luopiohalituksela lähtölaskenta

kansa kaataa

Viimekallubissa yli 60% vastusti luopiohallitusta. Lähtölaskenta alkanut.

13

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyjä.

      siis missä gallupissa? tehtiikö se perSSujen omaan lehteen perSSujen puoluetoimistossa?

      • nuija.

        Tämä vimekallubbi, missä kokoomus syöksyy ja persut ja demut nousussa.
        Jos nuija osaisit laskea,ajatella. Oppitunti nuijalle.
        Laske ne, jotka ei sano kantaansa ja jotka ei kannata luopiohallituspuolueita. Onko älyllesi liian vaikeeta?
        Tarviiko lähettää rautalangasta demutoimistoon?


      • kysyjä.
        nuija. kirjoitti:

        Tämä vimekallubbi, missä kokoomus syöksyy ja persut ja demut nousussa.
        Jos nuija osaisit laskea,ajatella. Oppitunti nuijalle.
        Laske ne, jotka ei sano kantaansa ja jotka ei kannata luopiohallituspuolueita. Onko älyllesi liian vaikeeta?
        Tarviiko lähettää rautalangasta demutoimistoon?

        öööh... onko sulta tuo elon laskuoppi jäänyt kokonaan vällin? kun tuosta gallupista laskee nykyisten hallituspuolueiden suosion niin tulee prosentiksi 66 posenttia. eli kokoomus 21,7 sdp 20,5 vihreät 8,8 vl 7.7 rkp 3,7 kd 3,6 = 66 prosenttia.

        kun tätä vertaa ek-vaalien tulokseen niin nehän menivät näin: kokoomus 20,4 sdp 19,1 vl 8,1 vihreät 7,3 rkp 4,3 kd 4,0 = 63,2 pronsenttia. onko sinusta siis niin että 66 on pienempi luku kuin 63,2? voistiko vastata


    • Olen perusÄssä

      Nyky hallituksessa takki on kääntynyt paitsi kokoomuksella. Kaikki haluaa peesata kokoomusta jopa vasurit. Hyi helevatta mitä lipomista.

      • rautaako?

        "Nyky hallituksessa takki on kääntynyt paitsi kokoomuksella."

        Kyllä Kokoomuksenkin takki on kääntynyt esimerkikisi siinä ettei tuloveroja nosteta. Sitä kutsutaan neuvottelutulokseksi. Kokoomus on edelleen sitä mieltä ettei tuloveroja pitäisi nostaa, mutta kun muut ovat toista mieltä niin silloin neuvotellaan.

        Mikä siitä tulis jos kaikki puolueet harrastaisivat "itkupotkuraivareita" ja "mäenalamitään" kuten PS.

        Jo yksi PS teki hallitusneuvotteluista todella vaikeat ja maahan saatiin kaikkien aikojen sateenkaarihallitus, jossa jokainen antaa paljon periksi omista päämääristään. Ainoa todellinen linja oli se että kaikki PS-päämäärät pantiin juuri päinvastoin.


    • tässä,osaa tulkata

      "Sosiaalidemokraatit näyttävät kirineen kiinni kannatuksessa kokoomuksen etumatkaa.

      Ylen uutisten Taloustutkimuksella teettämässä mittauksessa Sdp sai 20,5 prosentin kannatuksen. Huhtikuussa Sdp:n kannatuslukema oli 19,1 prosenttia.

      Viime kuussa ero kokoomukseen oli enää 1,2 prosenttiyksikköä. Kokoomuksen kannatus on laskenut 22,6 prosentista 21,7 prosenttiin.

      Sdp:n kannatus on Taloustutkimuksen mittauksissa ollut näin korkealla viimeksi elokuussa 2010. Talvella ero kokoomukseen oli suurimmillaan lähes seitsemän prosenttiyksikköä.

      Keskusta on kolmantena 16,7 prosentin kannatuksella. Se on hiukan enemmän kuin huhtikuussa.

      Perussuomalaisten kannatuksen lasku näyttää päättyneen. Puolue sai nyt 15,9 prosentin lukeman. Kuukautta aiemmin kannatus oli 1,8 prosenttiyksikköä alhaisempi.

      Vihreiden kannatuksessa presidentinvaalien tuoma kasvu on haihtunut. Uudessa mittauksessa vihreät sai 8,8 prosentin kannatuksen. Laskua huhtikuisesta mittauksesta oli 1,6 prosenttiyksikköä.

      Myös vasemmistoliitto on menettänyt kannatustaan Taloustutkimuksen mittauksissa. Puolue sai toukokuussa 7,7 prosentin kannatuksen, mikä on 1,2 prosenttiyksikköä vähemmän kuin huhtikuussa.

      Rkp:n kannatus on pysynyt ennallaan 3,7 prosentissa, ja kristillisdemokraattien suosio nousi lievästi 3,6 prosenttiin.

      Tutkimusta varten haastateltiin lähes 3 400:aa kansalaista. Heistä noin 62,3 prosenttia ilmoitti puoluekantansa. Tutkimuksen virhemarginaali on suurimpien puolueiden kannatuksessa noin 1,4 prosenttiyksikköä
      "

    • nousukiito.

      Persujen nousukiito alkanut!

      • tullaan taas

        Perussuomaaliset voittoon!


      • mikään ei estä
        tullaan taas kirjoitti:

        Perussuomaaliset voittoon!

        Perussuomalaisten voittokulkua.


      • rautaako?
        tullaan taas kirjoitti:

        Perussuomaaliset voittoon!

        "Perussuomaaliset voittoon! "

        Nyt tarvitaan enään poliitinen linja, ideologia ja kyvykkäitä poliitikkoja. Saakohan niitä nettistä?


    • Ei vastuuta pusikoss

      Persupelkurit painoivat pikkukivet lentäen ruuttamopolla pakoon hallitusvastuusta.

      • noinmölli?

        Pakko olla demu, täysin pihalla, aineissa ja harhainen!


    • rautaako?

      "Lähtölaskenta alkanut. "

      Ok. Eli kepu otetaan mukaan. Mutta kenet tiputetaan pois? KD ja Vihreätkö?

      PS ei edelleenkään tietenkään mene hallitukseen, koska ei osaa eikä pysty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe