ei jaksa kirjoitti:

        Eipä oikein sovi siihenkään muottiin...ei ole narsisti. Sitäpaitsi ei tuo kyllä kauheasti vastannut kysymykseenkään :(

        Ei ihme ettei miehesi jaksa sinua, kun tunnut olevan noin perusnegatiivinen pessimisti joka valittaa joka asiasta, myös niille jotka yrittävät vain olla avuksi. Kevennä vähän ja naamaa hymyyn vaikka väkisin niin alkaa suhdekin toimimaan.


      • Suoraa puhetta
        dfgthjk kirjoitti:

        Ei ihme ettei miehesi jaksa sinua, kun tunnut olevan noin perusnegatiivinen pessimisti joka valittaa joka asiasta, myös niille jotka yrittävät vain olla avuksi. Kevennä vähän ja naamaa hymyyn vaikka väkisin niin alkaa suhdekin toimimaan.

        Kyllä. Ehkä miehes egottaa kompensaatioiksi happamuudellesi.


    • Organisaatiokykyä

      "Jos olemme kylässä tai meillä on vieraita, jos oma tuttavani, vanhempani, hänen vanhempansa, minun työkaverini tai KUKA TAHANSA on läsnä, mieheni puhuu ainoastaan omasta työstään."

      Kannattaa kyläillä joskus ilman miestä. Itse en raahaa aina miestäni mukaani, kun tapaan omia tuttaviani, vanhempiani, työkavereitani jne.

      Tuosta asioiden muistuttelusta on tullut teille tapa. Mies luottaa että sinä muistat kaikki tärkeät menot. Niin oli meilläkin, kunnes lakkasin muistuttelemasta ja laitoin kaikki menot ylös keittiön seinällä roikkuvaan "koko perheen kalnteriin".
      Jollei mies muista katsoa siitä, niin se on voi voi. Se joka laittaa menonsa kalenteriin ensin, on etulyöntiasemassa. Tällöin lapsen tarpeellinen virastoasia tulee hoidettua ennen miehen kaverin "talkoita".

      • Hah hah hah

        Voi vttu. On teillä suhteet. Melkoista suorittamista!


      • Organisaatiokykyä
        Hah hah hah kirjoitti:

        Voi vttu. On teillä suhteet. Melkoista suorittamista!

        Joo, katsos kun miehelle ei kannata ruveta äidiksi. :P


      • jaksaa-ei jaksa

        Ai, siis onko takoitus että kilpaillaan kuka lapsista välittää ja heidän asioitaan hoitaa? Varausjärjestelmä ei kyllä sovellu lapsiin.

        Varaanko myös vierailuiden osalta ne puheenaiheet?

        Ei mulla ole niin tärkeitä menoja, etteikö toinen voisi mennä. Mutta jos on kyse vaikkapa em. kevätjuhlasta, johon lapsikin haluaisi isänsä katsomaan esitystä, tarviiko siitä muistuttaa montakin kertaa? Ja tarviiko sinne kaverille mennä juuri silloin varsinkin kun on omat menot tiedetty jo kuukausi etukäteen. Kaveri soittaa saman päivän aamuna...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe