Ajolupa lappunen hukassa

Apua ?

Osaisiko kukaan nyt jeesata tässä tilanteessa.. Pääsin siis inssin läpi pari päivää sitten, onnistuin kadottamaan lompakkoni, jossa siis oli tämä inssin kirjoittama ajo-lupa jota käytetään siihen asti että tuo kortti on haettavissa katsastuskonttorilta. Puhun siis nyt siitä inssin kirjoittamasta paperilapusta, jolla saa ajaa henkkareitten kanssa...

Saanko haettua n. 2vk päästä muovisen kortin ilman tuota kys. paperilappua?
Saanko ajaa ilman sitä ( = onko poliiseilla tieto ajoluvastani ) ? ja onko mitään mahdollisuuksia saada uutta mikälisikäli en voisi ajaa ilman sitä ?

Kiitos jo etukäteen.

11

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhelin on keksitty

      Soita sinne kortim myöntävälle poliisilaitokselle ja kysy sieltä.

    • ..Topias

      Tuota paperista ajolupaa ja 1. vaiheen ajokorttia ei myönnä poliisi vaan Ajovarma eli mene käymään siellä katsastuskorttorilla josta lapun sait. Itse arvelen että saat muovisen kortin ilman paperilappua ja että et saa ajaa ilman mitään todistusta ( ajolupaa tai muovikorttia). Mutta siellä selviää. Hyvinkin voivat kirjoittaa uuden lapun.

    • 87k

      Voit hakea uuden tilapäisen käsinkirjoitetun ajoluvan, maksaa joku 10€

      Ja et tartte tuota E105:ttä kun haet uutta korttia, toki ne sitä kysyy, mutta ilmoitat vain ettei ole sellaista, olet kadottanut sen, itsellänikin on viisi muovikorttia, koska olen aina säästänyt noi vanhat muovikortit itselläni muistona wanhoista ajoista, eikä kukaan ole niitä liiemmin kysellyt.

      Ja jos ajat ilman että on ajokortti mukana, mutta ajo-oikeus on, saattaappi se tuode 20€ rikesakon asiakirjarikkomuksesta, jos oikein ilkeä polliisi sattuu pysäyttää

      • 87k

        Kerroin miten asia on.

        Tällä palstalla on tarkoituksena että kysytään asiaa, ja siihen vastataan jos on kokemusta tai tietoa.

        Palstan tarkoitus EI ole se että kysytään/kerrotaan mistä saa tiedon/vastauksen, kuten edellinen vastaaja teki


      • Sitkeesti vaan

        "on se tyhmä":lle:

        En tiedä, oletko yksi ja sama tyyppi, joka on ottanut hampaisiinsa tuon 87k:n. Kuulostaa ihan samalta kuin peruskoulun pihan jutut välitunnilla. Saatko todellakin jotakin iloa itsellesi tuosta nettikiusaamisesta?

        Tämän palstan tarkoitus on antaa tietoa ja vertaistukea. Jos joku vaivautuu vastaamaan ja vielä asiallisesti ja asiantuntevasti, niin ei ole mitään järkeä kohdella häntä noin. Jos sinulla ei ole mitään tekemistä, älä tee sitä täällä.


      • 87k
        Sitkeesti vaan kirjoitti:

        "on se tyhmä":lle:

        En tiedä, oletko yksi ja sama tyyppi, joka on ottanut hampaisiinsa tuon 87k:n. Kuulostaa ihan samalta kuin peruskoulun pihan jutut välitunnilla. Saatko todellakin jotakin iloa itsellesi tuosta nettikiusaamisesta?

        Tämän palstan tarkoitus on antaa tietoa ja vertaistukea. Jos joku vaivautuu vastaamaan ja vielä asiallisesti ja asiantuntevasti, niin ei ole mitään järkeä kohdella häntä noin. Jos sinulla ei ole mitään tekemistä, älä tee sitä täällä.

        No joitan vituttaa mun "liian" tarkat vastaukset.

        Eli se, että nemuovikortit voi pitää oikeasti itsellään, ja esim se, että ajokortitta ajo tuo vain 20€ rikesakon


      • AP

        Haetaanko tuo tiläpäinen käsinkirjoitetty lupa myös katsastuskonttorilta?
        Ihan vain etten nyt mene toilailemaan.


    • Huhuhuhuh

      Anteeksi? Kukaan tässä ei ole ensinnäkään maininnut ikäänsä.
      Ja mikäs tosta nyt tekee niin kauhean sepityksen?

      • höhhöhhöh

        Ei ole ei, mutta tuon 87k kehitysvammaisen ikä tiedetään, hiekkalaatikolla peuhaava pentu.
        Siltähän ei voi vaatiakaan muuta kuin sepityksiä.


      • 87k
        höhhöhhöh kirjoitti:

        Ei ole ei, mutta tuon 87k kehitysvammaisen ikä tiedetään, hiekkalaatikolla peuhaava pentu.
        Siltähän ei voi vaatiakaan muuta kuin sepityksiä.

        Siis mitä vittua, minäkö tässä perkele sepitän, juoskaa nyt hevonvittuun.

        Alkaa pikkuhiljaa kyrpiin kun kokoajan kiusaatte minua, olenhan vielä teini mutta siitä huolimatta saatana.


      • 87k
        87k kirjoitti:

        Siis mitä vittua, minäkö tässä perkele sepitän, juoskaa nyt hevonvittuun.

        Alkaa pikkuhiljaa kyrpiin kun kokoajan kiusaatte minua, olenhan vielä teini mutta siitä huolimatta saatana.

        Eikös oo hauska myös etten tule vittuilemaan jos joku käyttää samaa nimimerkkiä, korkeintaan saatan todeta "katos kaima" kun taasen palstalla häärinyt Haagan autokoulun johtaja, joka käytti nimimimerkkiä "Ak. konttoristi" sai aina jumalattoman raivokohtauksen, jos joku käytti samaa nimeä.

        No säännöt sanoo että vapaat nimimerkit on kaikkien käytössä, vaikka se olisikin vakiintunut jonkun käyttöön, ja noudatetaan näitä sääntöjä, eikö vain???

        Tosin säännöt kie


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      55
      5705
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      75
      2872
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      20
      2095
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      1905
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      161
      1819
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1798
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1548
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1161
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1152
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      69
      986
    Aihe